שתף קטע נבחר

בכיר בחמאס חוסל במכוניתו בדמשק

האיש, עז א-דין אל-חליל, היה אחראי על מנגנון ה"דעווה" של הארגון ונחשב לדמות מפתח, אם כי לא בתחום הצבאי. בדמשק העריכו כי ישראל התנקשה בו לאחר שלא הצליחה לאתר את בכירי הארגון הצבאיים, ובהם משעל ואבו מרזוק. רק לפני ימים ספורים פורסם כי ישראל קיבלה חומר על תנועותיהם של בכירי החמאס בחו"ל. גורמים בכירים בירושלים הודו כי ישראל אחראית

האם התנקשה ישראל בפעיל חמאס בכיר בסוריה? תחנת הטלוויזיה "אל-ג'זירה" דיווחה לפני הצהריים (יום א') כי אחד מבכירי ארגון החמאס בסוריה, השייח עז א-דין אל-חליל, נהרג בפיצוץ במכוניתו בדמשק. 

 

במערכת הביטחון סירבו תחילה להתייחס לאירוע, אם כי בשעות הערב אישרו מקורות ישראלים בכירים בשיחה עם ynet שישראל מעורבת בהתנקשות, אולם הוחלט שלא להודות באופן רשמי במעשה, ולהשאיר את התגובה מעורפלת.

 

השר לביטחון פנים, גדעון עזרא, אמר בתגובה כי הוא "שמח" על ההתנקשות, אולם אין לו מושג מי עומד מאחוריה.

 

מכוניתו של אל-חליל, בן 44, התפוצצה ועלתה בלהבות בשכונת א-זאהרה בעיר, סיפרו עדי ראייה. בחמאס אישרו את הדיווח ואת דבר מותו של האיש בפיצוץ. גורמים בדמשק העריכו כי ישראל התנקשה בחיי אל-חליל, לאחר שלא הצליחה לאתר את בכירי הארגון הצבאיים, שירדו למחתרת.

 

בחמאס האשימו את ישראל באופן מפורש. מוחמד נזאל, מראשי החמאס, אמר בביירות כי ישראל היא האחראית לחיסול והיא ממשיכה להפעיל טרור מדינה: "אנחנו אומרים לישראל - אם נכשלת בניסיונך להכניע את התנועה בתוך השטחים, לא תוכלי להכניע את התנועה באמצעות הפגיעה בראשיה בחו"ל".

 

נציג של ארגון החמאס בלבנון, אוסאמה חמדן, הוסיף: "החיסול לא ימנע מהתנועה להמשיך ולהילחם בישראל. אני מצפה מגדודי אל-קסאם, הזרוע הצבאית של התנועה, להנחית תגובה איכותית על ישראל".

 

ההרוג: אחד ממגורשי א-זוהור בשנות ה-90

 

אל-חליל היה אחראי על מנגנון ה"דעווה", האחראי על התעמולה של הארגון.

הוא לא נמנה על ההנהגה המובילה של התנועה, ובראשה חאלד משעל ומוסא אבו מרזוק, אולם בשטחים אומרים כי היה דמות מפתח בארגון. אל-חליל היה אחד ממגורשי מרג' א-זוהור, קבוצת הפלסטינים שגורשה ללבנון על ידי ממשלת רבין בתחילת שנות ה-90'.

 

ההתנקשות מגיעה יומיים בלבד לאחר שהעיתון הערבי אל-חיאת, היוצא לאור בלונדון, דיווח כי גורמים בשירות מודיעין ערבי ששמו לא נמסר, מסרו תיק מלא על תשתית החמאס וראשיה בחו"ל שלושה ימים בלבד לאחר שראש המוסד, מאיר דגן, פנה אליהם בבקשה רשמית. המידע כלל חומר על הרגליהם האישיים של בכירי הארגון, שחלקם נעלמו לאחרונה מדמשק.

 

לפי הדיווח, התיק כלל מידע מפורט על תשתית החמאס בטהראן, דמשק, ביירות, חרטום, צנעא ומקצת ממדינות המפרץ, בנוסף לבכירי החמאס בחו"ל. "אל-חיאת" אומר כי המוסד ביקש את התיק לאחר הפיגוע הכפול בבאר-שבע בחודש שעבר, ולאחר שבישראל האשימו את מפקדת החמאס בחו"ל ובמיוחד את ראש הלשכה המדינית של חמאס, חאלד משעל, בכך שנתן את ההוראות לבצע את הפיגוע ממקום מושבו בדמשק.

 

מקורות ערביים בלונדון הבהירו בנוגע למידע שהועבר למוסד: "הישראלים עוסקים במפקדי החמאס בחו"ל ומתרכזים במידע המגיע בתיק סביב חאלד משעל, סגנו מוסא אבו-מרזוק וחברי הלשכה המדינית, עימאד אל-עלמי ומוחמד נזאל.

 הם מעוניינים בכל הסוגיות הביטחוניות הקשורות בתנועותיהם, מקומות מגוריהם ובהרגלים האישיים שלהם. זאת בנוסף למידע הקשור באוכל, במשקאות ובאופן בו הם מכבסים את בגדיהם".

 

נציג החמאס והארגונים הפלסטינים בשטחים הביעו חשש כי בעקבות ההתנקשות תגביר סוריה את הצעדים שהיא נוקטת כדי להגביל את צעדי הארגונים בשטחה. יש לציין כי הארגונים הפלסטינים ובעיקר החמאס כבר פנו בבקשה למספר מדינות ערביות כדי שיארחו אותם בעקבות אילוצם למצוא מקום חלופי לדמשק.

 

בהכנת הידיעה השתתפו חנן גרינברג ו-ArabYnet
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי פי
שיח עז א-דין אל-חליל. חוסל בדמשק
צילום: איי פי
צילום: איי פי
מכוניתו של אל-חליל
צילום: איי פי
צילום: אלג'זירה
זירת התנקשות בדמשק
צילום: אלג'זירה
צילום: אלג'זירה
המכונית עלתה בלהבות
צילום: אלג'זירה
צילום: רויטרס
ראשי חמאס: משעל, אבו מרזוק ונזאל
צילום: רויטרס
צילום: צביקה טישלר
דגן. המוסד אחראי?
צילום: צביקה טישלר
מומלצים