שתף קטע נבחר

צילום: איי אף פי

לפיד: זו מלחמת האיסלאם נגד היהודים

השר לפיד משוכנע: "זהו טרור שנועד לפגוע גם בשלטון המצרי". בבוקר שאחרי מתקפת הטרור הקטלנית בסיני תוקף יו"ר ועדת החוץ והביטחון את מצרים: "מי שמעלים עין מהברחות נשק, סופו שחלק מהאמל"ח ישמש פיגועים בשטחו". ח"כ סנה:"הפיגועים יחייבו את מצרים לעשות יותר ממה שעשו עד כה. אנחנו שילמנו בדם, והם בדמים"

תגובות קשות במערכת הפוליטית למתקפת הטרור, אולם הדעות חלוקות לגבי מידות אחריותה של מצרים: שר המשפטים, יוסף (טומי) לפיד, אמר הבוקר ל-ynet כי "במובן הרגשי והאנושי זה מזעזע ופשוט עוד פרק עצוב מאוד בתולדות הטרור שפוגע בנו. אבל מבחינת מדינית - זה דבר שעומד בפני עצמו, כי איני חושב שזה קשור במישרין לפלסטינים, אלא בטרור האיסלאמי ובטרור אל-קאעידה, טרור שנועד לפגוע לא רק בישראלים, אלא גם בשלטון המצרי".

 

"לא נראה לי שהפלסטינים היו רוצים להתמודד עם מובארק", הוסיף לפיד. "קשה לומר בביטחון, אך לדעתי זה שייך למלחמת האיסלאם נגד היהודים ונגד המנהיגות הערבית שמשתפת פעולה עם האמריקנים, כי זאת פגיעה קשה במצרים.  סגנו של בן לאדן מנהיג את הג'יהאד המצרי וסיסמתו היא שלא יהיו זרים על אדמת מצרים".

 

   

בהתייחסו לחלקה של מצרים אמר שר המשפטים: "אינני מוכן להאשים את הממשלה המצרית בפיגועים. אם היו מאשימים ממשלות, היו מאשימים גם את ממשלת ישראל בפיגועים בישראל. הם לא היו מוכנים למה שקרה, עבר זמן עד שהמקומיים קיבלו את ההוראות המתאימות מקהיר, ואינני חושב שיש מקום להאשים את הממשל המצרי".

 

"לא היתה התרעה ממוקדת אלא התרעה כללית, ולכן המדינה הזהירה ולא אסרה את הכניסה", אמר לפיד. "צריך לשתף פעולה עם השלטונות המצרים, שאני בטוח יחקרו את הנושא לעומק. אם ישראל יכולה להגיע למפגעים היא תמיד תרצה לעשות זאת, אך הענין מוטל קודם כל על המודיעין המצרי. הפגיעה הזאת מופנית גם נגד שלטונות מצרים".

 

שטייניץ מאשים: המצרים אפשרו את הפיגועים

 

במערכת הפוליטית כבר יש הבוקר תגובות קשות לאירוע. "המצרים אפשרו להפוך את סיני לאזור התארגנות לוגיסטית של ארגוני הטרור", אמר ל-ynet יו"ר ועדת החוץ והביטחון של הכנסת, ח"כ יובל שטייניץ. "עשרות טנדרים עם רובים, מטולים ופגזי מרגמה וחומרי נפץ מנסים לעשות דרכם לישראל ונמצאים דרך קבע בסיני, לכן לא מן הנמנע שהסבו אותם לפיגועים. המצרים מאפשרים בעצימת עין העברות נשק לישראל. צריך ללחוץ על המצרים בעזרת האמריקנים ולנקות לאלתר את סיני מאמל"ח. מי שמעלים עין סופו שחלק מהאמל"ח ישמש פיגועים בשטחו".

 

"היו בעבר ניסיונות של אל-קאעידה לפגוע בישראלים גם בשטח ישראל, ניסיונות שנכשלו", אומר שטייניץ. "רק לפני חצי שנה התפרסמה ידיעה על ניסיון לגייס טייס סעודי שיבצע פיגוע באילת בעזרת מטוס. זו לא הפעם הראשונה שאל-קאעידה מנסה לפגוע וגם לא הפעם האחרונה".

 

"הבוקר הזה מעציבה ומתסכלת אותי העובדה שעשרות אלפי ישראלים לא שעו לאזהרות ברורות וחד משמעיות של השב"כ והמוסד", הוא מוסיף. "כשגופי הביטחון מזהירים צריך להתייחס אליהם בזהירות. למרות המידע, ממשלת ישראל לא יכלה לסגור את הגבול - הדבר נחשב לעויינות ומנוגד להסכמים. פשוט צריך היה להקשיב לאזהרות ולא לנסוע לפוש בסיני".

 

חבר ועדת החוץ והביטחון, ח"כ אפרים סנה אמר הבוקר ל-ynet כי הפיגועים מחדדים באופן טראגי את השותפות בין ישראל למצרים במלחמה בג'יהאד העולמי. "בפיגועים אנחנו שילמנו בדם והם בדמים. זוהי מכה לאחד מענפי הכלכלה החשובים ביותר של מצרים. המסקנה המעשית היא להעמיק את שיתוף הפעולה נגד הטרור העולמי. זה יחייב את מצרים לעשות יותר ממה שעשו עד כה".

 

ביחס להערכות כי אל-קאעידה ביצע את הפיגוע אומר ח"כ סנה כי "מדוייק יותר להגדיר את הג'יהאד העולמי כמבצע הפיגוע – מדובר ברשת של ארגונים איסלאמים קיצוניים שפרושים בכל העולם ומחוברים ביניהם בקשרים שונים. הם שביצעו את הפיגוע במומבסה ובמקומות אחרים והם ערוכים לפיגועים נוספים. מדובר ברשת של ארגונים שאל-קאעידה הוא המרכזי ביניהם, אך לא היחיד".

 

"האויב הוא עולמי והמלחמה בו עולמית", מוסיף סנה. "ישראל עושה זאת בנחישות. השאלה היא איזה שותפים יהיו לנו, כמה נחושים

יהיו הדמוקרטיות האחרות לפעול בשיתוף פעולה איתנו כי בסוף הם יפגעו בכולם. הציווי המיידי המתבקש בעקבות הפיגועים – הדברת המלחמה העולמית בטרור האיסלאמי ומאמץ גדול של המצרים בסיני לנקות את השטח".

 

ח"כ אריה אלדד, מהאיחוד הלאומי, חבר ועדת החוץ והביטחון אומר כי "מי שמשלה את עצמו שהבעיה שלנו היא ניסוח מדיני מחוכם בהסכם זה או אחר, או מהלך חד צדדי שיפתור או יקל על הבעיה מתעלם מהעובדה שאנחנו חלק ממלחמה כוללת. מלחמה שהכריז עליה האיסלאם כנגד העולם החופשי".

 

"שיפסיקו כולם לבלבל את המוח כאילו ההתנתקות או הסכם ז'נבה או הסכם זה או אחר יעצרו את הטרור. לצערי אין דרך אחרת חוץ ממלחמה רצופה ופגיעה בכל מטרה של טרור איסלאמי רדיקלי בעולם. אין פה מציאת נוסחאות מקומיות שיפתרו את הבעיה. המלחמה היא עולמית".

 

ח"כ יוסי שריד מיחד אומר: "הכי קל להגדיר את הפיגועים כטרור בינלאומי, כי אז מדובר במלחמת עולם ואז לא כל אחד צריך לדאוג לשורשים. אחד צריך לדאוג לשורשים שבערוגה הפרטית שלו. לבוש, לפוטין, ולשרון הכי קל לומר טרור עולמי, חבילה כוללת שכולם צריכים לטפל בה. לא כך הדבר, זה הרבה יותר מורכב מזה".


פורסם לראשונה 08/10/2004 08:18

 

בהכנת הידיעה השתתפה אפרת וייס
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ערוץ 10
הריסות מלון הילטון טאבה
צילום: ערוץ 10
צילום: עמית שאבי
לפיד. "טרור נגד השלטון המצרי"
צילום: עמית שאבי
צילום: אלכס קולומויסקי
שטייניץ. "ללחוץ על המצרים"
צילום: אלכס קולומויסקי
סנה. "שילמנו בדם והם בדמים"
מומלצים