שתף קטע נבחר

ספר חדש: אלי ישי פרץ בבכי, שרון ניצח

כיצד הכניע אריאל שרון את ש"ס והותיר אותה מושפלת, בקדנציה הקודמת? ביוגרפיה חדשה של הרב עובדיה יוסף, "בן פורת יוסף", מאת צבי אלוש ויוסי אליטוב, המתפרסמת השבוע, מביאה את הסיפור הזה ועוד רבים אחרים, הסוקרים את דרכו של הרב עובדיה ושל ש"ס, המפלגה שהקים. כך פרץ יו"ר ש"ס אלי ישי בבכי – וחתם על כתב הכניעה לאריאל שרון

הרומן הלוהט בין הרב יוסף וש"ס לבין אריאל שרון הצטנן מהר מאוד והפך למשטמה הדדית יוקדת. בעקבות הצבעה של חברי הכנסת של ש"ס במאי 2002 נגד הצעת התקציב של שר האוצר סילבן שלום החליט שרון לממש את איומיו ופיטר בהינף מכתב את שרי ש"ס ואלי ישי בראשם.

 

ההלם בש"ס היה עצום וכך גם ההשפלה. הרב יוסף שלא עודכן מראש על הכוונה להפוך למפלגה חברתית לוחמת הורה לאלי ישי לעשות הכל כדי לשוב לאלתר לממשלה, כמעט בכל מחיר.

 

את הצעת הפשרה הגואלת הביא לו ברגע האחרון ה"מתווך", המיליונר היהודי מניו-יורק ג'ק אביטל, חסידו של הרב יוסף ומקורבו של שרון. אביטל הביא משרון מסמך שעם חתימתו יוחזרו שרי ש"ס לתפקידם ולקואליציה. אלי ישי ראה במסמך כתב כניעה ועשה מאמצים עילאיים לשכנע את הרב שאסור לו לחתום על כך.

 

הפגישה בחדר השינה של הרב היתה טעונה. הרב ישב על מיטתו, אלי ישי לצידו ועל הכיסא ממול ישב ג'ק אביטל שנופף במכתב מול עיניו של אלי ישי ותבע ממנו לחתום.

 

"כבוד הרב", עמד ישי על שלו, "משפילים אותנו. סתם. לא צריך לוותר לו. נחכה לבחירות ואז נראה לו".

 

"מה לעשות רבי אליהו", פייס אותו הרב יוסף, "כשהשעה משחקת להם צריך להתחנף אליהם. אם לא נחזור לממשלה, מה יהיה על התורה ועל מוסדותיה ? ומה על כל המפעל העצום של ש"ס?"

 

"בסדר", ניסה ישי להציל את כבודו, "בוא נסתפק בהצהרה שאנחנו תומכים בתכנית אחרי ששמעו וקיבלו את ההערות שלנו. למה מכתב? ועוד מכתב כזה ?! הרי ברור שהוא ידליף את תוכנו..."

 

ג'ק אביטל התעלם מאלי ישי, הישיר מבט אל הרב יוסף ואמר לו: "כבוד הרב, בלי חתימה על המכתב הזה שום דבר לא יקרה. הכל נגמר. ש"ס תלך לאופוזיציה. הרב לא ידאג. אחרי שתיכנסו לממשלה, אני אדאג שש"ס תקבל כמה הישגים שתוכל להציג בציבור. אני מבטיח ומתחייב כבודו".

 

"ג'ק", פנה אלי ישי אל המתווך, "אם אתה באמת אוהב את הרב, ואם באמת יש לך השפעה על שרון לך אליו ותגיד לו שש"ס צריכה להצביע על שינויים חברתיים בתכנית. על הישג כלשהו. איך נצביע בעד תכנית שרק לפני כמה ימים הצבענו נגדה ? זה לא הכבוד שלי זה הכבוד של מרן..."

 

אביטל התרתח. הכיפה השחורה והגדולה שלו, עם סימני הקיפול הבולטים, הזדקרה כשהאדימו פניו ועיניו רשפו אש. "היית צריך לחשוב על כבוד הרב לפני שהצבעת נגד", נזף בישי, "הזהירו אותך. פעמיים הזהירו אותך, וייסגלס ואורי שני. אתה לא האמנת. לא חשבת ששרון יעשה צעד כזה? למה אז לא חשבת על כבוד מרן ?"

 

ההתכתשות בין אביטל וישי נמשכה עוד כמה דקות. הרב לא נשאר אדיש לסערת נפשו של אלי ישי. הוא קרב אליו וחיבק אותו. אחר-כך ליטף את לחיו ואמר לו: "אני אוהב אותך כמו את בני. אתה יודע את זאת. עכשיו, די. תביא עט".

 

ישי שלף עט מכיס מקטורנו ומסר לרב. "עכשיו תחתום", הורה לו הרב. ישי היסס. "תחתום רבי אליהו, תחתום. אל תדאג. תזכור את יחזקאל בן בוזי. אשריך שהתבזית על דברי תורה".

 

בשלב הזה, בחדר השינה, לנוכח מכתב הכניעה שהתנופף בידו של ג'ק אביטל, פרץ אלי ישי בבכי מכמיר לב. בני ביתו של הרב לא ידעו את נפשם מצער וממבוכה על נסיבות השפלתו של יקירם וחביבם. אי אפשר היה שלא לשמוע את הבכי בכל הבית רחב הידיים ברחוב הקבלן. גם קולו המנחם של הרב נשמע היטב לאוזני בני הבית, "לא צריך לבכות, רבי אליהו, לא צריך. תחתום. הנה, תביא עט. תחתום. תעשה את עצמך כיחזקאל בן בוזי. על שום מה נקרא אביו בוזי? על שהיה מבזה את עצמו על דברי תורה. גם אני מה איכפת לי הכבוד שלי אם התורה תהיה מושפלת. נכון, זו השפלה. נכון, השעה משחקת להם. אבל כשאנחנו בממשלה אנחנו מרימים את התורה. תראה בעצמך כמה מיקוואות עשינו כשאנחנו בממשלה הזאת. 135 מיקוואות. ייקל הדבר הזה בעיניך? מי יכול לעשות את זה אם לא ש"ס? על זאת אני אומר : אשריך שהתבזית על דברי תורה".

 

אלי ישי חתם ויצא בעיניים אדומות מהבית. ג'ק אביטל נשק לידו של הרב ויצא מיד לחוות השקמים למסור את מכתב הכניעה של ש"ס לראש הממשלה אריאל שרון. שרי ש"ס הוחזרו לממשלה, אבל היחסים בין אלי ישי לאריאל שרון כבר לא שבו להיות כתמול שלשום. 

 

"בן פורת יוסף", מאת צבי אלוש ויוסי אליטוב, בהוצאת כנרת זמורה ביתן

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הביוגרפיה
עטיפת הספר
ישי. פרץ בבכי
צילום: אלכס קולומויסקי
צילום: שאול גולן
שרון. ניצח
צילום: שאול גולן
מומלצים