שתף קטע נבחר

שנדר הורה למשטרה לפתוח בחקירה נגד מטר

פרקליט המדינה הורה לראש אגף החקירות במשטרה לפתוח בחקירה נגד פעילת הימין נדיה מטר, בעקבות מכתבה ליו"ר מינהלת ההתנתקות, שנחשף ב-ynet, בו השוותה אותו ליודנראט. החשד: העלבת עובד ציבור. מטר בתגובה: זהו צעד מגוחך וניסיון לסתימת פיות המעיד על הפאניקה של הממשלה

המכתב החריף, והחקירה: פרקליט המדינה, ערן שנדר, הורה הערב (יום ג') לראש אגף החקירות במשטרה, ניצב משה מזרחי, לפתוח בחקירה פלילית נגד פעילת הימין ויו"ר ארגון "נשים בירוק", נדיה מטר, בחשד להעלבת עובד ציבור. זאת, בעקבות מכתבה ליו"ר מינהלת ההתנתקות, יונתן בשיא, שנחשף ב-ynet, שבו השוותה אותו ליודנראט.

  

המשנה לפרקליט המדינה, עו"ד שי ניצן, התייחס אף הוא לפתיחה בחקירה נגד מטר: "לא נסבול דברי הסתה ולא נניח למצב להידרדר".

 

ב-ynet נחשפה לאחרונה כוונתו של ראש מינהלת ההתנתקות לשלוח מכתב למיועדים לפינוי בהתנתקות. במכתב לבשיא, השוותה מטר את מכתב הפינוי להודעת הגירוש ליהודים בתקופת השואה. מטר אף צירפה את מסמך הגירוש ליהודי ברלין וקובעת: "אתה גירסה הרבה יותר נוראה ליודנראט".  

 

היא כתבה: "אני מצרפת בזה מסמך הדומה דימיון מצמרר למכתב שאתה עומד לשלוח – ובעצם, כל מה שאתה צריך לעשות זה לשנות את התאריך (מ-1942 ל-2004) ואת מקום הגירוש (מברלין לגוש קטיף) והנה, מכתבך יהיה מוכן".

 

היא הוסיפה: "ברצוני לתקן את דברי ההבל של השר פורז שאמר היום ש'גם ליהודי מותר להיות אנטישמי' – המשפט צריך להיות: 'ההיסטוריה מוכיחה שהיהודים הם האנטישמים הכי גדולים'. ויונתן, דע לך, שאין מנוס מהאמת הפשוטה: כל מי שנותן יד לגירוש יהודי גוש קטיף וצפון השומרון – נותן יד למעשה אנטישמי וכך ייזכר לדיראון עולם. עדיין באפשרותך להתפטר מתפקידך הבזוי, ולהגיע ליום הכיפורים, יום הדין, נקי ושלם עם מצפונך, בלי להיות חלק מהיודנראט המודרני – מינהלת הגירוש".

 

 

מכתבה של מטר עורר שורה של גינויים, ביניהם גם של ממלא מקום השר לביטחון פנים, גדעון עזרא, שאמר ש"דבריה של מטר נלוזים". 

 

מטר: צעד מגוחך וניסיון לסתימת פיות

 

בתגובה להחלטה לפתוח נגדה בחקירה בחשד להעלבת עובד ציבור, אמרה הערב מטר ל-ynet: "זאת האשמה מגוחכת. זאת לא הייתה העלבה, אלא ביקורת חריפה על תוכנית הרת אסון. זהו ניסיון לסתימת פיות לציבור המחנה הלאומי, שנובע כנראה מהפאניקה הגמורה של הממשלה נוכח ההתנגדות ההולכת וגוברת בכל עם ישראל נגד תוכנית הגירוש והטרנספר של אריאל שרון.

 

"זו תוכנית שמהווה פרס לטרור הערבי-נאצי, והתקפלות והתרפסות של שרון מול האויב. תוכנית שכולנו יודעים שאם חלילה תמומש, כל גוש קטיף וצפון השומרון יהפכו ל'נקיים מיהודים', ובמקומם יבוא האויב הערבי-נאצי. כל שאר מדינת ישראל תהיה בסכנה קיומית לנוכח אלפי המרגמות והקסאמים ושאר פיגועי הטרור שיבואו מכיוון גוש קטיף וצפון השומרון".

  

עוד הוסיפה מטר: "לא אנשי המחנה הלאומי, המתנגד לתוכנית המסוכנת הזו מהווים 'סכנה לביטחון ישראל', אלא תוכניתם של אריאל שרון ויונתן בשיא, וכל שאר תומכי התוכנית הזאת. אני מקווה שהמהלך המגוחך הזה של העמדתי לדין יקרב אותנו להפלת הממשלה".

 

לדבריה, "במקום להעמיד אותי לדין הגיע הזמן להעמיד לדין את אדריכלי פושעי אוסלו באשמת מסירת נשק, תחמושת וחלקי מולדת לאויב הערבי-נאצי".

 

עורך הדין שייצג את מטר בפרשה הוא יורם שפטל, שייצג בשעתו את איוואן דמיאניוק, שהועמד למשפט באשמה שהוא היה "איוואן האיום" במחנה טרבלינקה.

 

מזוז נפגש עם ראשי המתנחלים

 

החלטת פרקליט המדינה בנוגע לנדיה מטר התקבלה בשעה שמזוז נפגש בלשכתו בירושלים עם ראשי המתנחלים ומועצת יש"ע לשיחת הבהרה בנוגע למדיניות פתיחה בחקירות בחשד להסתה ולהמרדה וכדי לדון עמם בהתבטאויות מנהיגי הימין בעקבות ולקראת תוכנית ההתנתקות. 

 

בישיבה השתתפו גם פרקליט המדינה ערן שנדר, המשנה לפרקליט המדינה שי ניצן, והמשנים ליועץ המשפטי לממשלה יהושע שופמן ומייק בלס. הימין שלח מצדו את חנן פורת, בנצי ליברמן, יהושע מור-יוסף ורפי סרי.

 

גורמים משפטיים הגדירו את הפגישה שקטה ומלאת שיתוף פעולה. לדבריהם, ניכר היה שראשי המתנחלים באו עם כאב רב. "הם באו כואבים, אבל הם ממש באותו ראש כמונו בנושא ההסתה", אמרו במשרד המשפטים.

 

היועץ הבהיר את מדיניותו ואת מדיניות הפרקליטות בנושא העמדה לדין בעבירות של אלימות והסתה ופתיחה בחקירה במקרים שמתעורר חשד כזה. לפני הפגישה אמר המשנה לפרקליט המדינה, שי ניצן, שהשתתף בפגישה, כי מטרת הפגישה היא להבהיר נקודות שיסייעו למניעת ההתדרדרות ולמניעת אלימות והסתה.

 

מזוז אמר לראשי המתנחלים כי הוא רוצה לקבוע יחד עמם קווים אדומים שלא ייחצו במסגרת מאבקם בתוכנית ההתנתקות, ולפיהם ראשי הימין לא ישללו את הלגיטימיות של מוסדות השלטון, יימנעו מביצוע פעולות בלתי-חוקיות, הכוללות אלימות, הסתה והמרדה, וכן יימנעו מפרסונליזציה של המאבק.

 

מזוז: לא אסתום פיות

 

היועץ התחייב בפני ראשי המתנחלים כי אין בכוונתו לסתום פיות וכי הוא מבקש לשמור על חופש הביטוי, אך הדגיש כי לא יירתע מלנקוט בהליכים פליליים נגד מי שיחצה את הקווים האדומים, גם אם מדובר במנהיג ציבור בקרב הימין. היועץ אמר כי עד היום הוא והפרקליטות הגיבו באיפוק רב מול התבטאויות שהיו לא לגיטימיות מתוך ניסיון לתת אזהרה ולמנוע את החרפת המצב.

 

המתנחלים ביקשו מהיועץ המשפטי לממשלה להורות על ביצוע משאל עם לגבי תוכנית ההתנתקות. מזוז השיב כי חוק משאל עם אינו קיים ואם היה כזה, הוא היה שוקל אם לייעץ לראש הממשלה להשתמש במשאל עם, שאכן נועד לקבל הכרעות ציבוריות כבדות משקל כמו תוכנית ההתנתקות.

 

בתוך כך, המשנה לפרקליט המדינה, עו"ד שי ניצן, הודיע למנכ"ל משרד ראש הממשלה לשעבר, אורי אליצור, כי לא תיפתח נגדו חקירה בעקבות דבריו בראיון שהעניק ולפיהם הוא ממליץ על "סירוב פקודה בעת פינוי יישובים", וכי הוא "מבין אדם שינהג באלימות כדי להגן על ביתו בעת פינוי".

 

ניצן אמר כי "מדובר בהתבטאות שמעלה חשד לפלילים אך בשל המדיניות הכללית בתחום הפתיחה בחקירה בעקבות התבטאויות, שהיא מדיניות מרוסנת, הוחלט שלא לפתוח הפעם בחקירה". עם זאת הוא הוסיף כי אליצור הוזהר ש"כל התבטאות מעין זו בעתיד עלולה להוביל לפתיחה בהליכים נגדו".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גלי תיבון
מטר. "כמו יודנראט"
צילום: גלי תיבון
שנדר. חשד להעלבת עובד ציבור
צילום: רויטרס
מזוז נפגש עם ראשי המתנחלים
צילום: רויטרס
מומלצים