שתף קטע נבחר

מי יתנני ברווז צולע

עם הנחת-יסוד מתאימה מתברר לפתע כי שרון שוב השיג בדיוק את אשר ביקש להשיג

בדיוק כמו בימים שלאחר תבוסת שרון במרכז הליכוד, כך גם הפעם – לאחר תבוסתו בכנסת: מיטב הפרשנים שוב מגייסים את מיטב מחלצותיהם המילוליות כדי לתאר את אומללותו של ראש הממשלה: "תבוסה צורבת", "השפלה", "פג הקסם", "הלך הטקטיקן", "עם הגב אל הקיר", ועוד מיני תיאורים ממש נוגעים ללב.

 

איש, אגב, בל יתפלא אם כבר מחר יבצעו הפרשנים סלטה מרהיבה לאחור, ולמשמע כמה הדלפות נמרצות מלשכתו של המוּבס על החלטתו "להוריד כפפות" הם ישובו ויעשוהו "רענן", "שש אלי קרב", "משיב מלחמה", "לא מוותר" – כדרך שתיארוהו עד שלשום.

 

ושוב גואות גם הספקולציות המלומדות על האופציות העומדות בפני מר שרון. דיון כבד-ראש שנעזר בטבלאות משוכללות ובלוחות-איכון מפורטים מבקש לנבא איזו מכל שלל האפשרויות תיבחר ליישום: יילך לבחירות, לא יילך לבחירות, יגדיל/יקטין/יכפיל/יערבב/יזקק את הקואליציה, ימתין/לא ימתין להצבעה הבאה, יאיים על חברי מפלגתו, ירצה את חברי העבודה, יקרב/ירחיק/יזמין/ידחה את ש"ס/שינוי/חרדים/ליכוד ... ועוד כהנה וכהנה השערות ופלפולים ותחזיות מלומדות.

 

בשורשם של כל הניתוחים הללו עומדת הנחת-יסוד משותפת אחת: אריאל שרון מבקש באמת ובתמים להוציא אל הפועל את תוכנית ההתנתקות. הוא – ושוב יש להידרש למילון הקלישאות התקשורתי – "חצה את הרוביקון", "עבר את נקודת האל-חזור", "עבר מהפך אמיתי", "נחוש, נחרץ, תקיף, נמרץ".

 

אך במוחו של חשדן חסר-תקנה ועתיר-ניסיון ממשיך לקנן ההרהור העקשני, שמא אין כל שחר בהנחת היסוד הזאת. שרון לא חצה שום רוביקון, לא התקרב אפילו לנקודת האל-חזור, לא חלם אפילו לעבור מהפך אמיתי, ומלוא נחישותו, נחרצותו, תקיפותו ונמרצותו ממשיכות להיות רתומות, כרגיל, לאי-השמטת גרגיר אחד של חול מבין אצבעותיו. וכאשר זו היא הנחת-היסוד, מתברר לפתע כי שרון שוב השיג בדיוק את אשר ביקש להשיג: שיתוק קטטוני מבורך ויציב, אשר ישמר את כיסאו מחד-גיסא וידחוק את הקץ ההתנתקותי מאידך-גיסא.

 

לא בכדי הוא כה התעקש שדווקא הודעתו חסרת הסיכוי תועמד להצבעה. שרון הרי יודע מניסיונו, ועוד יותר מניסיונם של אחרים, כי הצלחה מחייבת התקדמות, והתקדמות הלא עלולה לקרבו, רחמנא-ליצלן, לביצוע מעשים של ממש. תבוסה לעומת זאת, מחייבת קודם כל עצירה לצרכי רה-ארגון. אחר-כך יש צורך לבצע בקרת נזקים, היערכות-מחדש, חשיבה נוספת, שיקול-דעת, בדיקת אופציות, ואי"ה גם כניסה רבת הוד למשא-ומתן קואליציוני עתיר בורקס ודל-מעש.

 

וכל אלה הם דברים מופלאים ומרגיעים שאין כמוהם להעברה נינוחה של ימים ושבועות וחודשים, עד אשר – כרגיל – היהודי, או הסוס, או הפריץ, או הקב"ה ברחמיו, או מזג האוויר, או הטרוריסטים... (רשימה חלקית שבחלקית) ישחררוהו מן הצורך המבעית לקיים את אשר הוא מכריז בנחישות כה מרשימה.

 

שרון, בזכות ההשפלה השימושית שהנחיתה עליו הכנסת, זכה במעמד שאולי אליו הוא ייחל יותר מכל: להיות ברווז צולע. אותה ברייה חיגרת-לכאורה, שמשוחררת לחלוטין מכל מחויבות לזוז, ואיתנה כסלע במרכז שלוליתה. רק ברווז כזה יכול להמשיך ולגעגע געגועי שלום נועזים, מבלי שתיפרם אפילו נוצה אחת מנוצות זנבו.

 

ואם תוכנית ההתנתקות – ככתוב במשלי וייסגלס – היא הפורמלין לשימור נבלתה של מפת-הדרכים, אזי תבוסות סדרתיות בחזית הפוליטית הן תכריכי החניטה של תוכנית ההתנתקות.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי אף פי
שרון נואם בכנסת. אין מהפך
צילום: איי אף פי
מומלצים