שתף קטע נבחר

קיסר שאישר שימוש בגז בדרך להפוך לקדוש

האפיפיור העניק את התואר "מבורך" לקיסר האוסטרו-הונגרי האחרון ולנזירה שהיתה מקור השראה לסרט מעורר המחלוקת "הפסיון של ישו". בטקס הענקת התואר אמר האפייפיור: "אני מקווה שהקיסר יהווה דוגמא לפוליטיקאים באירופה"

החלטה שנויה במחלוקת: האפיפיור יוחנן פאולוס השני העניק את התואר "מבורך", שהוא תואר חשוב בדרך להפיכה ל"קדוש", לחמישה נוצרים קתולים, בהם הקיסר האוסטרו-הונגרי האחרון ונזירה שהיוותה השראה לסרט "הפסיון של ישו". כך דיווח היום (א') ה-BBC.

 

הענקת התואר לקיסר, קרל הראשון, עוררה ביקורת חריפה בשל העובדה שהקיסר אישר שימוש בגז במהלך מלחמת העולם הראשונה. 

 

קרל הראשון ישב על כס הקיסרות של האימפריה האוסטרו-הונגרית לשעבר בין השנים 1916 ל-1918. הוא זכור באוסטריה כמי שנתן "אור ירוק" לצבאו לעשות שימוש בגז חרדל נגד חיילים במהלך המלחמה. מבקריו טוענים ששמרנים מהימין הם אלו שלחצו לקדם אותו למעמד "קדוש", ומטילים ספק בביוגרפיה הרשמית שלו, אשר פורסמה על ידי הוותיקן, על פיה הקיסר היה מחויב לשלום והיה המנהיג הפוליטי היחידי שתמך בזמנו במאמציו של האפיפיור להגיע לשלום.

 

הקיסר - "דוגמא" לפוליטיקאים באירופה

 

"אני מקווה שהקיסר קרל יהווה דוגמא, בעיקר לאישים בעלי אחריות פוליטית ברחבי אירופה היום", אמר האפיפיור בפני כאלף צאצאים של הקיסרות ההאבסבורגית שהגיעו לטקס. 

 

העיתונות באוסטריה גם הטילה ספק בהיותו ראוי לתואר המכובד בשל כך שהצליח לכאורה לרפא נזירה ברזיאלית ממחלה סופנית. 

 

בטקס, שנערך בבזיליקה סנט פטר לעיני כ-300 אלף צופים, בירך האפיפיור את כל החמישה על "כל הדברים הנפלאים שהאל עשה באמצעותם למען האנושות".  

 

הענקת התואר לנזירה גרמניה מהמאה ה-19, אן קתרין אמריך, עוררה גם היא זעם רב. אמריך תוארה כנזירה חסודה שנולדה למשפחה ענייה במיוחד וסבלה רוב חייה מנכות.

 

השקפתה לגבי הנצרות תוארה בפירוט בספר שפורסם אחרי מותה והיווה השראה לבמאי מל גיבסון בסרטו השנוי במחלוקת "הפסיון של ישו". הסרט עורר ביקורת חריפה בעולם היהודי ובכלל בשל העובדה שהיהודים מוצגים בו כמי שהיו אחראים למותו של ישו.

 

למרות הביקורות, שיבח האפיפיור את אופייה החסוד של אותה נזירה, אשר "תמיד דאגה לעניים ולמסכנים", כדבריו. 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
קחו דוגמא. האפיפיור
צילום: רויטרס
מומלצים