שתף קטע נבחר

בארה"ב חוששים: השופטים יכריעו - לא הבוחרים

כל עוד המירוץ לנשיאות נותר צמוד ומועד הבחירות מתקרב, גובר החשש שגם הפעם יוכרע הקרב בבתי המשפט. הדמוקרטים והרפובליקנים כאחד הקדימו תרופה למכה: הם גייסו רבבות עורכי דין שבוחנים את תקפות העליה הדרמטית במספר הנרשמים להצבעה, מגישים עתירות ובקשות לצווי מניעה ומכינים טיעונים אותם יפרשו בפני השופטים כאשר יתגלו זיופים או אי-סדרים

ככל שמתקרב מועד הבחירות בארצות הברית, וכל עוד שהמאבק נותר צמוד, מתגבר החשש שגם השנה, כמו בפעם הקודמת, תוכרע השאלה מי יזכה לשבת בבית הלבן לא על ידי הבוחרים, אלא על השופטים.

 

סימנים ראשונים לכך ניתנו עם פתיחתן המוקדמת של קלפיות בארבע מדינות, וביניהן פלורידה. בפלורידה כזכור נשמעו בשנת 2000 טענות קשות על תקינות הליך ההצבעה, ושם ניטש גם הקרב המשפטי הארוך והמביך שבסופו הכריע בית המשפט העליון לדחות דרישה של הדמוקרטים לספירה חוזרת של הקולות - החלטה שזיכתה את ג'ורג' בוש בניצחון על אל גור בפער זעום של 537 קולות בלבד.

 

אולם כבר בימים הראשונים של ההצבעה התארכו התורים במספר מוקדים, לאחר שהתגלו תקלות טכניות שונות בתהליך זיהוי המצביעים הרשומים, שלוו בטענות מצד הדמוקרטים על נסיונות של הרפובליקנים לעכב את הטיפול בהן.

 

לצורך טיפול בטענות כאלה ואחרות מגייסים בחודשים האחרונים שני הצדדים סוללות של עורכי דין בכל רחבי ארצות הברית, בעיקר בחזיתות החמות ביותר - המדינות המתנדנדות, שם אין רוב ברור לאיש מהמועמדים ולכל קול יהיה משקל מכריע.

 

הפרקליטים, על פי הערכות שנשמעו לאחרונה - כ-200 אלף במספר - כבר נכנסו לפעולה. הם מגישים תביעות ועתירות מקדימות לבתי משפט מקומיים בכל הקשור לחובת הרישום המוקדם של המצביעים ולאופן הטיפול בה.

 

בפלורידה הוגשו כבר כעשר תביעות. באוהיו הגישו פרקליטים מטעם הדמוקרטים מספר תביעות נגד מזכיר המדינה הרפובליקני, שהוציא תחת ידו שורה של הוראות השוללות את תקפות רישומם המוקדם של רבבות מצביעים, דמוקרטים בעיקר. בפנסילבניה ובניו מכסיקו התמונה דומה. בקולורדו קוראים הרפובליקנים לתובע הכללי הדמוקרטי לחקור ביתר נחישות טענות על אי-סדרים וזיופים. 

 

שני הצדדים מחופרים בעמדותיהם: הרפובליקנים מביעים חשש שמכונות ההצבעה האלקטרוניות אינן אמינות ושרישומי המצביעים החדשים במדינות המתנדנדות מנופחים לטובת הדמוקרטים. אלה מצידם טוענים שהרפובליקנים ממשיכים במסורת הוותיקה של קיפוח מצביעים שחורים ובעלי הכנסה נמוכה. הודות לפתיחתם מחדש של הפצעים הישנים של שנת 2000, שני הצדדים מצטיידים כבר כעת בכל האמצעים הדרושים כדי להקדים תרופה למכה.

 

ההיערכות היא כמו למבצע צבאי. הפרקליטים מתארגנים במטות בכל מדינה הכפופים ל"מפקדות" אזוריות. הם מכינים כבר מעכשיו טיעונים אותם יפרשו בפני בתי המשפט. כך למשל הם נערכים לדרוש שבמקרה של עומס על הקלפיות הן יישארו פתוחות עד שעה מאוחרת. הם גם אוספים נתונים על הרישום המוקדם של המצביעים, ובוחנים היטב את מאגרי הנתונים כדי לאתר זיופים.

 

בין השאר בוחנים הרפובליקנים את השימוש ב"הצבעה ניידת" - השם שניתן להצבעה של אדם בקלפי אחת למרות שנרשם להצביע בקלפי אחרת. הדמוקרטים מצידם טוענים שמדובר בניסיון להפחיד את המצביעים ולהניא אותן מלבוא לקלפי. הרפובליקנים רוחצים בניקיון כפיהם וטוענים שהם בסך הכל רוצים למנוע תקלות.

 

ובנוסף על כל אלה, גם ארגונים עצמאיים שאינם משוייכים פוליטית ממהרים להצטרף לעגלת הספקנים ולהערך לקראת הבחירות הקרובות. לדבריהם, עיקר עניינם הוא שמירה על זכויות ההצבעה של אוכלוסיות מיעוטים באזורים עירוניים צפופים ומעוטי הכנסה. הרפובליקנים טוענים כנגדם שהם למעשה פרו-דמוקרטים במסווה, ופותחים בכך את הדלת לשורה ארוכה של צווי מניעה ובקשות להליכים משפטיים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
מי יכריע את המירוץ - הבוחר
צילום: רויטרס
צילום: איי אף פי
או בית המשפט העליון?
צילום: איי אף פי
מכונת הצבעה בפלורידה. הרפובליקנים חוששים
צילום: רויטרס
מומלצים