שתף קטע נבחר

הכנסת תדון בעדויות על "מס מחסומים" בחברון

זעם בשמאל בעקבות העדויות אודות מעשי ביזה מצד חיילי צה"ל בשטחים וגביית "דמי מעבר" במחסומים. שריד: "זהו הסוג הנחות ביותר של התנהגות הכובש". תנועת הסרבנים: "ראש הממשלה ושר הביטחון נושאים באחריות להתנהגות החיילים"

סערה בשמאל בעקבות חשיפת העדויות ב-ynet, לפיהן חיילי צה"ל באזור חברון נוהגים לגבות "דמי מעבר" מפלסטינים במחסומים, ולעתים אף לבזוז רכוש במהלך פשיטות על בתי מבוקשים.

 

"הממצאים מוכיחים כי הכיבוש משחית", אומר ח"כ רן כהן מסיעת יחד-מרצ, שתובע דיון דחוף בנושא בוועדת חוץ וביטחון. "האשמה אינה מוטלת רק על החיילים אלא על ראשי הימין והמתנחלים, שנושאים באחריות להפיכת צה"ל לצבא כיבוש", טוען כהן.

 

ח"כ יוסי שריד אומר כי הוא מודאג מאוד מנורמות התנהגות שהולכות ומשתרשות בצבא. שריד אומר כי ביזה היא אולי הסוג הנחות ביותר של התנהגות הכובש. "אני קורא לכל פלסטיני שנגנבו ממנו כספים או חפצים להגיש תלונה ללא היסוס. אני עצמי מוכן לקבל תלונות כאלה, כי נקיונו של הצבא הוא בשבילנו עניין קיומי".

 

ח"כ אילן ליבוביץ' משינוי הודיע כי יעלה את הנושא בפני ראש הממשלה: "זהו עוד צעד בפשיטת הרגל המוסרית של חלק מחיילי צה"ל. זה מתחיל בגבייה, ממשיך בביזה ונגמר בוידוא הריגה. אם שר הביטחון לא עושה דבר, אולי ראש הממשלה יצליח לעצור הידרדרות זו".

 

ח"כ אחמד טיבי יוזם דיון דחוף בנושא במליאת הכנסת. "מדובר בתופעה חמורה שחייבים לבדוק אם היא רחבת היקף", אומר טיבי. יו"ר סיעת חד"ש, ח"כ מוחמד ברכה, פנה כבר לפני שבועיים לשר הביטחון, בדרישה שיפעל לשים קץ ל"תופעה המבישה, שמעידה על הידרדרות המוסרית שמאפיינת את צה"ל בשנים האחרונות".

 

"תרגיל החריגים של דובר צה"ל"

 

לא רק בכנסת זועמים בעקבות החשיפה. יריב אופנהיימר, מזכ"ל שלום עכשיו: "השטחים הפכו למערב הפרוע של ישראל, במציאות שבה הצבא שולט על האזרחים כל חייל הוא מלך. ההידרדרות המוסרית של צה"ל מאיימת על החברה הישראלית והופכת אותה לאלימה יותר ומוסרית פחות".

 

לדברי ארגון "שוברים שתיקה", העדויות המעטות הנחשפות כעת הינן רק קצה הקרחון של המציאות הקשה של החיילים בשטחים. "אנו נחשפים בשבוע האחרון למקרים המצביעים על השחיקה וההידרדרות המוסרית הקשה של חיילי צה"ל. בידי הארגון עשרות מקרים של ביזה ומקרי שוחד מתוך עדויות חיילים מהשטחים המצביעים על המחיר המוסרי והחברתי הכבד אשר החברה הישראלית משלמת בשולחה את בניה ובנותיה לשירות המלווה בחיכוך מתמיד עם אוכלוסיה אזרחית".

 

בארגון אומרים כי "שוב דובר צה"ל מכחיש ומנסה לספר לחברה הישראלית סיפור אחר של המציאות, ושוב המערכת מנסה את תרגיל ה'חריגים'. היום כבר ברור כי תופעות אלה של ביזה, שוחד, אלימות וירי לא מוצדק הינן תופעות שכיחות, שמכיר אותם היטב כל חייל ששירת בשטחים".

 

מארגון "בצלם" נמסר ל-ynet כי מדובר ב"דגימה" של תופעת הביזה בשטחים. הארגון קורא למערכת הביטחון "לפעול לביעור הנגע המביש ולהעניש את האחראים על כך".  

 

בתנועת "אומץ לסרב", המונה כ-650 חיילים וקצינים המסרבים לשרת בשטחים, אומרים כי "מטרת השהות בחברון היא הגנה על ציבור אלים ומסוכן, ולא פלא כי חיילי צה"ל במקום הופכים גם הם לכאלה. המציאות בחברון, אותה אנחנו מכירים מקרוב, אינה מאפשרת לאדם לשמור על צלם אנוש והמעשים שנחשפו היום הן הביטוי לכך".

 

בתנועה אומרים עוד כי "ראש הממשלה ושר הביטחון הם האחראים הישירים למעשי הביזה וכי כל חייל יכול להגיע למצב שכזה כאשר הוא משרת בשטחים בכלל ובמציאות החברונית בפרט".  

 

בהכנת הידיעה השתתף אילן מרסיאנו
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ביזה בפשיטות (ארכיון)
צילום: אטילה שומפלבי
צילום: רויטרס
מס במחסום (ארכיון)
צילום: רויטרס
צילום: תומריקו
עניין קיומי. שריד
צילום: תומריקו
צילום: אלכס קולומויסקי
תופעה חמורה. טיבי
צילום: אלכס קולומויסקי
מומלצים