שתף קטע נבחר

"הכל תלוי ב-2 וחצי מיליון איש"

מתוך מיליוני המצביעים בארצות הברית, רק כעשרה אחוז מתגוררים במדינות המתנדנדות, שם אין מוביל ברור, ומתוכם רק כ-2 וחצי מיליון נחשבים "קולות צפים". בראיון מיוחד ל-ynet מסרב עורך הסקרים הבכיר ד"ר פרנק לונץ להתנבא: "זה צמוד מדי"

280 מיליון אזרחים בארצות הברית, מתוכם ל-110 יש זכות בחירה ורובם נרשמו להצביע בבחירות. אבל המירוץ הצמוד בין המועמדים ג'ורג' בוש וג'ון קרי מצמצם מאוד את הזירה: ברוב המדינות יש תמיכה ברורה עבור אחד המועמדים ולכן שני המחנות מתמקדים בהן אין מנצח ברור - "המדינות המתנדנדות".

 

אבל גם במדינות אלה יש מצביעים שכבר החליטו עבור מי הם יצביעו. "לפיכך אנחנו מתמקדים בקולות הצפים במדינות המתנדנדות. 2 וחצי מיליון איש בערך, מתוך 280 מיליון, יחליטו מי יהיה הנשיא הבא של ארצות הברית", כך אמר בשיחה עם ynet ד"ר פרנק לונץ, מעורכי הסקרים הבולטים בארצות הברית.

 

לונץ (42) מסרב לנבא מי ינצח ב-2 בנובמבר. "זה יותר מדי צמוד, ואני לא מוכן לסכן את יוקרתי". יש לו מה לסכן: לפני כמה שנים הוא נבחר על ידי השבועון "טיים" כאחד מ-50 המנהיגים המבטיחים בני פחות מ-40. העיתון "בוסטון גלוב" כינה אותו "עורך הסקרים החם ביותר", והוא משמש כיועץ לחברות ענק כמו מקדונלד'ס, דיסני, רשת מלונות הילטון, יצרנית התרופות פייזר וחברת אמריקן אקספרס. ברזומה של אפשר למצוא גם ייעוץ לסדרת הטלוויזיה "הבית הלבן".

 

הוא רפובליקני ואינו מסתיר זאת, אבל בארה"ב זה מקובל שעורכי סקרים מזדהים פוליטית. בתקופת הוועידות של הדמוקרטים והרפובליקנים בבוסטון וניו יורק הוא ניהל קבוצות מיקוד של קולות צפים עבור רשת NBC. 

 

מהו הפרופיל של מתנדנד?

 

"מדובר באנשים צעירים, בעיקר נשים, בני 25 עד 40 שטרם הכריעו למי יצביעו".

 

יש כל כך הרבה מצביעים. איך אתם יודעים למצוא את המתנדנדים כדי להשפיע עליהם?

 

"זה מדהים עד כמה אנחנו מדוייקים. אנחנו מסוגלים לאתר אותם אחד לאחד בשכונות המגורים שלהם. זה לא מקרי שבוש וקרי הופיעו באותו יום בדבנפורט באייווה, עיירה של פחות ממאה אלף תושבים במערב התיכון, במרחק של שלושה רחובות זה מזה. כבר כמה פעמים במסע הבחירות הנוכחי קרה ששניהם הגיעו לאותו מקום כמעט באותה שעה".

 

על מה תהיה ההכרעה?

 

"על שמועות המתרוצצות נגד שני המועמדים. השמועה האחרונה נגד בוש, העוברת בדואר האלקטרוני בקמפוסים, היא שבכוונתו לחדש את גיוס החובה לצבא אחרי הבחירות. הוא כבר הכחיש זאת פומבית אבל זו שמועה שאי אפשר לבלום וגם אם אינה נכונה, היא עלולה לגרום לו נזק גדול. היא תוציא מצביעים צעירים לקלפיות, אנשים שלא היו באים להצביע בנסיבות אחרות.

 

"נקודת התורפה של הסנאטורים קרי ואדוארדס היא שהם נעדרו בשנה האחרונה מהמון הצבעות בסנאט בגלל מסע הבחירות שלהם. זה נותן אפשרו לנגח אותם".

 

אתה מסוגל לנבא מי ינצח?

 

"כמקצוען אני אומר לך שזה ממש מסוכן לנבא בשלב הזה. מדובר בשיוויון מוחלט כמעט".

 

פעם בשלושה חודשים, כך הוא אומר, הוא מגיע לישראל, כחלק מפרוייקט הסברה הנתמך על ידי משרד החוץ הישראלי. "יזראל פרוג'קט" הוא ארגון אמריקני שהוקם שלא למטרות רווח, המסייע באיתור הלכי רוח לגבי ישראל בדעת הקהל האמריקנית, וסיוע לנציגי משרד החוץ בארצות הברית בהעברת המסרים המתאימים לאוזן המקומית.

 

כיהודי וידיד של ישראל, הוא מדבר באופן טבעי על השפעת הקול היהודי על הבחירות לנשיאות. "כמו שאתה יודע, יתכן שהמערכה תוכרע שוב בפלורידה וליהודים יהיה שם מה לומר".

 

לפי סקר אחרון 75 אחוז מהיהודים יצביעו עבור קרי?

 

"אני חושב שבוש יכול להשיג תמיכה יותר גדולה ויתכן שזה מה שיכריע את הבחירות. השאלה הגדולה היא מה יותר חשוב ליהודי ארה"ב: אם התמיכה בישראל היא בראש הרשימה שלהם, הם יצביעו בוש. אם ההתנגדות של בוש להפלות ונושאים חברתיים אחרים, בראש הרשימה - אז הם יצביעו קרי".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
ליהודים יהיה מה לומר. כיפה עם עמדה פוליטית ברורה
צילום: רויטרס
צמוד מדי. לונץ
צילום: רויטרס
השמועות גורמות לו נזק. בוש
צילום: רויטרס
מומלצים