שתף קטע נבחר

גרמניה: מפלגת ימין קיצוני צירפה ניאו-נאצים להנהגתה

המפלגה הלאומית-דמוקרטית הגרמנית (NPD), שקצרה הצלחה בבחירות המקומיות בספטמבר, צירפה להנהגתה פוליטיקאים ניאו-נאציים מפורסמים כדי להרחיב את מעגל תומכיה ולגבש את מצביעי הימין הקיצוני מאחורי חזית מאוחדת. "הדבר החשוב ביותר הוא להיכנס לפרלמנט הפדרלי בבחירות הכלליות ב-2006", אמר דובר המפלגה

מפלגת הימין הקיצוני הגרמנית NDP ("המפלגה הלאומית-דמוקרטית"), שקצרה הצלחה בחודש שעבר בבחירות המקומיות במדינת סקסוניה וזכתה במושב ראשון בפרלמנט המקומי מאז 1968, צירפה לאחרונה להנהגתה שתי דמויות בולטות בזירה הפוליטית הגרמנית המזוהות עם התנועה הניאו-נאצית.

 

מדובר בתומס ווּלף ותוֹרסטֶן הָייסה, פוליטיקאים ניאו-נאציים מפורסמים בגרמניה, עם קהל תומכים רחב באזורים שונים במדינה. השניים צורפו לחבר המנהלים של המפלגה, מהלך עליו יוכרז רשמית בוועידת המפלגה בסוף החודש.

 

המטרה במהלך היא להרחיב את מעגל התמיכה במפלגה באזורי בחירה נוספים. כמו כן רוצה NPD לעורר את מצביעי הימין הקיצוני בגרמניה, המפולגים בין מספר מפלגות, ולגבש אותם מאחורי חזית מאוחדת. "הדבר החשוב ביותר הוא להיכנס לפרלמנט הפדרלי בבחירות הכלליות ב-2006", אמר דובר המפלגה לרשת "דויטשה וולה".

 

בהקשר זה דווח עוד כי מנהיג ה-NPD, אודו פוגט, צפוי להיפגש בתקופה הקרובה עם גרהארד פריי, מנהיג המפלגה הימנית קיצונית DVU ("האיחוד העממי הגרמני"), שהצליחה גם היא בבחירות המקומיות האחרונות במדינת ברנדנבורג. מטרת הפגישה היא דיון על כינון ברית בין המפלגות. בבחירות האחרונות, שנערכו במקביל בסקסוניה ובברנדנבורג, הסכימו שתי המפלגות שלא להתחרות זו בזו באותה מדינה, ופרשנים ציינו שזוהי אחת הסיבות להצלחתן היחסית.

 

NPD טוענת שבכוחה לזכות ב-7 אחוזים בבחירות הכלליות, אולם פרשנים פוליטיים בגרמניה מטילים ספק רב בהערכה הזו.

 

הממשל הפדרלי הגרמני ניסה אשתקד להוציא את המפלגה מחוץ לחוק אך לא הצליח. בית המשפט שדן בסוגיה החליט לסגור את התיק בנושא לאחר שהתברר שמספר עדים היו קשורים למנגנון ביטחון הפנים הגרמני. עם זאת הצליחה הממשלה לסכל תוכניות של NPD לקיים עצרת המונים בברלין תחת הכותרת "ברלין נשארת גרמנית".

 

לאחר ניצחונה של המפלגה בבחירות המקומיות אמר שר הפנים הגרמני אוטו שילי שאין בכוונת הממשלה לעשות ניסיון נוסף להוציא את NPD אל מחוץ לחוק, אולם צירופם של וולף והייסה עלולה לגרום לשינוי בעמדה זו.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי פי
הפגנות נגד נאצים בדרזדן
צילום: איי פי
צילום: איי פי
הפגנה בברלין
צילום: איי פי
מומלצים