שתף קטע נבחר

ניו ג'רזי: מפלים באמצע העיר

במרכזה של פטרסון, חצי שעה ממנהטן, שוצף אתר טבע מופלא: מפלי מים שנופלים מגובה 27 מטרים. פרק מ"סובב ניו יורק", מדריך חדש שמציע 50 מסלולי טיול קצרים מחוץ לעיר הגדולה

מי היה מאמין שדווקא בעיר המוזנחת פטרסון (Paterson), שנמצאת אומנם בניו ג'רזי אך כמעט בטווח זריקת אבן ממנהטן, נמצא אחד מאתרי הטבע המופלאים של צפון-מזרח ארצות הברית. מפלים עצומים, שרק מפלי הניאגרה גדולים מהם, זורמים כאן בגעש אדיר, ממש בתוך העיירה.

 

פטרסון היא עיר תעשייה על גדות נהר הפסיאק (Passiac), במרחק חצי שעת נסיעה ממנהטן. היא קרויה על שמו של וויליאם

פטרסון, שהיה מושל ניו ג'רזי בשנות ה-70 של המאה ה-19. המושל פטרסון הבין את משמעות הכוח האדיר של המים הזורמים באפיק הנהר והוביל מהפכה תעשייתית באזור, שכלכלתו היתה מבוססת עד אז על חקלאות בלבד. לאורך הנהר החלו לקום מפעלי טקסטיל, ובמשך שנים נחשבה העיר למרכז תעשיית המשי האמריקנית (היום אפשר לראות על הגדות רק את חורבותיהן של הטחנות והמפעלים).

 

אבל לא הגענו הנה כדי לראות חורבות של מפעלי טקסטיל, וזו הטעות הגדולה של אנשי פטרסון: אף אחד כמעט לא מגיע הנה והעיר סובלת (בצדק) משם גרוע. העוני והאלימות שולטים בה, משום שתושביה וקברניטיה לא השכילו לנצל את האטרקציה המדהימה שנפלה בחלקם - המפלים העצומים. וכך, במקום שתוקם תעשייה משגשגת של תיירות, התנוונה פטרסון והידרדרה עם השנים לעיר אפורה, שהפשע גואה בה והאוכלוסיה החזקה נסה ממנה.

 

התוצאה: חוץ מפארק היינס, שממנו תוכלו להשקיף על המפלים ועל פסלו של אלכסנדר המילטון, אחד ממפקדי צבאו של ג'ורג' וושינגטון, הנישא מעל המפלים, לא תמצאו בסביבה כמעט כלום - לא מסעדות, לא בתי קפה ולא אתרי בילוי אחרים.

 

אם אתם מגיעים בקיץ תוכלו לשוט על הפסיאק ולהשקיף על המפלים מתוך הנהר. אם תגיעו בחורף, תוכלו להתרשם עוד יותר מעוצמת המפל כאשר תצפו בו מעל המשטח שהוקם תחת הגשר (חבל שמרכז המבקרים סגור בחורף). אם תהיו בני מזל של ממש, אולי תזכו לחזות בקשת מרהיבה הנוצרת מעל המפלים.

 

בימי שמש ניתן ללכת על הגשר אל הגדה שממול, ולהתרחק מהמראה של פטרסון האפורה אל הטבע הצבעוני. שביל ההליכה מסתיים בצוק ומנהרה, בה התגוררו במשך אלפי שנים אינדיאנים. הם חיו על חקלאות בזכות שפע המים ועל דיג בזכות השפע בנהר. את המפלים הם כינו 'המפלים הגדולים-גדולים' (The Great Great Falls), בשל 27 המטרים של מדרגת סלע ממנה נופל הזרם האדיר. בפתח המנהרה תוכלו לקבל מעיל גשם ולהגיע למרפסת תצפית ממש על פי התהום (אל תשכחו לעטוף את המצלמה בניילון).

 

שאון המפלים מרתיע מבקרים רבים מלהמשיך הלאה בשביל, אך אם בכל זאת תעשו זאת, ותרדו עם השביל אל

תחתית התהום, תוכלו לראות שם את המפל מזנק ממש מעל ראשכם בגובה בניין בן שמונה קומות.

 

ואם אתם כבר בסביבה: בפטרסון יצרה משפחת קולט את האקדח המפורסם הנושא את שמה. במוזיאון העירוני מוצג אוסף יפה של כלי ירייה שיוצרו במשך השנים במפעל קולט. אולם אחר מוקדש להמצאה ידועה של בן המקום, ג'ון פיליפ הולנד, הנחשב לאבי הצוללת המודרנית. הצוללת הראשונה שבנה הולנד מוצגת כאן.

 

איך מגיעים? יוצאים ממנהטן דרך מנהרת לינקולן או מנהרת הולנד לעבר כביש I-80 מערב ופונים ביציאה 57 לכיוון דאונטאון פטרסון. נוסעים דרך המרכז לעבר הגשר החוצה את הנהר, ואז מחנים את המכונית ויוצאים לטיול הרגלי.

 

  • את "סובב ניו יורק - 50 טיולים קצרים מחוץ לעיר הגדולה" (הוצאת ידיעות אחרונות / ספרי חמד) כתב העיתונאי יוסף ג'קסון (ג'קסי), העושה עתה בארה"ב וכותב עבור קבוצת "ידיעות אחרונות". מחיר הספר: 88 שקלים. 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: יוסף ג'קסון
נהר הפסיאק. העיר לא מנצלת את האטרקציה
צילום: יוסף ג'קסון
מומלצים