שתף קטע נבחר

"נוער הגבעות" במרתפי השב"כ

החטיפות הפתאומיות, החקירות, האזיקים, הרובים, האיומים, ה"סרטים המפלילים", ההבטחות להשלמת בגרות והפטור המפתיע משירות צבאי - לקראת ההתנתקות, שני נערים ונערה מן הימין הקיצוני מספרים ל-ynet על "שיחות האזהרה" בשב"כ ומבטיחים: "לא ישברו אותנו, יש לנו רוח"

"הרכב היה צבוע בלבן עם חלונות שחורים בצדדים ומאחור. יצאו ממנו שלושה אנשים עם רובי אם-16 מקוצרים. אחד מהם ניגש אלי והכניס אותי במהירות כך שלא הבנתי מה קורה. אחד מהם נהג ושניים ישבו מאחור - עלי - וקשרו לי את הידיים עם אזיקים" (ג', בן 18, פעיל ימין קיצוני עם הרשעה פלילית, 11 זיכויים ושני תיקים הנדונים בבית המשפט).

 

ג' הובל אזוק לתחנת המשטרה, שם הוצעה לו עיסקה: תעודת בגרות, למרות שעזב את בית הספר, בתמורה להפסקת פעילותו בימין הקיצוני. א', שנעצר כבר פעמיים למרות שעוד לא מלאו לו 16, מספר איך הוזהר שהוא "הורס לעצמו את החיים" ואוים במעצר. ק', בת 20 מהשומרון, נלקחה אף היא לחקירה. האיום: טירפוד רישיון האמבולנס שביקשה להנפיק. 

 

שלושתם צעירים, בוטחים וחדורי מוטיבציה. כמעט ילדים, אבל חדורי רוח קרב ואמונה. המשותף להם הוא שכולם הוזמנו כבר לשיחות אזהרה בשב"כ. ערב אישורה של תוכנית ההתנתקות, כשגורמי הביטחון "מגבירים את המעקב אחר פעילי הימין", הם מרגישים את זה בחיי היומיום. בשיחה עם ynet מספקים שני נערים ונערה אחת עדות נדירה על הגברת "שיחות האזהרה".

 

חקירה לילית: "אנחנו לא משחקים משחקים"

 

ג' בן ה-18 התגורר בעבר בצפון הארץ. היום, לאחר שעזב את בית הספר, הוא משתייך ל"נוער הגבעות" ומתגורר על אחת הגבעות ביהודה ושומרון. ל-ynet הוא מספר כי הוא פעיל בכהנא חי מגיל 14. "התחלתי לחלק פליירים, להדביק מודעות, להשתתף בהפגנות וכל מה שקשור לזה", הוא אומר.

 

ג' לא מצליח להיזכר כמה פעמים כבר נעצר אבל זוכר בברור שהוגשו נגדו 14 כתבי אישום - בשניים מתוכם עדיין מתקיים דיון, ב-11 אחרים הוא זוכה ובתיק נוסף הורשע בסעיף של הכשלת שוטר. על הפגישה הראשונה שלו עם השב"כ הוא מספר: "לפני שנתיים עצרה אותי המשטרה בלוד בחשד להסתה לגזענות. הניידת עצרה לידי ומתוכה יצאו שוטרים ואמרו לי 'אתה עצור'. חקרו אותי, לא נתנו לי לישון.

 

"בשלב מסויים בלילה אמרו לי, 'קום, יש לך עוד חקירה'. הכניסו אותי לאחד החדרים, שם עמד בחור מלא ושחום עם כיפה קטנה. הוא לקח גלאי מתכות ידני ועשה עלי חיפוש. עד אז לא הבנתי מה העניין ואז הוא אמר לי 'אתה יודע מי אני? אני מהשב"כ. אנחנו לא משחקים משחקים'. הוא הושיב אותי ואמר לי שכדאי לי להתרחק מהימין ואחר כך שחררו אותי. זאת היתה שיחה קצרה. בסופו של דבר התיק נסגר", הוא נזכר.

 

תן מידע וקבל תעודת בגרות 

 

אבל המקרה ה"באמת חמור" לפי ג' אירע לפני כחודשיים. "עמדתי בטרמפיאדה בגוש עציון ועצר אוטובוס ליד הטרמפיאדה. אני עמדתי בתוך התחנה ואז עקף את האוטובוס רכב וחסם אותו, הרכב היה צבוע בלבן עם חלונות שחורים בצדדים ומאחור. יצאו ממנו שלושה אנשים עם רובי אם-16 מקוצרים. אחד מהם ניגש אלי והכניס אותי במהירות כך שלא הבנתי מה קורה.

 

"אחד מהם נהג ושניים ישבו מאחור - עלי - וקשרו לי את הידיים עם אזיקים. באמצע הדרך הם קמו ממני והמשיכו בנסיעה. לקחו אותי לתחנת משטרת חברון והכניסו אותי לאגף המודיעין. בהתחלה הם דיברו איתי ואמרו לי שאני צריך להתרחק מבן- גבירים ופדרמנים (פעילי הימין הקיצוני - א"ו). הם אמרו לי שלא אעז לחלק כרוזים נגד שרון והממשלה ואם זה יקרה הם יגמרו לי את הקריירה. שאני לא אלך לצבא.

 

"הם הראו לי קלטת בה רואים אדם נורא דומה לי עושה עבירה פלילית נגד ערבים, גונב מהם. זה לא היה אני. הם אמרו לי שהם יודעים כל מה שאני עושה. אמרתי לאחד מהם - 'אתה עושה צחוק? זה אפילו לא קרוב להיות דומה לי' והוא אמר לי 'אני אראה לך שאנחנו אנשים טובים ומהקלטת הזאת אנחנו נשכח'. הם הציעו לי למסור מידע על אנשים תמורת כסף ובתמורה יסדרו לי תעודת בגרות בלי ללמוד, למרות שעזבתי את הלימודים. הם גם הציעו לי למחוק את כל הרישום הפלילי שלי וכשראו שזה לא עוזר הם עברו לדרך של איומים ואמרו: 'כנראה שלא הבנת מה אמרנו קודם. אתה הולך לאבדון. החיים שלך ייהרסו אם תמשיך בדרך הזו. אנחנו לא ניתן לך מנוחה'".

 

ג' חשב שזו בדיחה. "חייכתי חיוך קטן", הוא מספר, "והם אמרו לי 'על החיוך הזה תשלם ביוקר' הם לקחו אותי למעצר סתם והשאירו אותי שם 24 שעות. לא עשיתי שום עבירה פלילית, הם גם לא חקרו אותי על עבירה פלילית", הוא מתלונן.

 

לפני כשבוע קיבל ג' מכתב הפוטר אותו משירות צבאי. "הם אומרים שזה על רקע אי התאמה", הוא מספר, "אבל לפני כחצי שנה, כשהגעתי ללשכת גיוס, אמרו לי שאין שום בעיה ושאני אתגייס. רציתי ללכת לצבא לעזור לעם ישראל והם לוקחים לי את הזכות הזאת. אני מתכוון להגיש ערער על המכתב שקיבלתי. אני אמשיך לפעול למען עם ישראל וארץ ישראל. הם לא ישברו אותנו בדרך של כוח. יש לנו את הרוח".

 

"ליד הבית הכניסו אותי לניידת"

 

ל-א', תושב ירושלים, ימלאו בקרוב 16. בתנועת כהנא הוא פעיל מאז גיל 12. "אני משתתף בהפגנות של כהנא. בחסימת צמתים, בתליית מודעות ובחלוקת פליירים", הוא מספר. בגילו הצעיר הספיק להיעצר כבר פעמיים ולצבור שלושה תיקים במשטרה.

 

"הפעם הראשונה" של א' עם השב"כ הגיעה בדמות שיחת אזהרה בחול המועד סוכות. "הלכתי ברחוב ליד הבית ואז רכב של בילוש עצר לידי. יצאו מן האוטו שני אנשים, הכניסו אותי לניידת ולקחו אותי לתחנה בעיר העתיקה בירושלים. שם היה קצין מודיעין שהתחיל לשאול אותי שאלות על איתמר בן-גביר ושאר החבר'ה בימין.

 

"הם אמרו לי: 'אנחנו יודעים איפה אתה מסתובב, אנחנו עוקבים אחריך, תפסיק עם השטויות האלה. אתה הורס לעצמך את החיים'".

 

בהמשך השיחה, מספר א', "הם הוציאו מהמגירה אזיקים לרגליים ולידיים ואיימו עלי שאם לא אתחיל לדבר ואשתף איתם פעולה הם ישימו אותם עלי ויכניסו אותי לתא המעצר. הם שאלו אותי שוב על איתמר בן גביר, שאלו אותי אם אני מכיר אותו והזהירו אותי מג'. הם אמרו לי 'אנחנו יודעים טוב טוב מה אתה עושה' והוסיפו שאם אמשיך לצעוק ולהפגין מול בתים של רבנים צבאיים שהיו אחראים על פינויים הם יעצרו אותי. הם גם דרשו ממני להפסיק לחלק כרוזים נגד שרון". למרות החוויה, א' מבטיח להמשיך בפעולותיו כפי שעל עד כה.

 

ק', בת 20, קיבלה אף היא אזהרה מהשב"כ. היא מתגוררת באחד הישובים בשומרון פועלת כשנתיים בחוגי הימין הקיצוני ומקורבת לאנשי כהנא. בין היתר השתתפה בהתנגדות לפינויי מאחזים.

 

לפני כשנה, היא מספרת, הוזמנה על ידי משטרת אריאל לחקירה. "רציתי להוציא רישיון לאמבולנס והם איימו עלי ואמרו שיטרפדו לי את הרישיון". לפני כחודשיים שוב זומנה לחקירה וגם אז, לדבריה, איימו עליה שתפסיק להסתובב עם אנשי כהנא.

 

בתגובה לדברים אומר פעיל הימין הקיצוני, איתמר בן-גביר: "אנחנו רואים בחומרה רבה את העובדה שהמחלקה היהודית בשב"כ מנסה להפעיל לחץ על צעירים ודעותיהם, בעיקר כשמדובר בבני נוער. אם הם היו עושים את זה לנוער מהשמאל המדינה היתה בוערת וסוערת. בכל מקרה, זה לא ירתיע אף אחד מהצעירים. אנחנו נמשיך לפעול".

 

מהשב"כ נמסר ל-ynet בתגובה לדברים: "שירות הביטחון הכללי אינו נוהג לפרט אודות דרכי פעולותיו האופרטיביות".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
השתתפו כבר בפינוי (ארכיון)
צילום: רויטרס
צילום: איי אף פי
"נמשיך לפעול" (ארכיון)
צילום: איי אף פי
צילום: טל כהן
הוזהרו להתרחק מבן-גבירים
צילום: טל כהן
מומלצים