שתף קטע נבחר

המוסלמים מתפללים והמומחים מתווכחים

על רקע תפילות הרמדאן בהר הבית נמשך הוויכוח הסוער על יציבותם של המסגדים במתחם. מומחים ישראלי: אין פיקוח אמיתי במקום. הכל אחיזת עיניים. המתחם אינו יציב ואם תהיה קריסה אנחנו נהיה אחראים. הוואקף: אין שום סכנת קריסה. אם כבר, הישראלים הם הגורם המסכן כי הם שהקשו על עבודת המומחים הירדנים והמצרים

שעות ספורות לפני פתיחת תפילות יום השישי הראשון של חג הרמדאן בהר הבית היום (ו'), הגיעו שני הצדדים - הוואקף המוסלמי וגורמי הביטחון הישראליים - לעמק השווה בכל הקשור להבטחת ביטחון המתפללים נוכח הדיווחים אודות סכנת הקריסה במקום.

 

אמש החליט ראש הממשלה שלא להגביל את מספר המתפללים במקום, לאחר שקיבל חוות דעת מגורמי מוסמכים ומהמשטרה, שגרסו שאין סכנת התמוטטות במקום כל עוד יישמרו הוראות הביטחון.  מפכ"ל המשטרה, שסייר בהר הבית, אמר: "ביומיים האחרונים בוצעו עבודות תחזוקה רבות... בהתאם להמלצות השונות. אין ספק שפעולות אלה מסייעות למנוע סכנה למתפללים".

 

ואולם חרף הבטחת הוואקף לעמוד במילוי דרישות המשטרה, והנתונים שהציגו גורמי הביטחון ולפיהם עומד הוואקף בדרישות הביטחון שהוצגו בפניו, נראה שהוויכוח על יציבותו של המתחם המכונה "ארוות שלמה", ומידת הסכנה הנשקפת למתפללים בו, נמשך במלוא עוזו.

 

"העדר פיקוח מונע קבלת תמונה אמיתית"

 

ד"ר איילת מזר, מהוועד למניעת הרס עתיקות בהר הבית, טוענת שחרף ההבטחות של הוואקף והפעולות שהוא טוען שביצע במקום, העדר פיקוח אמיתי והדוק מונעת קבלת תמונה מהימנה אודות מצבו ההנדסי של המתחם.

 

"מה שאנחנו יודעים על אורוות שלמה ועל מצב הקירות הדרומי והמזרחי זה רק חלק ממה שמאפיין את המתחם. מדובר במתחם מאוד עתיק, שעבר הרבה רעידות במהלך השנים, אבל אף פעם לא עשו במקום פעולות תחזוק ושימור...", אומרת מזר.

 

"הוואקף חוזר על אותן מנטרות כל הזמן. בתשובה לכל הבקשות שלנו בעבר לבדוק את האורוות ארכיאולוגית והנדסית הם טענו שמדובר בפרובוקציה בלבד. כשהקיר הדרומי התחיל להתנפח, הם טענו בהתחלה שזה לא נכון, ועובדה שאחר כך הוא המשיך להתנפח, כמו שאנחנו אמרנו...".

 

"נתנו לירדנים לעשות את העבודה שם וכמעט לא רואים אותם. כבר קרוב לשנתיים מונחים פיגומים במקום אבל לא רואים התקדמות", היא טוענת. "הבעיה היא שאין פיקוח ארכיאולוגי אמיתי בהר הבית. מדובר בהעמדות פנים. גם העבודה שנעשית כביכול במקום, נעשית ללא פיקוח. במידה והכותל יתמוטט מי יקבל את האחריות? האם נפנה לירדנים? למלך עבדאללה? הרי בסופו של דבר אנחנו אחראים למה שקורה שם".

 

צריך לעשות סקר ואומדן אמיתי של מצב המתחם. הם רוצים להפוך את הר הבית למסגד למוסלמים בלבד, תוך התכחשות להיסטוריה של הר הבית", אומרת מזר.

 

הוואקף: אין שום סכנה; ישראל היא שפוגעת במתחם 

 

לעומתה שוללים גורמים בוואקף ובתנועה האסלאמית כל סכנה למסגד אל אקצה בשל מספר המתפללים שאמורים להיות במקום במהלך חודש הרמדאן. "אין שום סכנה לקריסת חלק מהמסגד (המסגד המרואני)", אומר סאמי חלמי, מנהל עמותת אל אקצה של התנועה האסלאמית . "מומחים מצרים וירדנים לארכיאולוגיה בדקו לאחרונה את המסגד, עם אמצעים משוכללים וקבעו שהעומס של המתפללים לא יפגע במתחם. הישראלים עצמם לא בדקו את המסגד, הם רק יצאו לתקשורת ודיברו על סכנת קריסה בלי שום בדיקה מדעית כדי להבהיל את האנשים", טוען חלמי.

 

חלמי מאשים דווקא את ישראל בפגיעה במסגד: "הישראלים הגבילו את עומק הבדיקה של המומחים המצריים וגם את סוג הציוד בו הם השתמשו. סביר להניח שהסכנה האמיתית היא לא בעומס המתפללים, אלא בחפירות הסודיות שישראל עושה בבסיס המסגד. בסוף שנות ה-90', לפני פתיחתו של מסגד אל אקצה הישן, התברר לנו שיש חומרים כימיים ביסוד מבנה המסגד שמטרתם לפרק את היסודות שלו", הוא אומר.

 

"אנחנו כמוסלמים אחראים על המסגד שלנו, ולא יהיה אחר שידאג לנו יותר ממנו. הוואקף עושה עבודות תיקון, שיפוצים שנראים לעין. כולם רואים את מה שהוא עושה. אין לנו סודות. יש חששות קטנים לגבי ההתיישנות של המבנה, אבל לא יותר מזה. רק אללה יודע למה הישראלים חותרים ואיזה מנהרות הם בונים מתחת למסגד הקדוש".

 

כפיתון מציע חלמי להקים ועדת בדיקה בינלאומית לנושא. "אם עדיין יש חשש ואין אמון בוועדת האדריכלים של הוואקף, שתוקם וועדה של אדריכלים מומחים מכל העולם, תחת פיקוח האו"ם, כדי לבדוק מי באמת מסכן את מסגד אל אקצה", הוא אומר.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי פי
אין סכנה מעומס המתפללים. תפילות בהר הבית (ארכיון)
צילום: איי פי
אם תהיה קריסה מי יקבל אחריות? בליטה בקיר המזרחי (ארכיון)
צילום: גילי סופר
צילום: איי אף פי
הוואקף: "אין סכנה". עבודות שיקום בהר הבית (ארכיון)
צילום: איי אף פי
מומלצים