שתף קטע נבחר

אחר הצהריים: רה"מ ייפגש עם ראשי המתנחלים

שרון יבקש "לשמוע את מצוקותיהם של המתנחלים". ראשי מועצת יש"ע מצידם, שנמצאים בקרע עמוק עם מי שנחשב בעבר ל"אבי ההתיישבות", מתכוונים לדרוש בפגישה להביא את התוכנית להכרעה במשאל עם או לבחירות, אך הם לא אופטימיים: "יהיה איום ונורא"

קמפיין בישיבת הממשלה: השרה לימור לבנת שוחחה הבוקר (יום א') עם שרים במהלך ישיבת הממשלה, במטרה לקדם את הצעת הפשרה שלה, בנושא משאל עם - ואמנת התחייבות לקבל את התוצאות. בתחילת הישיבה שוחחה לבנת עם השרים לנדאו ואולמרט, ובכוונתה להפגש עם עם כל השרים.

 

במקביל נפגשה לבנת עם ראש הממשלה, אריאל שרון, לדיון על הצעת הפשרה שגיבשה. על פי הצעה זו, ייערך משאל עם לאישור תוכנית ההתנתקות, וראשי יש"ע יתחייבו לקבל את תוצאותיו.

 

מחר תקיים גם סיעת הליכוד דיון בנושא קיום משאל עם על תוכנית ההתנתקות. חברי כנסת מהסיעה דורשים כי בתום הדיון תקיים הסיעה הצבעה בנושא. גורמים בליכוד העריכו שקיימת בעיה מרכזית בהצעת הפשרה: "מפלגת העבודה עלולה להתנגד להצעת הפשרה של לבנת בהצבעה בכנסת, ולא להצביע בעד תוכנית ההתנתקות אם תותנה בתוצאות משאל העם". 

 

יו"ר סיעת העבודה, ח"כ דליה איציק, תקפה הבוקר את הדיבורים על משאל עם על תוכנית ההתנתקות, ואומרת: "תומכי משאל העם הם מתנגדי ההתנתקות, שמנסים בדרך זו לטרפד אותה. רק לכנסת סמכות להחליט על התנתקות ואם ראש הממשלה אינו מסוגל לבצע את התוכנית, שיתפטר ונלך לבחירות".

 

הפגישה המתוחה

 

בשעה 15:00, לאחר נתק ממושך של כשנה וחצי, ייפגש ראש הממשלה במשרדו בירושלים עם ראשי מועצת יש"ע. הפגישה תתקיים לבקשתו של שרון, שמעוניין "לשמוע על כאבם ומצוקותיהם של המתנחלים" לקראת מימוש תוכנית ההתנתקות - כפי שנמסר מלשכתו. ראשי מועצת יש"ע מצידם, שנמצאים בקרע עמוק עם מי שנחשב בעבר ל"אבי ההתיישבות",  מתכוונים לדרוש בפגישה להביא את התוכנית להכרעה במשאל עם.

 

בלילה נועדו ראשי מועצת יש"ע עם שרת החינוך, במסגרת מאמציהם להפעיל לחץ עקיף על ראש הממשלה לקבל את הצורך במשאל עם.

 

לבנת הציעה למתנחלים יוזמת פשרה. על פי לבנת, הכנסת תתנה את ההתנתקות במשאל עם והמתנחלים יחתמו על אמנה שבה הם מתחייבים לקבל כל החלטה שתתקבל במשאל, אם ייצא לפועל.

 

לבנת אמרה להם: "לכם יש בעיה ולרה"מ בעיה של לוח זמנים. אנחנו מצביעים בכנסת בעוד שבוע וחצי, וצריך להוסף סייג שזה מותנה במשאל עם ואז לא יהיה עיכוב מבחינת רה"מ". ראשי המתנחלים אמרו כי יצאו מעודדים מהשיחה.  

 

"שרון משתמש בנו"

 

פגישת המתנחלים היום עם שרון תתקיים כשברקע מהדהדות הקריאות לסירוב פקודה מפיהם של רבנים בכירים, ובהם הרב הראשי לשעבר, אברהם שפירא, מי שנחשב למנהיג הרוחני של הציונות הדתית. גם האזהרות מן האפשרות למלחמת אחים והאיומים על חייהם של שרון וראש מנהלת ההתנתקות, יהונתן בשיא, נמצאים ברקע לפגישה.   

 

ראשי יש"ע אינם אופטימיים לקראת הפגישה. "זה יהיה איום ונורא", אמר ל-ynet ראש המועצה האזורית בנימין, פנחס ולרשטיין. "ראש הממשלה פשוט משתמש בנו למטרותיו. אני מעריך שהוא יגיד לנו שאנו הורסים ומפלגים את העם, ואם אכן כך יהיה, נענה בצורה תקיפה. ראש ממשלה שמפנה ישובים במחטף אנטי-דמוקרטי וגוזר גזר דין מוות על יישובי יהודה שומרון ועזה, לא יקבל מאיתנו את ברכת הדרך, והוא צריך לפנות את מקומו מבימת ההיסטוריה".

 

ולרשטיין מתקשה להיזכר בפגישה נוספת עם שרון מאז נבחר, שנערכה לבקשתו שלו. "אני לא זוכר, בכל שנותיו כראש ממשלה, שהוא ביקש לקיים איתנו פגישה מיוזמתו". לדברי ולרשטיין, "אם ראש הממשלה מתכוון רק לנזוף ולתקוף, ואנחנו לא נקום ונלך משם - זה יהיה רק משום שאנחנו מכבדים את מעמדו".

 

"בחרנו בו כדי שיבנה, לא שיחריב"

 

בפגישה, נוסף על ולרשטיין, ישתתפו גם ראש מועצת יש"ע, בנצי ליברמן, ראש מועצת גוש עציון, שאול גולדשטיין, ראש מוצעת אלפי מנשה, חיסדאי אליעזר, ראש מועצת חוף עזה, אבנר שמעוני, ראש מועצת קרני שומרון, אודי ליברמן, מנכ"ל אמנה, זאב (זמביש) חבר ודובר מועצת יש"ע, יהושע מור-יוסף.

 

"נדרוש משרון לחזור לעם - או בצורת משאל עם או בצורת בחירות סביב התוכנית שלו", אמר ל-ynet אחד ממנהיגי המתנחלים. "אין לו מנדט לתוכנית שאותה הוא מתכוון לבצע. אנחנו בחרנו בו על מנת שיבנה ולא על מנת שיחריב".

 

אותו גורם הוסיף כי "ראש הממשלה מקיים את הפגישה לצרכי תקשורת, ויש לזה צחנה של מניפולציה תקשורתית. שרון הוא שיקבע את רצינות הפגישה ואת אורכה. אנחנו באים בידיים נקיות. אם זאת תהיה פגישה של מניפולציה, אנחנו נענה בהתאם".

 

גורמים בסביבת ראש הממשלה מתנערים מהטענות לפיהן הפגישה היא מניפולציה תקשורתית: "אין בכך שום מניפולציה. ישנו תוכן חיוני לפגישה מן הסוג הזה. לא ראש הממשלה הוא זה שנוכח ברחובות ובתקשורת, אלא להיפך. קמפיין תקשורתי מתנהל נגד ראש הממשלה. ישנה חשיבות בהידברות עם המתנחלים לקראת ההצבעה בכנסת. ישנה אחריות מנהיגותית לראשי יש"ע, שצריכים לחשוב על היום שאחרי. נמשיך לחיות פה ביחד גם אחרי ההתנתקות, ולא בשתי מדינות שונות".

 

"במאבק כמו במאבק"

 

ביום שלישי יקיים ראש הממשלה פגישה נוספת עם המתנחלים, הפעם עם נציגים מגוש קטיף בלבד. ראשי יש"ע ביקשו להבהיר הערב כי אין שום הבדל בעמדותיהם, כאשר הן אנשי הגוש והן נציגי הגדה מאוחדים בתביעותיהם.

 

ח"כ צבי הנדל מ"האיחוד הלאומי" קרא לראשי יש"ע להודיע על ביטול הפגישות. לקריאה הצטרף פעיל הימין הקיצוני, איתמר בן-גביר, שאמר: "אין זה הזמן לשבת על כוס קפה ועוגה עם מי שרוצה לגרש יהודים מבתיהם ואין זה הזמן לפגישות, אלא למאבק - ובמאבק כמו במאבק".

 

גם בשמאל תוקפים את הפגישה הצפויה. מזכ"ל "שלום עכשיו", יריב אופנהיימר: "הלך הזרזיר אצל העורב. שרון מתמודד עם הנהגת מתנחלים קיצונית ומסוכנת אשר הוא בעצמו יצר וסייע לה לאורך כל השנים". לדבריו, "למתנחלים אין סיבה לבוא בטענות לשרון. הוא ממשיך לחזק את רוב ההתנחלויות והמאחזים גם בימים אלו".  

 

בתוך כך, שר הביטחון, שאול מופז, תקף הערב בחריפות את קריאות הרבנים לסירוב פקודה בעת פינוי היישובים. בראיון לתוכנית "פגוש את העיתונות" בערוץ 2, אמר מופז: "הקריאה לסרבנות הזאת היא בלתי נסבלת ועלולה לפורר את העם. היא פוגעת ביסודות הקיום שלנו במדינת ישראל. אני קורא מכאן למנהיגים נוספים לומר לרבנים, 'אנא מכם, חיזרו בכם', ואני מקווה שרבנים נוספים יאמרו שאסור לקרוא לסרבנות, כי בסופו של דבר, בצבא מתקיימת האחדות האמיתית בישראל. אמירתו של הרב שפירא היא סחף שיכול לפורר את העם בישראל, והשכנים שלנו מחכים לזה".


פורסם לראשונה 16/10/2004 21:24

 

בהכנת הידיעה השתתפו אילן מרסיאנו ואטילה שומפלבי
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: סבסטיאן שיינר
יוזמת פשרה. לבנת
צילום: סבסטיאן שיינר
צילום: איי פי
פגישה בירושלים. שרון
צילום: איי פי
צילום: אלכס קולומויסקי
ח"כ איציק. מי שבעד משאל - נגד התנתקות
צילום: אלכס קולומויסקי
צילום: שאול גולן
מפאת הכבוד. ולרשטיין
צילום: שאול גולן
צילום אלכס קולומויסקי
"פסיקות הרבנים עלולות לפורר את העם". מופז
צילום אלכס קולומויסקי
מומלצים