שתף קטע נבחר

נתניהו לוחץ: להכניס משאל העם להתנתקות

שר האוצר חושש כי ישנה סכנה ממשית לתקציב המדינה, והוא פועל לשכנע את המפד"ל והמורדים בליכוד בעסקה הבאה: לתוכנית ההתנתקות יתווסף סעיף שיקבע כי הוצאתה לפועל מותנית בקיומו של משאל עם. מהמפד"ל ביקש נתניהו התחייבות כי לא תפרוש, גם אם תעבור ההתנתקות בהצבעה. בינתיים, בקרבת שרון מסרבים בתוקף למשאל עם

בנימין נתניהו מפעיל לחץ מאסיבי לקיום משאל עם - מחשש שתקציב המדינה לא יעבור בכנסת. שר האוצר הבטיח ל"מורדים" בליכוד וכן לאנשי המפד"ל כי במהלך הימים הקרובים יפעל להכניס לתוכנית ההתנתקות סעיף הקובע כי הוצאתה לפועל מותנית במשאל עם, שכל הצדדים מתחייבים לכבד את תוצאותיו.

 

נתניהו, המעוניין לשמור על המבנה הנוכחי של הקואליציה עד סוף שנת 2006, והחושש ממצב שבו יידרש להתמודד מול אריאל שרון על ראשות הליכוד מוקדם מהצפוי, פעל היום (ד') לשכנע את השר זבולון אורלב מהמפד"ל להתחייב כי הסיעה לא תפרוש מהקואליציה, גם אם תוכנית ההתנתקות תעבור בכנסת בשבוע הבא, וגם במקרה שבמשאל עם הרוב יכריע בעד ההתנתקות.

 

במקביל, נפגש היום נתניהו עם מנהיג המורדים, השר עוזי לנדאו, בלשכתו של שר האוצר בכנסת. השניים דנו בהצעה של נתניהו. לנדאו צפוי להביא את הנושא לדיון עם המורדים בעתיד הקרוב. גורמים בכירים בקרב המורדים אמרו ל-ynet כי "יש לבחון את ההצעה הזו בכובד ראש. אנחנו לא שוללים אותה על הסף, אבל צריך לבדוק אם אפשר לבצע אותה".

 

נתניהו פועל מתוך נקודת הנחה כי בסופו של דבר, לאור הלחצים הגדולים במערכת הפוליטית, יסכים ראש הממשלה, אריאל שרון, לערוך משאל עם על

תוכנית ההתנתקות. גורמים במפד"ל העריכו כי אם משאל העם יובא להצבעה בכנסת כמקשה אחת בתוך התוכנית, "יש להניח שהסיעה, שרוצה משאל עם, תצביע בעד המהלך הזה". היום צפוי השר אורלב להיפגש עם ראש הממשלה בלשכתו של שרון בכנסת כדי לדון בעניין המשאל.

 

מה המניע של נתניהו?

 

במשרד האוצר גובר החשש כי העברת תקציב המדינה בכנסת תתקל בקשיים גדולים. שר האוצר נתניהו חושש כי לאור המצב הפוליטי שנוצר בתקופה האחרונה, ועקב ההתנגדות הרבה לתוכנית ההתנתקות בסיעת הליכוד, ייתכן ולא יימצא רוב להעברת תקציב המדינה לשנת 2005, הכוללת גם את התקציב המיועד לפעולות הדרושות לביצוע תוכנית ההתנתקות.

 

בסביבתו של ראש הממשלה אמרו כי ההצעה של נתניהו לא חדשה. "השרה לבנת כבר הציעה את זה לראש הממשלה ביום ראשון", אמר ל-ynet גורם בלשכת שרון. "ראש הממשלה שמע, אך דחה את ההצעה על הסף, שכן הוא לא מעוניין בקיום משאל עם. כעת יש ועדה בליכוד שבוחנת אם העניין הזה בכלל פרקטי, ולכן – כל ההצעות ייצטרכו להמתין להחלטת הוועדה. בכלל לא בטוח שיש רוב בכנסת למשאל עם, ואל לליכוד להתבזות במהלך שאין לו רוב".

 

לראש הממשלה יש בכל מקרה רוב מובטח להצבעה על תוכנית ההתנתקות ביום שלישי הקרוב - ולפיכך הוא ואנשיו אינם לחוצים, לפי שעה, לקבל את "הדיל" שמציע נתניהו.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: תומריקו
נתניהו. דיל חדש
צילום: תומריקו
צילום: תומריקו
לנדאו. נפגש עם נתניהו
צילום: תומריקו
אורלב. לא יפרשו?
מומלצים