שתף קטע נבחר

הר הבית: התפילה הסתיימה ללא אירועים חריגים

כ-90 אלף מוסלמים השתתפו בתפילות יום השישי הראשון של חודש הרמדאן. אלפי שוטרים נפרשו סביב מתחם המסגדים מחשש להפרות סדר, אך נותרו ללא תעסוקה. לא ברור האם היו אלה האזהרות הישראליות מפני אפשרות של קריסה במקום, אולם מספר המתפללים היה נמוך מהמצופה. התנועה האיסלמית והוואקף: הפירסומים נועדו להבהיל את האנשים.. המסגד פתוח לכל מי שיכול להיכנס אליו. אין שום סכנת קריסה

הסתיימה תפילת יום השישי הראשון של חודש הרמדאן בהר הבית. כ-90 אלף מתפללים מוסלמים הגיעו היום (ו') להשתתף בתפילות במתחם המסגדים, בעוד אלפי שוטרים ומתנדבים מאבטחים את האזור. לאחר התפילה החלו המתפללים להתפזר - ללא אירועים חריגים. 

 

מפקד מחוז ירושלים, ניצב אילן פרנקו, אמר כי לא התקבל מידע על כך שצעירים יבקשו לקיים הפרות סדר עם תום התפילות, ולכן הוחלט שלא להגביל את גיל המתפללים. ואולם מאחר שהיה צפי למספר משתתפים גדול מאוד, במהלך התפילות נכחו באזור גם השר לביטחון פנים, גדעון עזרא ומפכ"ל המשטרה, רב-ניצב משה קראדי.

 

בניגוד לאומדן במשטרה, בתנועה האיסלאמית העריכו כי בתפילה השתתפו כ-200 אלף איש. השייח עיכרמה סברי, אימאם המסגד ומופתי פלסטין, נאם ובירך את המתפללים והזמין אותם להמשיך להגיע. עוד דרש השייח מהמתפללים המתגוררים בירושלים, להעדיף את התפילה בהר הבית על התפילה במסגדיהם השכונתיים. "נוכחותכם במסגד אל אקצה תגן עליו, והיא התגובה המעשית לכל אלה שרוצים לפגוע בו".

 

מאות שוטרים נערכו במקום

 

החל משעות הבוקר התפרסו אלפי שוטרים ומתנדבים בסימטאות העיר העתיקה וסביב הר הבית. המשטרה הקימה גם עשרות מחסומי פתע ברחבי העיר ובדקה את העוברים בהם. מסוק משטרתי ומאות שוטרים סייעו בהכוונת התנועה וחדר פיקוד קדמי הוקם בנקודת המשטרה בכותל. עקב מספר המתפללים הגדול נחסמו מספר כבישים בחלקיה המזרחיים של ירושלים, עד לשעות אחר הצהריים.

 

מלבד ההיערכות לאפשרות של הפרות סדר, היה חשש גם מהתמוטטות קירות רעועים בתוך מתחם מסגד "ארוות שלמה" נוכח מספר המתפללים הגדול. 

 

בסיום התפילה אמר בנושא זה השר עזרא: "אני מרוצה מהחסימה שנעשתה באורוות שלמה. היו שתי חסימות, אחת באורוות ואחת מעל. אנשי הוואקף המוסלמי הציבו מחסומים ולא איפשרו לעבור אותם".

 

עוד אמר עזרא כי עבודות השיקום במקום יימשכו כעשרה ימים ומטרתן לחזק את הקיר המערבי, כדי שהקיר המזרחי לא יקרוס.

 

אתמול סיירו אנשי זק"א סביב הר הבית על מנת להיערך למצב של אסון במקום. רב המקומות הקדושים, הרב רבינוביץ', הורה לזק"א להיכנס להר הבית במידה ויהיה פיקוח נפש למתפללים המוסלמים במקום.

 

הוא זכה על התבטאותו זו לביקורת חריפה מצד פעיל הימין נועם פדרמן, שאמר: "זה מוכיח שרבינוביץ' הוא מינוי פוליטי של יוסי ביילין ולא אישיות תורנית. אין כל מצווה להציל שונאי ישראל ואין כל הלכה שקובעת שיש פיקוח נפש לגויים בכלל ובפרט לעם הנמצא עימנו במלחמה. ראוי שרבינוביץ' יתפטר וילך ללמוד הלכה".

 

מספר המתפללים היה נמוך מהמצופה

  

לא ברור האם האזהרות מפני קריסה אפשרית הן שגרמו לכך שמספר המתפללים בהר היה נמוך מהציפיות. אתמול העריך ראש התנועה האיסלאמית, שייח כמאל חטיב, בשיחה עם ynet שמספר המתפללים בהר הבית יגיע ל-400 אלף עד חצי מיליון. 

 

למרות האזהרות הישראליות על סכנת קריסה, פרסמה התנועה האיסלאמית קריאה לציבור הערבי בארץ לבוא ולהתפלל בהמוניו במסגד אל אקצה בחודש הרמדאן. קריאה זו התפרסמה שעות ספורות לאחר שראש הממשלה, אריאל שרון, החליט שלא להגביל את כניסת המתפללים למתחם.

 

בתנועה האיסלאמית הכחישו את הפרסומים האחרונים על סכנת קריסה בחלק ממתחם המסגד. בהודעה נכתב: "פרסומים אלה מיועדים להבהיל את האנשים, ולמנוע מהם להתפלל במסגד". התנועה הזהירה את הממשלה מפני כל פגיעה במסגד אל אקצה: "ישראל תישא באחריות על כל פגיעה או סכנה שתפגע במסגד בכל חלקיו. המזימה הישראלית לא נפסקה מאז שנת 1967 עד היום".

 

ראשי התנועה הדגישו שהוואקף פנה למומחים מצרים וירדנים לארכיולוגיה, שבדקו את המסגד היטב, ואין כל סכנה לקריסתו כתוצאה מעומס המתפללים.

 

לרגל חודש הצום, השלימו בתנועה האיסלאמית את ההכנות להסעת אלפי המתפללים המוסלמים מכל הארץ לצורך התפילה במסגד ביום ובלילה, והוכנו מנות אוכל לשבירת הצום. בהודעת התנועה נכתב: "אנחנו קוראים לכל אחינו בגליל, במשולש ובנגב להתפלל במסגד אל אקצה ביום ובלילה כדי למנוע מהכיבוש הישראלי לנתק את המסגד מעולמו המוסלמי".

 

לא נודה לשרון שאיפשר להתפלל

 

התנועה האיסלאמית דרשה מממשלת ישראל לאפשר גם לתושבי הגדה ורצועת עזה להתפלל במסגד.

 

השייח חטיב, אמר ל-ynet: "אני לא אגיד תודה לראש הממשלה שרון על ביטול הגבלת מספר המתפללים המוסלמים במסגד אל אקצה. כל דיבור על הגבלת המתפללים המוסלמים במסגד הוא דבר טיפשי, שמצביע על דיכוי דתי של מוסלמים בארץ".

 

לדבריו, "בציבור הערבי יש נכונות ללכת ולהתפלל במסגד בחודש הרמדאן, זה חודש קדוש. אנחנו בתנועה האסלאמית ערוכים לכך, הכנו יותר מאלף אוטובוסים כדי להסיע אותם. הכנו ארוחות לשבירת הצום. כמו כן, נכריז על מבצע צדקה לאחינו הנפגעים בגדה ובעזה, ונתרום לעשרת אלפים משפחות בעזה".

 

עוד אמר השייח חטיב: "הנוכחות המוגזמת והמתוגברת של המשטרה הישראלית סביב המסגד ובשעריו אינה מועילה. היא רק מגבירה את הדחייה והשנאה של המתפללים לבין אנשי המשטרה, וגם מגדילה את הפער בין שני העמים היהודי והערבי. אין שום צורך למשטרה במקום דתי כזה".

 

בקרב יחידות פיקוד העורף הסדירות הוגברה לאחרונה ההיערכות מחשש לקריסה. בוואקף שללו את הדיווחים על תיאום עם שלטונות ישראל. ראש מועצת הוואקף, שייח עבד אל-עדים סנד, אמר: "אין בינינו לבין ישראל שום תיאום, גם לא בחודש הרמדאן. העובדה היא שהישראלים מכניסים בכוח למתחם מסגד אל אקצה את הקיצוניים, ומונעים מהמתפללים המוסלמים מהגדה ועזה לבוא ולהתפלל במסגדם".

 

לדברי השייח סנד, "המסגד פתוח לכל מי שיכול להיכנס אליו. אין שום סכנת קריסה. הוואקף עושה שיפוצים במקומות מסויימים, ואין הפרעה לכניסת, יציאת ותפילת המתפללים. אנחנו עושים את השיפוצים האלה כי צריך לעשות אותם בלי ייעוץ מאף אחד ובלי שאף גורם יכפה עלינו אותם".

 

בוואקף כבר גייסו עשרות מתנדבים ושומרים כדי לארגן את תנועת המתפללים. לדברי סנד: "כולנו נמצאים במסגד אל אקצה כדי לשרת את ציבור המתפללים. כבר הכנו כמו בכל שנה שיעורי דת, הרצאות למודעות דתית, קריאת קוראן ותפילות קבוצתיות".


פורסם לראשונה 14/10/2004 22:39

 

בהכנת הידיעה השתתף דורון שפר
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי אף פי
צמרת המשטרה בסיור בהר הבית
צילום: איי אף פי
צילום: איי אף פי
קוראים להגיע
צילום: איי אף פי
צילום: איי אף פי
עבודות תחזוקה
צילום: איי אף פי
פרנקו. נערך
צילום: איי פי
שרון אישר
צילום: איי פי
מומלצים