שתף קטע נבחר

"טננבוים היה צריך להתאבד בשבי"

בסרט אודות החטוף אלחנן טננבוים שישודר ב"רשת" בשבת, נחשפים פרטים מדהימים אודות האיש שהוחזר לארץ במחיר כבד. מספר ימים לפני חטיפתו, היה טננבוים מעורב באחד התרגילים הצבאיים הסודיים ביותר שנערכו בארץ. מי שהשתתף יחד עמו בתרגיל, משוכנע שהמידע עבר לאויב. "אני הייתי מתאבד בשבי, גם הוא היה צריך לעשות את זה". האם הסורים יודעים את תוכניות צה"ל למלחמה?

הסיפור שלא סופר: חמישה ימים לפני חטיפתו על ידי חיזבאללה משמש אלוף משנה (מיל') אלחנן טננבוים כאחד ממפקדי התרגיל הצבאי "דייר צפוני". זהו התרגיל הגדול והחשוב ביותר שנערך בצה"ל בשנים האחרונות, משחק סימולציה של מלחמה כוללת עם סוריה. אלה הסודות הכמוסים ביותר של צה"ל - כך הוא עורך את כוחותיו למלחמה הבאה. טננבוים עוסק גם בהפעלת מערכות הלחימה החדשניות ביותר, אלו שאמורות לקחת חלק בשדה הקרב העתידי.

 

בתרגיל מדמה הגליל העליון את רמת הגולן, ורמת הגולן את הצד הסורי של הרמה, בואכה דמשק. כוחות ישראלים "משחקים" את הצבא הסורי, הפולש לתוך מדינת ישראל ומולו נערך צה"ל. טננבוים מבלה חלק גדול מזמנו בתוך בור הפיקוד (מצפ"פ) העליון ליד צפת ומפעיל משם, באמצעות מערכות מתקדמות, את עוצמת האש של הכוחות הנלחמים. טננבוים היה אחראי לתיכנון ויישום חלקים נרחבים של התרגיל.

 

קצין האג"ם של מנהלת התרגילים בצה"ל היה אל"מ (מיל') משה כהן. זו לא הייתה הפגישה הראשונה בין השניים, שהוגדרו כבולטים במיוחד

מבין כל קציני המילואים של צה"ל, גם במקצועיות וגם בנכונות להשקיע בלי סוף מזמנם ומרצם למען הצבא. כהן מלא שבחים על תפקודו ותרומתו של אל"מ טננבוים לאורך השנים ואומר בסרט: "במסגרת התרגיל ריכז אלחנן את כל פעילות הפעלת האש. אני מתכוון לכל האש, את כל המערכות, את כל היכולות שקיימות בצה"ל בשנת 2000. לתכנן מין תרגיל כזה לוקח הרבה זמן. על התרגיל הזה עבדנו בערך שלושה חודשים ודי צמוד בהכנה של התרגיל. כשאלחנן היה שותף בכל התהליך, בכל הפרטים, ידע והכיר את המתווה, את היכולות, את הכל. אלחנן שותף בתכנון, בארגון ובניהול של התרגיל.שותף מלא, זאת אומרת, בחבורת הפיקוד הוא במרכז חבורת הפיקוד".

 

גם את היכולות שלנו וגם את היכולות שלהם?

 

"בוודאי".

 

זאת אומרת, הוא גם ידע מה אנחנו יודעים עליהם?

 

"הוא גם ידע מה אנחנו יודעים עליהם. אמת ויציב. זה מידע רגיש מאוד".

 

באיזה סיווג היה התרגיל?

 

"סודי ביותר".

 

אם אתה היום ראש מנהלת התרגילים אצל הסורים, ותיק התרגיל נופל לידיים שלך, מה אתה מרגיש?

 

"זה משמח אותי מאוד. לא בתור ראש מנהלת תרגילים, בתור הרמטכ"ל של הצבא הסורי, היא משמחת אותי מאוד מאוד מאוד. ברגע ששמעתי שזה הוא... אני אומר לך, זה היה מין תחושה של הלם כזה. מין תחושה של מכה.כאילו, מה שנקרא, אגרוף בבטן. ידיעה של האויב את האינפורמציה הזאת היא... הייתי מגדיר אותה כנזק בלתי הפיך, ברמה של יותר אפילו, אם ננסה להשוות, זה יותר מוואנונו".

 

כהן אומר כי אין לו ספק שטננבוים מסר לאויב מידע שגרם נזק כבד לביטחון המדינה. לדבריו, "צה"ל השקיע המון מאמצים ליצור ולפתח

מערכות לחימה מודרניות בשדה הקרב - והיכולת הזאת הלכה". הוא חד מאוד בשאלה מה הוא היה עושה לו היה נופל בשבי עם המידע: "בהבנה שאני לא יכול לשמור את המידע אצלי, כנראה שהייתי מתאבד אם הייתי יכול להתאבד".

 

אתה חושב שאלחנן גם היה צריך לעשות את זה?

 

"אני חושב שכן".

 

אם היית פוגש אותו היום ברחוב, מה היית אומר לו?

 

"אני בטח לא הייתי מברך אותו".

 

מה הרגשת כששמעת על הסיפור של הסמים, שהוא מודה בו?

 

"תראה, זה כבר לא משנה. אתה מבין? זה כבר לא משנה מה הסיבה. אם הסיבה היא סמים, אם הסיבה היא חוב כלכלי כזה או אחר, אם הסתבכות כזו או אחרת... עצם היכולת שלו בתור בן אדם ליצור קשרים עם אנשים שהם אנשים מפוקפקים, לא בהיבט הפלילי אלא גם בהיבט העוין למדינת ישראל, אי אפשר לעבור על זה לסדר היום. אני חושב שהוא צריך לעזוב את מדינת ישראל. פשוט להגר ממדינת ישראל. אין לטננבוים מה לחפש כאן".

 

הסיפור המלא: בשבת בערב ב-20:45 בערוץ 2
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
כהן. הייתי מתאבד
צילום: איי פי
התרגיל הסודי (ארכיון)
צילום: איי פי
צילום: איי פי
האם הסורים יודעים? (ארכיון)
צילום: איי פי
מומלצים