שתף קטע נבחר

מתנחלי אלי סיני דורשים תיקונים בחוק פינוי-פיצוי

קבוצת מתנחלים מאלי סיני הגיעה לכנסת כדי לקדם שינויים בחוק הפיצויים, שלטענתם אינו מפצה אותם באופן ריאלי וכן כדי לקדם יוזמה להקמת יישוב דומה באזור ניצנים

קבוצת מתנחלים מהיישוב אלי סיני החלו בסדרת פגישות עם חברי כנסת, במטרה להכניס תיקונים לחוק פיצוי-פינוי וביוזמה להקמת ישוב באזור דומה טופוגרפית למיקום היישוב, למשל אזור ניצנים. המתנחלים פועלים במטרה להביא את להכניס את התיקונים לחוק ולהביאו להצבעה בכנסת בחודש הקרוב.

 

הקבוצה הגיע לכנסת בהזמנתו של ח"כ עמרי שרון (ליכוד) ואמורה להיפגש עם חברי כנסת מכל הסיעות. בנייר עמדה שהפיצו המתנחלים לחברי הכנסת נכתב: "אנו מדגישים כי אין ברצוננו להתפנות אך יחד עם זאת, התנגדות אלימה לפינוי אינה אפשרות המתיישבת עם ערכינו והדרך בה חונכנו, והיא מגלמת בתוכה פוטנציאל משברי עמוק בינינו לבין מדינתנו".

 

המתנחלים, שלדבריהם מייצגים כ-25 משפחות ביישוב מתוך כ-90, אומרים כי "כל מי שנתן ידו לכתיבת תזכיר החוק פעל באופן מנוכר לכוונת החוק למצבנו ולאיכות חיינו .בתזכיר קיימים פגמים, שגיאות וחישובים אשר יביאו לשבר גדול. אין כל היצמדות והלימה של סעיפי הפיצויים למצב האמיתי בשטח".

 

כמו כן מוחים המתנחלים על כך שאין כל התייחסות בחוק לעובד שנאלץ בשל העתקת המגורים, לעזוב גם את מקום עבודתו. פיצוי פיטורים סטנדרטיים אינם כוללים הפסדים נוספים הכרוכים בצעד זה, בכללם ותק, זכויות סוציאליות. גם תקופת פיצויי הפיטורים, כחצי שנה, אינם זמן סביר במציאות הכלכלית למציאת מקום עבודה דומה.

 

עוד טוענים המתנחלים כי מענק דמי השכירות המוצע בחוק יינתן למשך חצי שנה בלבד, כאשר פרק הזמן המינמלי הנדרש לבניית בית הינו שלוש שנים. גובה מענק דמי השכירות, בסך 400 דולר בחודש, אינו סכום ריאלי הפוגע ברמת החיים אליהם הורגלו מרבית המתיישבים מבחינת גודל הדירה.

 

כן טוענים המתנחלים כי אין התייחסות בחוק לאיבוד זכויות עתידיות של בנים ובנות בגירים במתגוררים בישוב, או התייחסות להסכמים כלכליים שנעצרו בעקבות יוזמת ההתנתקות.

 

ח"כ איתן כבל (עבודה) שייפגש עם המתיישבים מאלי סיני, אמר: "המסמך שהוצג מחייב התייחסות מעמיקה ורצינית של מינהלת ההתנתקות. על פניו נראה שלא ניתן מענה הולם למצוקות הכלכליות של המפונים. פינוי אנשים מבתיהם הוא תהליך פוגע וקשה לכן ישנה חשיבות לפיצוי הולם ולמתן מענה לשאלות המפונים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הבתים גדולים בהרבה. אלי סיני
צילום: חיים הורנשטיין
צילום: סבסטיאן שיינר
הזמין אותם לכנסת. שרון
צילום: סבסטיאן שיינר
מומלצים