שתף קטע נבחר

דייויד מרעננה, ההכרעה בידיים שלך

כ-100 אלף אמריקנים המתגוררים בישראל רשאים להצביע בבחירות לנשיאות ארה"ב וכרבע מהם יכולים, על הנייר לפחות, להכריע את הכף במדינות המתנדנדות, שם המאבק בין בוש לקרי עדיין פתוח. הרפובליקנים טוענים שהתמיכה של בוש בישראל היא הקלף המנצח שלהם; הדמוקרטים טוענים אותו הדבר. העימות האמריקני במתכונת מקומית

ניסיון העבר מלמד שמספיקים קולות מעטים כדי להכריע מי ישב בבית הלבן. בבחירות הקודמות היו אלה 537 קולות בפלורידה שהעניקו לג'ורג' בוש את הניצחון על יריבו אל גור.

 

שיטת הבחירות האמריקנית, המבוססת על צבירת אלקטורים בכל מדינה ולא על ספירת סך כל הקולות הכללי, מעניקה משקל משמעותי לקולות במדינות מתנדנדות, שם המאבק בין המועמדים שקול ואין לדעת מי יהיה זה שיזקוף לעצמו את הניצחון - ויגרוף את כל האלקטורים של אותה מדינה. אפשר שאת תוצאות הבחירות בארה"ב יכריעו הפעם לא תושבי פלורידה אלא האמריקנים המתגוררים מחוץ לגבולות ארה"ב, ובין השאר אלה המתגוררים כאן בישראל.

 

25 אלף מצביעים "חשובים"

 

כשבעה מיליון אזרחים אמריקנים מתגוררים מחוץ לארה"ב; כ-200 אלף מהם כאן בארץ; מחציתם בעלי זכות בחירה בארה"ב.

 

אבל למטות של בוש וקרי אין כל עניין ב-75 אחוז מהם: מדובר בכאלה שמוצאם במדינות שבהן לא יהיה כל מאבק (כמו ניו יורק שמסורתית נוטה לדמוקרטים, או טקסס שנוטה לרפובליקנים). לעומת זאת, כרבע מהם (כ-25 אלף איש), מוצאם במדינות המתנדנדות - והמאבק המתנהל סביבם הוא המאבק האמיתי.

 

"בבחירות הקודמות הצביעו כ-14 אלף אמריקנים בישראל. אני מאמין שהשנה יצביעו כ-35 אלף, ואני מקווה שרובם יצביעו לקרי", אמר ל-ynet ד"ר מרק אלן זוֹבּר, העומד בראש הסניף הישראלי של המפלגה הדמוקרטית האמריקנית.

 

"הדמוקרטים בארץ מתחילים לראות איך חברים דמוקרטים שלהם בארה"ב שוקלים ברצינות להצביע עבור בוש בגלל התמיכה שלו בישראל. הם כמובן לא יכולים לתת לזה לקרות, אז הם הופכים מעורבים יותר ורוצים להשפיע גם על תוצאת הבחירות וגם על החברים שלהם. כשבן אדם רוצה להשפיע - סביר להניח שהוא גם יצביע", מסביר זובר.

 

כשבוש מדבר על ביטחון וקרי על כלכלה, למה שאמריקנים-ישראלים יצביעו עבורו? הרי הנושא הביטחוני, ולא כלכלת ארה"ב, הוא זה העומד כאן על הפרק.

 

"הטענה הזו לא נכונה. קרי מוכר את עצמו לא רק כנשיא, אלא גם כמפקד העליון של הצבא, תפקיד בו לדעתי בוש כשל. כשקרי נלחם בווייטנאם, בוש נעלם. הוא משתמש במלחמה לצרכים הפוליטיים שלו אבל הוא מימיו לא נלחם".

 

וקרי יילחם אחרת?

 

"אני לא בטוח שקרי בכלל יילחם. בניגוד לבוש, שמשוכנע שהפתרון הצבאי הוא הפתרון היחידי, קרי סבור אחרת. ההחלטות שלו יתקבלו באופן מעשי ומוסרי, ולא באופן אימפולסיבי כמו בוש. בוש, צ'ייני ודונלד ראמספלד הובילו את האזור למלחמה. הממשל הנוכחי לא יצר סביבה בטוחה יותר; הוא יצא למלחמה אבל לא פתר שום בעיה, ועבור ישראל זה רע מאוד".

 

התקיפה בעיראק היתה רעה לישראל?

 

"רעה מאוד. הפלישה האמריקנית לעיראק חיברה בין החמושים העיראקים לבין אל-קאעידה, חיבור שלא היה קיים קודם. נכון שסדאם לא היה ידידה של ישראל, אבל הוא גם לא אירח טרוריסטים אצלו במדינה. לבוש אין שום אינטרס לשים סוף לבעיית הטרור שכל כך מטרידה את ישראל".

 

לבוש אין אינטרס להילחם בטרור? זו האשמה חמורה 

 

"המשפחה של בוש בטקסס מקיימת קשרים כלכליים ענפים עם בני משפחת בן-לאדן בסעודיה. כל ארגוני הטרור הגדולים ממומנים על ידי כספים שמוזרמים מתעשיית הנפט. המשפחה של בוש היא זו שבעצם מממנת את הטרור, אז למה שהוא יילחם בו?".

 

אלה דברים חמורים. בוש הרי תומך בעמדת ישראל במלחמתה בטרור...

 

"בוש לא תומך בישראל. בוש תומך בשרון. הוא נתן לישראל צ'ק פתוח. העובדה שהממשל האמריקני מתנהג כאילו הוא בובה של ישראל היא לא עובדה משמחת... ארצות הברית כבר הודיעה בעבר מה התוכנית המדינית המועדפת עליה. קוראים לה 'מפת הדרכים'. ישראל מפרה את הבנות מפת הדרכים שוב ושוב, ובוש לא עושה דבר כדי להוביל ליישומה". 

  

זה נשמע כאילו ארה"ב היא האב וישראל היא ילד קטן שעושה ככל העולה על רוחו...

 

"ישראל היא באמת כמו ילד קטן ומפונק. אז זה נחמד שבוש משחק את האב רך הלבב שלא מפעיל את מרותו, אבל בינתיים הילדים שלו - ישראל והפלסטינים - משתוללים והורגים אחד את השני. זו מדיניות החוץ של ארה"ב? אני, גם כישראלי, מעדיף שאמריקה תתמוך ותכוון. כמו כל ילד מפונק, גם ישראל צריכה שיציבו לה גבולות".

 

ומה קרי יעשה?

 

"קרי כבר הודיע שהוא לא ישתוק כשילדים ישראלים יתפוצצו באוטובוסים, אבל גם לא ייתן לישראל ליצור מצב בו הפלסטינים סובלים וגוועים למוות. הוא ידחוף לפתרון אמיתי. זו האחריות האמיתית של ארה"ב".

  

 

למחנה היריב, כמצופה, יש תמונה שונה לגמרי אודות האחריות האמיתית של ארה"ב כלפי ישראל. "יהודים, גם בארה"ב מעורבים יותר וגם מצביעים יותר", אומר נציג המפלגה הרפובליקנית בישראל, קורי ברדש. "האמריקנים בארץ מאוד רוצים להצביע כי הם רוצים לשמר את המדיניות של הממשל הנוכחי, ולחזק את התמיכה שמעניקה ארה"ב לישראל במלחמתה בטרור".

 

אבל גם ממשל קרי יתמוך בישראל...

 

לפני כתשעה חודשים, ג'ון קרי אמר שישראל לא צריכה לבנות את גדר ההפרדה - שהיא מכשול לשלום. מאז הוא שינה את דעתו. לאמריקנים בישראל אין ביטחון במדיניות שלו. מבחינת הצבעות בסנאט הוא בסדר, אבל הוא מעולם לא הראה מנהיגות בנושא הישראלי".

 

"הנשיא בוש הוא המנהיג הראשון שהבין באופן מלא שאחרי ה-11 בספטמבר, נכנסנו לעידן חדש של מלחמה נגד טרור איסלאמי בינלאומי. דוקטרינת בוש למיגור הטרור, והמדינות שמממנות אותו, שינתה את הגישה בעולם המערבי כלפי מדינות רבות במזרח התיכון, בין השאר גם הרשות הפלסטינית".

 

אבל גם הממשל הדמורקטי הקודם היה מעורב...

 

"ממשל קלינטון היה אמנם מאוד מעורב במזרח התיכון, אבל נתן פתחון פה לערפאת. בוש שם לזה סוף. אחרי 'קארין A', כשהיה ברור שערפאת עצמו מעורב בטרור, הוא אמר שאין מה לדבר איתו ושלישראל יש זכות להגן על עצמה, להרוג טרוריסטים ולבנות גדר".

 

טוענים שבוש לא נלחם בטרור האיסלמי כי יש למשפחתו יש קשרי נפט עימם...

 

זה אבסורד לטעון זאת כשבמציאות בוש פועל נגד הטרור. הוא פועל נגד חמאס, חיזבאללה, סעודיה ועיראק שמממנות טרור. בוש היחידי שעשה זאת. המלחמה בעיראק מוכיחה זאת. בוש לא היה שולח כל כך הרבה חיילים למרכז קן הצרעות הזה מכל סיבה אחרת".

 

טוענים גם שהוא פוגע במעמדה של אמריקה בעולם....

 

"מדינות רבות רוצות מעורבות של האו"ם בזירה הבינלאומית בכל מחיר, גם אם לוב יושבת שם בראש ועדת זכויות האדם וסוריה חברה במועצת הביטחון; גם אם המדינות המוסלמיות מפעילות לחץ קבוצתי, מגנה את ישראל ולא את הטרור. זה מה שהדמוקרטים רוצים. 

 

"הרפובליקנים, לעומת זאת, לא רואים תפקיד לאו"ם בפתרון כל משבר. היחידים שעושים משהו זה נאט"ו - או במילים אחרות - ארה"ב. מי שיגן על אמריקה זו אמריקה, לא הגרמנים והצרפתים.

  

אבל אומרים שבוש תומך בישראל באופן עיוור. אפילו את "מפת הדרכים" הוא שכח לטובת תוכנית ההתנתקות...

 

"תוכנית ההתנתקות לא שוללת את מפת הדרכים. היא צריכה להיות חלק ממנה. אם אין שותף, ישראל חייבת להגן על עצמה, ובד בבד ליצור הזדמנות לשלום. תוכנית ההתנתקות היא ניסיון לפשרה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
25 אלף מצביעים שיכולים להכריע את הכף
צילום: רויטרס
צילום: רויטרס
הדמוקרטים: המצביעים חוששים מהעליה בתמיכה בבוש ולכן יצביעו ההיפך
צילום: רויטרס
צילום: איי פי
הרפובליקנים: האמריקנים בארץ רוצים לשמר את התמיכה של בוש בישראל
צילום: איי פי
מומלצים