שתף קטע נבחר

איום פוליטי? גבריאלי יוזמת קיצור כהונת הנציב

חברת הכנסת מהליכוד הניחה על שולחן הכנסת הצעה לקצוב את כהונתו של נציב שירות המדינה. בליכוד אומרים בגלוי כי מדובר בניסיון להזהיר את הנציב הולנדר שלא ימשיך במה שהם מכנים "ציד מכשפות" נגד מינויים פוליטיים של חברי מרכז, בעקבות פרשת המינויים של צחי הנגבי. ויש גם הצעות חוק בכיוון ההפוך

האם מדובר בניסיון "לאיים" על נציבות שירות המדינה? בעקבות הדיון הסוער שהתקיים אתמול בנושא המינויים הפוליטיים (ובייחוד אלה של חברי מרכז הליכוד), הניחה היום (ד') ח"כ ענבל גבריאלי מהליכוד הצעת חוק הקוראת להגביל את תקופת כהונתו של נציב שירות המדינה.

 

אומנם החוק לא יחול על נציב המדינה הנוכחי, שמואל הולנדר, אך יש בו איתות אזהרה משמעותי כלפיו. בדברי ההסבר לחוק נאמר בין היתר: "תפקידו של הנציב הפך בשנים האחרונות לתפקיד בעל מעמד ציבורי בכיר ביותר. חוק שירות המדינה לא קובע מסגרת זמן התוחמת את תקופת נציב שירות המדינה - ובכך יוצר החוק מצב לא תקין בו אדם יכול לכהן בתפקיד ציבורי בכיר בלא הגבלת זמן. הצעת החוק באה לקבוע מסגרת כהונה ותפקיד לשירות נציב המדינה של חמש שנים -  מתוך הכרה כי פרק זמן זה הוא משמעותי למילוי התפקיד, וכדי שלא יתנגש עם החלפת הממשלה".

 

במערכת הפוליטית, ובעיקר בליכוד שעליו עברה "פרשת מינויי הנגבי", לא

אהבו, בלשון המעטה, את "הצדקנות" לדבריהם שהציג נציב שירות המדינה, שמואל הולנדר, בפרשה. בליכוד כינו "ציד מכשפות" את השאלון המופץ לעובדי המדינה, ובו עליהם למלא פרטים אודות בני משפחה קרובים ורחוקים שקיבלו עבודתם בשירות המדינה דרך מנויים פוליטיים.

 

המוחות החרוצים בליכוד חיפשו ומצאו כי פעולת הנציב אינה מוגבלת בזמן. הולנדר נכנס לתפקידו בנובמבר 96' וסיום כהונתו לא נראה באופק. לפיכך טוענים ח"כים בליכוד טוענים כי הולנדר "מהלך אימים על כל ממשלה, שמפחדת לגעת בו".

 

במקביל, הניחו חברי הכנסת, רשף חן (שינוי) ואופיר פינס (עבודה) הצעת חוק שבאה להסדיר את סוגיית המינויים הפוליטיים. על פי הצעת החוק, תוקם ועדה מקצועית שתבחן מינוי עובדים לגופים הציבוריים ושתקבע כללים אחרים. עתה נשאר רק לראות מי מהצעות החוק תגיע לקו הגמר ראשונה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גבי מנשה
גבריאלי. איום?
צילום: גבי מנשה
צילום: דן בלילטי
הולנדר. "ציד מכשפות"
צילום: דן בלילטי
מומלצים