שתף קטע נבחר

קרמניצר תוקף: קריאות הרבנים - עבירה ברורה

נשיא מועצת העיתונות לשעבר, פרופ' מרדכי קרמניצר, תוקף את הגישה שמציג משרד המשפטים, לפיה "הזירה העיקרית למאבק על נורמות תישאר הזירה הפוליטית, מבלי ששום כלי אכיפה פלילי יהווה תחליף לכך". היום הבהיר מזוז כי "מרכז הכובד של המאבק בתופעות ובהצהרות הסרבנות, איננו במגרש הפלילי אלא בזירה הפוליטית ציבורית"

קריאות הרבנים לסרב לפנות יישובים ממשיכות להכות גלים: פרופ' מרדכי קרמניצר, מהפקולטה למשפטים באוניברסיטה העברית, תקף היום (ה') את מדיניותם של היועץ המשפטי לממשלה, מני מזוז ופרקליט המדינה ערן שנדר בסוגיית הטיפול בהתבטאויות הנשמעות בימים האחרונים.

 

לדבריו, "קריאות הרבנים הן עבירה ברורה על חוק העונשין והיא איננה רק קריאה במובנה הפורמלי". ומתברר כי בחוק העונשין אכן ישנו סעיף הקרוי "קריאה לסרב בכוחות המזויינים" בגינו ניתן להעמיד לדין. קרמינצר כיהן כנשיא מועצת העיתונות ושמו מוזכר כל אימת שמדובר בסבב מינויים לבית המשפט העליון.

 

בעוד במשרד המשפטים דנים בהתבטאותו של הרב שפירא שקרא לסרב פקודה, פרסם היום משרד המשפטים הבהרה בה נכתב: "מרכז הכובד של המאבק בתופעות ובהצהרות מעין אלו, הנוגעות לנושא פוליטי ורגיש המצוי בלב הוויכוח הציבורי, איננו במגרש הפלילי אלא בזירה הפוליטית ציבורית".

 

במשרד המשפטים מדגישים כי האחריות בעניינים הללו מוטלת בראש ובראשונה על נבחרי הציבור: "שום איש ציבור איננו יכול להתנער מאחריותו באמצעות פניות ותלונות ליועץ המשפטי לממשלה. הזירה העיקרית למאבק על נורמות היתה ותישאר הזירה הציבורית פוליטית ושום כלי אכיפה פלילי לא יהווה תחליף לכך", אומרים במשרד המשפטים.

 

קריאות הרבנים: כלי אפקטיבי

 

בהרצאה שנשא בבית לשכת עורכי הדין בתל אביב, אמר קרמניצר: "קשה לתאר סוג יותר אפקטיבי לסירוב ציות פקודה מאשר קריאות של רבנים, שמושמעות כלפי הציבור שרואה בהם רבנים שמדברים בשמה של תורה. לאדם שרואה את הרבנים ככאלה אין ברירה אלא לציית להם. קשה לראות קריאה יותר אפקטיבית מזאת וזה בלתי מתקבל על הדעת לחלוטין שהמערכת שמופקדת על אכיפת החוק מגיבה באי תגובה על הסתה".

 

קרמניצר תקף גם את ראשי ישיבות ההסדר, הקוראים לחייליהן לסרב פקודה: "יש פה שאלות משפטיות מובהקות לגבי מעמד ישיבות ההסדר, מעמדם של כספים ציבוריים הזורמים למוסדות שהעומד בראשם קורא לסרב פקודות. אי התגובה כאן היא תמוהה ביותר ומסוכנת", התריע.

 

ח"כ רן כהן (מרצ-יחד) אמר, כי על היועץ המשפטי לאכוף את החוק ולא לברוח ולמעול באחריותו.

 

יו"ר יחד, יוסי ביילין אמר כי בסמכות היועץ לקבוע את הקריטריונים לעבירת ההסתה וכך עליו לעשות: "הכנסת חוקקה חוקים וכעת על רשויות אכיפת החוק לאוכפם", אמר.

 

ח"כ זהבה גלאון (מרצ-יחד) הוסיפה: "כבר ראינו איך קוראים בין השיטין דברים תחת סמכות רבנית והמילים הופכות לאצבע על ההדק".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלכס קולומויסקי
קרמינצר. תוקף
צילום: אלכס קולומויסקי
שנדר. קריאות הרבנים כעבירה
צילום: רויטרס
מזוז. חוסר מעש?
צילום: רויטרס
צילום: אביגיל עוזי
לפיד. דגש על הזירה הציבורית
צילום: אביגיל עוזי
מומלצים