שתף קטע נבחר

"שרבנים ידברו נגד פינוי חייבי משכנתא"

השחקן שלמה וישינסקי, אב שכול, דיבר בכנס היסוד של התנועה הישראלית להתנתקות נגד הקריאות לסרבנות של רבנים. יו"ר המועצה האזורית גלבוע, שיזם את הכנס, אמר: "אנחנו מנסים להביא לידי ביטוי את קול הרוב הדומם. זאת לאחר שבחודשים האחרונים חווינו השתלטות ציבורית של המיעוט המתנגד להתנתקות"

"יש יותר אנשים מובטלים מאשר אנשים שיצטרכו להתפנות בעקבות תוכנית ההתנתקות. הרבנים מדברים על פינוי יהודים? לא שמעתי אף אחד מהם מדבר נגד פינוי יהודים שלא שילמו משכנתא". כך אמר אמש (יום ג') השחקן שלמה וישינסקי, ששכל לפני מספר חודשים את בנו, ליאור.


וישינסקי דיבר במהלך כנס יסוד ראשון שקיימה התנועה הישראלית להתנתקות. בתנועה חברים פעילים מכל קצווי הקשת הפוליטית, ימין ושמאל כאחד, ומטרתה לסייע לראש הממשלה במהלכו לביצוע ההתנתקות.


מלבד וישינסקי, נמנים עם פעיליה הבולטים של התנועה גם תת-אלוף יפתח ספקטור, מחותמי מכתב הסירוב של הטייסים, אלוף במיל' עוזי דיין, מפכ"ל המשטרה לשעבר, שלמה אהרונישקי, שנעדר מהכנס מסיבות אישיות, אורנה אנג'ל, ניצב בדימוס אריה עמית, ניצב בדימוס אליק רון, שאף הוא לא הצליח להגיע לכנס, ועוד.

 

פעילות חוצה מפלגות


יושב ראש המועצה האזורית גלבוע ויוזם הכנס, דני עטר, אמר: "הרעיון של המפגש נולד ללא שום שייכות מפלגתית פוליטית. הפעילות שלנו חוצה קווים מפלגתיים. אנחנו מנסים להביא לידי ביטוי את קול הרוב הדומם. זאת לאחר שבחודשים האחרונים חווינו השתלטות ציבורית של המיעוט המתנגד להתנתקות".


האלוף (מיל') עוזי דיין ראה צורך להבהיר כי תומכי ההתנתקות לא שונאים את המתנחלים. לדבריו, "אנחנו לא שונאים מתנחלים, אלא לא אוהבים את מה שקורה במדינה. אנחנו לא אוהבים את העובדה שהמיעוט משתלט על דעת הרוב".

 

דיין אף התייחס לנושא הסרבנות בשיחה עם ynet: "הסרבנות מאיימת על כיבוד הכרעת הרוב, וכשלא מקדשים את החלטת הרוב אז יש אנרכיה והכל פתוח. הדרך להיפרדות מן הפלסטינים היא החלטת הרוב ויש להשלים עם כללי ההתנהגות. סרבנות קבוצתית מאורגנת היא סוג של אי כיבוד של הכרעה דמוקרטית".


אורנה אנג'ל, שנכחה אף היא בדיון, הביעה חשש כי בסופו של דבר לא מדובר ב"התנתקות של ממש". לדבריה, "אם אאמין שתוכנית שרון היא באמת לכיוון הזה, של התנתקות אמיתית, אתמוך בה. אבל יש לי ספקות כבדים. אמנם התוכנית נקראת 'התנתקות', אבל זה שקוראים לה כך לא אומר שזו באמת התנתקות, שכן אנו מדברים על יציאה מעזה, ולא מיהודה ושומרון".


בתום הדיון הסכימו חברי התנועה על שלושה כללי יסוד לפעילותם: כיבוד כל החלטת רוב דמוקרטית שתתקבל, התנגדות לאלימות והתנגדות לסרבנות.


פורסם לראשונה 19/10/2004 21:44

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: טל כהן
תקף את הרבנים. וישינסקי
צילום: טל כהן
צילום: חגי אהרון
הרוב הדומם. דני עטר
צילום: חגי אהרון
צילום: ג'רמי פלדמן
לא שונא מתנחלים. עוזי דיין
צילום: ג'רמי פלדמן
צילום: יוסי אלוני
ספקות. אורנה אנג'ל
צילום: יוסי אלוני
מומלצים