שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  ליקוי ירח מלא בחמישי לפנות בוקר
  שיא הליקוי יהיה בשעה 05:05, וניתן יהיה לצפות בו ללא אמצעי עזר. זהו הליקוי ה-19 מתוך סדרת הסארוס מספר 136 שמכילה 72 ליקויים סך הכל

  ליקוי ירח מלא ייראה בישראל לפנות בוקר יום חמישי, 28 באוקטובר. שיא הליקוי יהיה בשעה 05:05. אמנם, השעה אינה נוחה לאוהבי המנוחה ולאלה שקמים מדי בוקר ליום עבודה מפרך, אך התופעה מרהיבה ומומלץ מאוד שלא להחמיץ. זהו הליקוי ה-19 מתוך סדרת הסארוס מספר 136 שמכילה 72 ליקויים סך הכל.

   

  בליקוי זה יהיה הירח בעומק של 2.4 קוטרי ירח בתוך חרוט הצל שמטיל כדור הארץ ומרחק מרכז הירח ממרכז הצל יהיה כרבע רדיוסי כדור הארץ. עובדה זו שהירח מצוי עמוק יחסית בתוך חרוט הצל מבטיחה כי חלקו הדרומי של הירח, שקרוב למרכז הצל יהיה אפל מאוד יחסית, אם כי תחזיות כאלה אינן מדויקות ותלויות באופי האטמוספירה של כדור הארץ, כמות האבק באטמוספירה, עננות וכדומה.

   

   

   

  מהו ליקוי ירח

   

  ליקוי ירח מתרחש כאשר הירח, המקבל את אורו מהשמש, מוסתר מאור השמש על ידי כדור הארץ. מצב זה מתרחש רק כאשר הירח מלא (המחצית החודש העברי), כיוון שאז הירח, כדור הארץ והשמש מצויים על קו אחד. בדרך כלל, ליקוי ירח מלא בא בסמיכות של חצי חודש עם ליקוי חמה (בהפרש של חצי הקפה כאשר הירח מצוי במולד והוא מסתיר את השמש מכדור הארץ).

   

  הואיל ומישור הסיבוב של הירח סביב כדור הארץ נטוי בזווית של 5 מעלות יחסית למישור שבו כדור הארץ סביב השמש, לא מתרחשים ליקויים מדי מולד או ירח מלא. התנאי הוא שבנוסף להיות הירח במולד (כדי לאפשר ליקוי חמה) או מלא (כדי לאפשר ליקוי ירח), הוא צריך להיות גם סמוך מאוד למישור הסיבוב של כדור הארץ סביב השמש.

   

  הבבלים מצאו את המחזוריות של ליקויי המאורות כבר לפני 3,000 שנה וקראו לה "סארוס" כשבל מחזור סארוס עד כ-74 ליקויים בממוצע (ישנם גם מחזורים עם למעלה מ- 80 ליקויים). בעת ובעונה אחת יש כמה מחזורי סארוס במקביל.

   

  כיצד צופים בליקוי ירח מלא

   

  הליקוי יראה בכל נקודה בה הירח מצוי מעל האופק בעת הליקוי. ניתן לראות את ליקוי הירח, בכל שלביו, בעין ללא כל אמצעי עזר. צפייה במשקפת או בטלסקופ קטן בהגדלה קטנה עשויה להעצים את המחזה בעיקר בשלב המלא, אז יודגש הגוון של הירח.

   

  המוקד הראשי לצפייה בליקוי יהיה מצפה הכוכבים בגבעתיים. לקהל שיגיע למקום ימתינו מדריכי המצפה, שיאפשרו לצפות בליקוי מבעד לטלסקופ ובמקביל יינתנו גם הסברים על ליקויים. אם יתקיימו אירועים מאורגנים נוספים אנו נשמח להודיע על כך במסגרת הפורום לאסטרונומיה של Ynet.

   

   

   

  שלבי הליקוי

   

  בליקוי ירח יש שלושה שלבים: הצל החלקי (פנאומברה). בשלב זה, מסתיר כדור הארץ רק חלק מאור השמש וחלק מאורה נופל על הירח. כאשר הירח מצוי באיזור הצל החלקי, קשה מאוד לראות ירידה באורו של הירח, אלא רק כאשר הירח קרוב לאיזור הצל המלא.

   

  הצל המלא (אומברה): באיזור זה, חוסם כדור הארץ מהירח את כל אורה של השמש. צורת איזור הצל המלא היא חרוט הנמשך מכדור הארץ אל מעבר לירח. כאשר הירח (או חלקו) נכנס לאיזור הצל המלא, נמנע מאותו איזור אורה של השמש כליל. כל עוד חלק מהירח מצוי באיזור הצל המלא וחלק באיזור הצל החלקי, הליקוי הוא חלקי.

   

  ליקוי מלא: כאשר הירח כולו מצוי באיזור הצל המלא. בשלב זה נמנע אורה של השמש מכל הירח (אדם שיעמוד על הירח יראה ליקוי חמה מלא, כאשר השמש מוסתרת מאחורי כדור הארץ). בשלב הליקוי המלא חלק מקרני השמש נשברות מבעד לאטמוספירת כדור הארץ אל איזור הצל המלא וחלקן מגיעות אל הירח.

   

  ככל שכמות האבק באטמוספירה גדולה יותר, יקטן הסיכוי של קרני השמש הכחולות לחדור מבעד לאטמוספירה והירח ייראה אדום יותר. כמו כן, ככל שמתקרבים אל מרכז חרוט הצל שמטיל כדור הארץ, פחות ופחות קרניים מצליחות להגיע. מסיבה זו, ייראה הירח אדמדם בעת ליקוי ירח מלא.

   

  זמנים

   

  02:05: הירח נכנס לאזור הצל החלקי. בשלב זה, קשה מאוד להבחין בירידה בעצמת אורו של הירח, כיוון שחלק מקרני השמש עדיין מאירות אותו. רק לקראת השלב הבא נראה צל קלוש על שפתו המזרחית של הירח.

   

  03:14: הירח נכנס לאיזור הצל המלא. בשלב זה ייראה צל כהה שילך ויתפשט על פני הירח מכיוון הצד הצפון מזרחי של הירח.

   

  04:23: תחילת הליקוי המלא. בשלב זה, כל הירח מצוי באזור הצל המלא וכולו מוסתר מעין השמש. אולם, חלק מקרני השמש נשברות באטמוספירת כדור הארץ ומאירות את הירח באור אדמדם.

   

  05:04: שיא הליקוי המלא. בשלב זה הירח מצוי קרוב למרכז חרוט הצל שמטיל כדור הארץ. בשיא הליקוי הירח יהיה צפונית למרכז חרוט הצל וחלקו הדרומי יהיה אפל יותר מחלקו הצפוני.

   

  05:44: סוף הליקוי המלא. בשלב זה, אנו נראה כתם אור על שפתו הצפון מזרחית של הירח, שילך ויתפשט ולבסוף יאיר את הירח כולו.

   

  06:01: שקיעת הירח בישראל. בשלב זה, תם הליקוי עבורנו, אך הירח ישקע כשהוא לוקה בחלקו, מחזה מרהיב לכשעצמו. 

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: מאיר אזולאי
  ניתן יהיה לצפות ללא אמצעי עזר
  צילום: מאיר אזולאי
  מומלצים