שתף קטע נבחר

כ-5,000 איש השתתפו בעצרת לציון אירועי אוקטובר

בתהלוכה ובעצרת המרכזית בסכנין קראו המשתתפים קריאות בגנות שרי הממשלה ("פושעי מלחמה"), בעד ערפאת ונגד "רצח הילדים בעזה". חסן עאסלי, נציג המשפחות השכולות, מתח ביקורת על הכמות ההולכת ומידלדלת מדי שנה של המשתתפים בעצרת

כ-5,000 איש השתתפו אחר הצהריים (ו') בתהלוכה ובעצרת המרכזית שנערכו בעיר סכנין, לציון ארבע שנים לפרוץ אירועי אוקטובר 2000, בהם נהרגו 13 אזרחים ערבים ויהודי אחד. מדובר במיעוט יחסי של משתתפים, לעומת האירועים בשנים קודמות, דבר שלא נעלם מעיני המשתתפים שמחו על הירידה המתמשכת בהשתתפות הציבור.

 

האירוע החל סמוך לשעה 14:00 בצעדה שיצאה מהיישוב עראבה הסמוך לסכנין, שם התאספו אלפי צועדים, נושאי דגלים וכרזות עם תמונות של החללים, והחלו לצעוד ברחובות העיר.

 

הצועדים, שעברו ליד מסגד "נור" והכנסייה, שפעמוניה צלצלו בעת התהלוכה, קראו קריאות בזכות האינתיפאדה ולכבודו של יושב ראש הרשות הפלסטינית, יאסר עראפת, וקשרו בין הנעשה בעזה כעת לנעשה בסכנין ובקרב ערביי ישראל בתקופת המהומות.

צילום: אחיה ראב

 

בין השאר קראו המפגינים סיסמאות בעברית, בהן: "מופז, שר הביטחון, כמה ילדים רצחת היום", וגם "כל שרי הממשלה הם פושעי מלחמה". את התהלוכה הובילו אנשי חד"ש, מנופפים בדגלים אדומים, אחריהם אנשי בל"ד בדגלים כתומים ולבסוף התנועה האיסלמית, עם הצבע הירוק.

 

תושבים שהשתתפו בעצרת מתחו ביקורת על ההנהגה במגזר שלא מצליחה להמשיך למשוך כמות גדולה יותר של קהל לאירועים, טענות שעלו ביתר שאת בעת העצרת, אולם נדחו בהמשך על ידי ראשי ועדת המעקב העליונה.

 

כשהגיעה התהלוכה לבית העלמין, בו קבורים תושבי העיר שנהרגו במהומות, נערכה במקום עצרת. העצרת נפתחה בדקת דומייה ואחריה תפילה.

 

ראשון הדוברים היה חסן עאסלי, נציג המשפחות השכולות, שמתח ביקורת על הכמות ההולכת ומידלדלת של המשתתפים. "בכל 1 באוקטובר החללים שלנו מתעוררים ומפחידים את מי שחושב שהזיכרון של המתים הולך ודועך ככל שעובר הזמן", אמר. עאסלי אמר עוד כי המטרה שלשמה נהרגו עדין קיימת. "תמנון הרשע עדיין מושיט את זרועות וקורע אותנו לגזרים", הוסיף.

 

ראש עיריית סכנין, מוחמד בשיר, אמר כי התנאים שגרמו לפני ארבע שנים להפגנות, קיימים גם היום, וציין את המצב הכלכלי ומצוקת הרשויות המקומיות. בשיר הדגיש כי חשוב לפעול בקרב היהודים על מנת לעורר את דעת הקהל לטובת העניין הערבי. "אנחנו לא מהווים סכנה למדינה, אלא הרבנים שעוסקים בהסתה",הוסיף.

 

ראש ועדת המעקב העליונה, שאוקי חטיב פתח את דבריו באיזכור הנעשה כעת בשטחים, ותיאר את הנעשה כטבח: "בשעה זו נרצחים בעזה תינוקות, נשים וקשישים", אמר חטיב, "אנחנו פונים לדעת הקהל בעולם, כדי שתפעל להפסקת הטבח".

 

את יום הזיכרון להרוגי המהומות כינה חטיב "יום קדוש ומפואר בהיסטוריה שלנו כעם. יום שבוא הבהרנו את הזעם שלנו על הניסיון לפגוע במסגד אל-אקצה". חטיב דרש שהמדינה תעמיד לדין את מי שאחראים להרג הצעירים הערבים ואמר כי העובדה שעדיין לא הועמדו לדין היא תעודת עניות לממשלה ולמדינה. סמוך לשעה 17:00 הסתיימה העצרת והנוכחים התפזרו.

 

המשטרה: לא הופתענו

 

מפקד מחוז הצפון במשטרה, ניצב דן רונן, אמר כי המשטרה לא הופתעה מהמיעוט היחסי של המשתתפים ומהשקט בו עברו האירועים. "קיימנו מפגשים מקדימים עם ראשי הרשויות המרכזיים מנצרת, אום אל-פאחם, סכנין וכמובן עם ועדת המעקב העליונה, וגם מבחינתם לא היה ספק כי היום הזה יעבור בשקט".

 

ניצב רונן הזכיר את העובדה כי חברי הוועדה נתקלו בהתנגדות בקרב סוחרים רבים שהתבקשו לקיים את שביתת המסחר וציין כי השביתה לא הייתה מלאה. ואכן, בגליל המערבי כמעט ולא הורגשה השביתה שהייתה מקיפה יותר באזור נצרת וכפר כנא. בעכו - שנהנית בחודשים האחרונים מהתעוררות כלכלית, לא שבתו כלל. בסכנין עצמה היו עסקים פתוחים, בעיקר סלוני הכלות, ואף מסעדות שסגרו את שעריהן רק כאשר התקרבה אליהן התהלוכה.

 

ניצב רונן, שנכנס לתפקידו לפני כחודש, אף ציין הערב כי הופתע לטובה מרמת שיתוף הפעולה, ההבנה והקבלה שיש למשטרה במגזר הערבי.

 

מח"ש: החקירה - בשלבים אחרונים

 

מהמחלקה לחקירות שוטרים נמסר כי חקירת אירועי אוקטובר נמצאת בשלביה האחרונים, וכי בקרוב יועברו ההמלצות ליועץ המשפטי לממשלה ולפרקליט המדינה לשם קבלת החלטות סופיות. עד כה נחקרו ותושאלו כ-300 מעורבים באירועים השונים ואולם במח"ש אומרים כי החקירה נתקלת בקשיים בשל בעיות שיתוף פעולה מצד משפחות ההרוגים.

 

לראיון עם חסן עסאלה, אביו של אסיל, שנהרג באירועי אוקטובר, לחץ כאן.

 

בהכנת הכתבה השתתפה טל רוזנר

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אורי פורת
חטיב. "טבח בשטחים"
צילום: אורי פורת
צילום: רונן לידור
אירועי אוקטובר (ארכיון)
צילום: רונן לידור
מומלצים