שתף קטע נבחר

לפיד: בסוף לא תהיה ברירה, ונעמיד מסיתים לדין

שר המשפטים אמר בכנס של לשכת עורכי הדין: "יש גבול לסבלנות המערכת כלפי אנשים, בין אם הם רבנים ובין שאינם רבנים, שממרידים ומכניסים חיילים חובשי כיפה למצוקה נפשית". לפיד הזהיר מהידרדרות למצבה של ספרד במלחמת האזרחים והוסיף: "אני מתחנן בפני האנשים שחשים פגועים שירסנו את עצמם ואת לשונם ויבינו את הסכנה שאנו עומדים בפניה"

הסבלנות נגמרת: שר המשפטים, יוסף (טומי) לפיד, גינה אמש (יום ד') בחריפות את דבריו של הרב אברהם שפירא, ורבנים נוספים שקראו לחיילים דתיים לסרב פקודה בעת פינוי התנחלויות. לדבריו, "הסבלנות והסובלנות של מערכת המשפט כלפי מסיתים לעימות ומדיחים לסרבנות הולכת ואוזלת, ובסופו של דבר לא תהיה ברירה אלא להעמיד אנשים לדין".

 

 

באירוע לרגל פתיחת שנת המשפט בבית לשכת עורכי הדין בירושלים, אמר השר לפיד: "אני חוזר ומתריע בפני הרבנים, שאמונתם בארץ ישראל איננה נותנת להם אסמכתא להסתה, או סמכות להסית להפרת פקודה, או להסית מתנחלים לאלימות".

 

לפיד הזהיר כי ישראל עלולה להידרדר למצבה של ספרד בעת מלחמת האזרחים בה נהרגו מיליונים ואמר: "המדינה נמצאת בצומת מאוד חמורה של התנגשות פוליטית רוויית סכנות קיומיות לחברה הישראלית. כשאנשים מאמינים בדבר קדוש יותר מכל חוק, הם נמצאים על סף הפיתוי להיות מפירי חוק בשם קדושת ארץ ישראל. בתולדות האדם בוצעו הרבה יותר פשעים בשם הקדושה מאשר בשם הפשע".

 

לפיד הבהיר כי איננו מזלזל בכאבם ובצערם של מתנגדי תוכנית ההתנתקות ואמר כי המערכת המשפטית מתייחסת אליהם בסבלנות המירבית.

 

אולם הוא הדגיש: "אני שולח מפה אזהרה: יש גבול לסבלנות המערכת כלפי אנשים, בין אם הם רבנים ובין שאינם רבנים, שממרידים ומכניסים חיילים חובשי כיפה למצוקה נפשית, ומסכנים את הצבא".


עוד אמר כי "אני קורא לרבנים ולאנשי הימין הקיצוני, שיכבשו את ביטוייהם, כך שלא יסכנו את שלום הציבור. אני חש אחריות רבה למה שקורה, אך יש גבול למה שאני והמערכת יכולים לעשות כלפי אנשים שחושבים שהם כל-כך צודקים ונהנים מתמיכה עד שמותר להם הכל. אני מתחנן בפני האנשים שחשים פגועים, שירסנו את עצמם ואת לשונם ויבינו את הסכנה שאנו עומדים בפניה. אני חושב שהפעם זה יותר רציני ומסוכן מאי-פעם".

 

בתוך כך, נפגש ראש הממשלה, אריאל שרון, עם ח"כ עמיר פרץ מהעבודה. פרץ הביע תמיכה בהתנתקות ודרש משרון לנקוט בפעולה חריפה נגד רבנים המעודדים את הסרבנות, כולל אלה המלמדים בישיבות ההסדר.

 

"אם יימשך השימוש בדת צד הרבנים לצרכים פוליטיים, אפעל לחוקק חוק להפרדת הדת מהמדינה", אמר פרץ.

 

שר הביטחון, שאול מופז, קרא לרבנים שהטיפו לסרבנות לחזור בהם מדבריהם, משום "שהסרבנות היא סכנה איומה למדינת ישראל". מופז אמר בנאום שנשא בטקס לזכר חללי יחידות פיקוד העורף: "הקולות שקוראים לסרבנות עלולים לפורר אותנו. אני קורא לרבנים שקראו לסרבנות - חזרו בכם! שימרו את צה"ל וכוחות הביטחון מחוץ לכל מחלוקת פוליטית".


פורסם לראשונה 20/10/2004 21:03

 

בהכנת הידיעה השתתף אטילה שומפלבי
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלכס קולומויסקי
לפיד. מתחנן ומזהיר
צילום: אלכס קולומויסקי
צילום: צפריר אביוב
"לא מזלזל בכאב". נער בגוש קטיף
צילום: צפריר אביוב
צילום: חן מיקא
פרץ. אחוקק חוק להפרדת דת ומדינה
צילום: חן מיקא
מומלצים