שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  שאפו, שאטו

  רק בן שנתיים, יקב "שאטו גולן", וכבר מתאפיין בחותם של איכות שזוכה לשבחים רבים ובשוק של קונים-בלבד לבקבוקים היוצאים את פתחו, למרות שמדובר ביינות יקרים יחסית. החץ פוגע במטרה

  בשבוע שעבר דיווחה הכרוניקה העיתונאית בהבלטה על ביקור שערכה משפחת שרון ביקב שאטו-גולן, בעת חופשה וטיול באיזור. גם ללא הביקור, שווה היקב הזה כותרת.

   

  רק שנתיים חלפו מאז הושקו שם עם פתיחתו הרשמית 7200 בקבוקי קברנה-סוביניון (בציר 1999), והנה הוא כבר הרחק משם, צומח במהירות, עם 48 אלף בקבוקים שבוקבקו מבציר 2002, 50 אלף מבציר 2003, וצפי ל-65 אלף מבציר השנה הנוכחית.

   

  מאחורי הכמות התגבשה מיד גם איכות שזכתה לשבחים רבים, ושוק של קונים-בלבד לבקבוקים היוצאים את פתח היקב, למרות שמדובר ביינות יקרים יחסית. אל שני המייסדים, שוקי שי ויצחק ריבק, אשר הקימו את אחוזת היין הזאת סמוך לכרמים, בפאתי מושב אליעד, נוסף בימים אלה שותף חדש, אך דמות ותיקה במקום, היינן אורי חץ. יחד, הם מדווחים על פעילות ענפה בכיוונים שונים, בצירי בכורה של זנים חדשים בכרמי היקב כמו פינו נואר, פטי ורדו וגראנש, נטיעה של כרם אורגני ראשון, ייצור של יין רוזה בכמות ניסיונית, בלנדים חדשים ושימוש בחביות גדולות.

   

  במקביל, מושקע במקום מאמץ נמשך בתחום האירוח, הגן היפה קולט קבוצות ובודדים, עורך סיורים ומעניק הזדמנות לטעום מן התוצרת. הקשר בין יין לאמנות, זוגיות נהדרת וידועה, בא לידי ביטוי בתערוכות המתקיימות במקום, כאשר הנוכחית מציגה מציוריו של אורי ליפשיץ.

   

  בימים אלה השיק שאטו-גולן שלושה יינות חדשים, שני אדומים ולבן אחד, המדגימים יפה את מעלות עבודתו של חץ, חיפושיו בכיוונים שונים, ואת איכות ענבי הכרמים של היקב.

   

  "סירה 2001 CUVEE NATURELLE" – על פי מה שמדווח היקב, נעשה היין תוך שימוש בשיטות המסורתיות, של פעם, ביקבי הכפר של צרפת. הענבים, על טהרת הזן, נבצרו ידנית והותססו ספונטנית, אשכולות שלמים, במכלים פתוחים, תוך ערבוב ידני (ללא השימוש במשאבה). אחר כך, התיישן היין משך 14 חודשים בחביות עץ אלון צרפתי בנות שנה. התוצאה מיוחדת. הוא מפיץ בכוס גוון סגול תזזיתי וממשי, אחד מסימני ההיכר של הענב הזה, יש לו ניחוחות עמוקים של קונפיטורת פרי ומגעו על החך רך ועשיר, עם סיומת מחוספסת משהו. מחיר הבקבוק 149 שקלים.

   

  "קברנה סוביניון 2002" – היין נעשה בתוספת קטנה (9%) של ענבי קברנה-פרנק, מכרמים במפגש הנחלים רוקד וירמוך, אשר נבצרו ידנית. יינות הזנים השונים התיישנו בנפרד למשך שנה, בחביות עץ אלון צרפתיות ואמריקניות, ועורבבו כחודש לפני הביקבוק. מה שהתקבל בסופו של דבר הוא יין אלכוהולי, מלא, עם נוכחות רבה על החך, ועושר של טעמים. יש לו אדום-כהה נאה, וניחוחות טובים של פרי שיחי יער, דובדבנים ותבליני עץ חבית מודגשים. מחיר הבקבוק 128 שקלים.

   

  "סוביניון בלאן 2003" – עשוי על טהרת הזן, מענבי כרמים אשר בצפון רמת-הגולן. היין תסס והתיישן על שמריו, חלקו בנירוסטה וחלקו האחר בחביות עץ משומשות, משך שמונה חודשים. צונן, לגימתו מעניקה חוויה נהדרת, אפופה ארומות הדריות, טרופיות, ניחוח מפתה של אגסים והד רחוק של וניל. על החך יש לו נוכחות טובה ומאוזנת. מחיר הבקבוק 115 שקלים.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים