שתף קטע נבחר

ההפגנה בקיבוץ של בשיא: הוא תקע סכין בגב

כ-400 מפגינים הגיעו במסגרת "הפגנת ה-100" נגד ההתנתקות לקיבוץ שדה אליהו, קיבוצו של ראש מינהלת ההתנתקות, יונתן בשיא. שארה יובל, שנולדה בקיבוץ, ומתגוררת בנווה דקלים: "כאב לי מאוד שדווקא מישהו משלנו יכול לעשות זאת"

"מה שהכי כואב זה שיונתן הוא משלנו. הוא תקע לנו סכין בגב", כך אמר אמש (יום ה') מריו לוי (82), חבר קיבוץ שדה אליהו, שבו מתגורר ראש מינהלת ההתנתקות, יונתן בשיא. לוי אמר את הדברים במהלך הפגנה, שבה השתתפו כ-400 איש, במסגרת "הפגנת ה-100" נגד ההתנתקות.  

 

אמנם בנאומים שנישאו בעצרת לא הוזכר שמו של בשיא, אך בין מאות המפגינים שעמדו על הדשא במגרש הכדורגל בקיבוץ, ניתן היה לשמוע מילות זעם וכאב. בקיבוצו של בשיא סוערות הרוחות כבר תקופה ארוכה, מאז מונה לתפקיד. החברים המתנגדים לתוכנית מתקשים להירגע.

הם סיפרו ל-ynet שהתפקיד הוצע לאלוף משנה המתגורר בקיבוץ סמוך, אך זה השיב בשלילה.

 

קלוני האס, המתגורר בקיבוץ מיום היווסדו, לא מבין מדוע נדרשת אבטחה צמודה לבשיא ולמשפחתו: "לא נשקפת כאן סכנה לאיש ובוודאי לא לבשיא ולבני משפחתו. הבחירה ביונתן לא היתה דבר ראוי. ראש הממשלה ידע שהוא בן לציונות הדתית, ולקחת אותו בכדי לפנות ישובים זה מעשה מתחכם שאינו ראוי".

 

להפגנה בקיבוץ שדה אליהו הגיעו חברי התיישבות מעמק בית שאן. המפגינים, ובהם גם חברי הקיבוץ, הצטערו שבשיא עצמו לא הגיע. בין המפגינים, גם מייסדי הקיבוץ שנפגעו קשות מהסכמתו של בשיא לקבל את התפקיד. מריו לוי, שהעלה ארצה את אביו של יונתן בשיא מאיטליה, סיפר כי הזקין ב-20 שנה מאז שבשיא מונה לתפקיד.

 

"מוזר שלמישהו מתוכנו יש חלק גדול בהתנתקות"

 

חברה אחרת, שארה יובל, בת הקיבוץ המתגוררת כיום בנווה דקלים שבגוש קטיף, סיפרה שבתחילה הייתה מאוכזבת מאוד ואף דאגה במספר הזדמנויות שונות להשמיע זאת באוזניו של בשיא, "כאב לי מאוד שדווקא מישהו משלנו יכול לעשות זאת".

 

היום היא נמצאת בשלב אחר, "חשוב להשקיע את המאמץ במאבק, לפחות בזכות המינוי שלו מרגש לראות איך בני ההתיישבות מהאזור שהיו מנותקים, לוקחים בזה חלק. אני חושבת שדווקא המינוי של יונתן בשיא הוא שחיבר אותם". מפגין אחר, עופר, אמר: "זה מוזר שדווקא למישהו מתוכנו יש חלק כל כך גדול בהתנתקות".

 

בשיא משתייך לאחת המשפחות הגדולות בקיבוץ. למרות שאחדים מבני משפחתו המורחבת מתנגדים לרעיון ההתנתקות, הם בחרו שלא להגיע לעצרת. החברים בקיבוץ אומרים כי הם מניחים שלא עשו זאת משום שהם מרגישים לא נוח, "בכל זאת, קיבוץ זה יישוב קטן, המתנהל כמו משפחה, ולכן זה מצב מאוד לא פשוט", אמר אחד מחברי הקיבוץ. מאידך מבטיחים בקיבוץ, "זה לא מה שיפלג אותנו. הקיבוץ הזה מספיק חזק לעמוד בכך".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיל יוחנן
מפגינים בירושלים
צילום: גיל יוחנן
צילום: איי אף פי
אלפים הפגינו ברחבי הארץ
צילום: איי אף פי
חברי הקיבוץ נגד בשיא
מומלצים