שתף קטע נבחר

היום: הדיון בכנסת על התקציב וחוק פינוי-פיצוי

הח"כים, שכבר אישרו את עקרונות ההתנתקות, יתבקשו לאשר את החוק ליישומה - פיצוי המתנחלים. שרון מקווה להעביר את החוק ואת תקציב המדינה - באמצעות שתי קואליציות נפרדות . מחוץ למליאה: תפילה המונית "נגד הגזירות הרעות" עם הרבנים הראשיים לשעבר

ההצבעה הגורלית על תוכנית ההתנתקות כבר מאחורינו, אך הדיון המעשי על סעיפי החוק ליישומה מתחיל רק כעת: במליאה יחל היום (ב') הדיון על חוק "פינוי-פיצוי", שאושר בממשלה בשבוע שעבר.  

 

הדיון המרתוני יחל בשעה 11 בבוקר, וצפוי להסתיים רק מחר - אז יחל הדיון בתקציב המדינה לשנת 2005 - אשר ממנו הופרדו הסעיפים הנוגעים לתוכנית ההתנתקות. בלשכת ראש הממשלה ובמשרד האוצר מקווים להעביר את שני התקציבים הנפרדים באמצעות שתי קואליציות: את חוק הפיצוי - בעזרת קולות השמאל, ואת תקציב המדינה - דרך הקואליציה הנוכחית, שכוללת גם את "מורדי" הליכוד ורוב סיעת המפד"ל.

 

בסיעות העבודה ויחד הבהירו כי יתמכו בחוק לפיצוי המתנחלים המפונים, אולם יתנגדו לתקציב המדינה - "במתכונתו הנוכחית". מילת קסם זו ממחישה את חילוקי הדעות במפלגה: לפי דעת המיעוט, אותה מוביל חיים רמון, יש להעניק רשת ביטחון מלאה לראש הממשלה, בלא תנאים, כדי לסייע לו לבצע את הנסיגה מרצועת עזה. מנגד, יצחק הרצוג ואחרים מובילים קו שונה, הכולל דרישה להכניס שינויים בתקציב לאחר אישורו בקריאה ראשונה ובטרם יועבר לוועדת הכספים.

 

המפתח להעברת התקציב נמצא בידי "המורדים" בליכוד, שיתכנסו היום כדי לדון באופן הצבעתם. לפי שעה, רק בודדים מתוך ה-17 נמנים על מתנגדיו הצפויים: חיים כץ, מיכאל רצון, דוד לוי ונעמי בלומנטל. שאר החברים הודיעו כי הם מפרידים בין התנגדותם לתוכנית ההתנתקות לבין התנגדותם לראש הממשלה. השר המפוטר עוזי לנדאו הבהיר אף הוא כי יצביע בעד התקציב, אך נגד חוק הפיצוי.

 

גם המפד"ל תתכנס היום כדי לשקול את דרכיה. בסיעה יש קולות הדורשים לשבור את הכלים ולהציב אולטימטום נוסף לראש הממשלה, אולם במפד"ל יודעים כי במקרה כזה יש להם הרבה מה להפסיד. נראה כי בסופו של דבר, הסיעה (ללא היו"ר איתם) תצביע בעד התקציב, ובלבד שתזכה בתמורה כספית עבור המגזר הדתי-לאומי. לשון המאזניים בהצבעה תהיה יהדות התורה. ההערכה היא כי הסיעה, שהגיעה כבר לסיכומים עם ראש הממשלה, לא תתנגד - ותעניק לשרון רשת ביטחון מבחוץ.  

 

ביום רביעי יתקיימו שתי ההצבעות בקריאה ראשונה - על תקציב המדינה ועל חוק הפיצויים. שרון, כאמור, מקווה להעביר את השניים באמצעות שתי קואליציות נפרדות. רוב הח"כים הערבים יתנגדו לחוק הפיצוי. ח"כ אחמד טיבי אמר כי "המתנחלים הם שצריכים לפצות את הפלסטינים". לעומתו, ח"כ דהאמשה מרע"ם אמר שבכוונתו לתמוך בפיצוי. בסופו של דבר, נראה שהחוק יזכה לרוב גדול אף מזה בו אושרה ההתנתקות.   

 

תפילה "נגד הגזירות הרעות"

 

בזמן הדיונים בכנסת, תתקיים בכיכר ציון בירושלים עצרת תפילה המונית נגד תוכנית ההתנתקות. בעצרת צפויים להשתתף הרבנים הראשיים לשעבר, אברהם שפירא ומרדכי אליהו. כן צפויים להשתתף ראשי ישיבות, רבני ערים ויישובים ואנשי ימין.

 

לקראת העצרת פרסמו ועד רבני יש"ע והרבנים הראשיים לשעבר הודעה, בה נכתב: "זה הזמן וזו העת לאחוז אמונת אבותינו בידינו, להתפלל ולזעוק כל קהל עדת ישראל אל אבינו שבשמיים לעורר רחמיו על הארץ ועל יושביה ולבטל גזירות רעות הבאות, חס וחלילה, מבית ומחוץ". בגילוי דעת של ועד רבני יש"ע נכתב בין היתר: "קול דמי אחינו זועק אלינו מהאדמה. גם אדמת ארץ קודשנו זועקת וקוראת אלינו. תושבי יש"ע עומדים יום ביומו בניסיונות גדולים, ועלינו לעודדם ולחזקם".   


פורסם לראשונה 31/10/2004 22:13

 

בהכנת הידיעה השתתפה אפרת וייס
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
עוד דיון מרתוני. אולמרט, שלום, שרון ומופז
צילום: רויטרס
צילום: רויטרס
כן ולא. פרס
צילום: רויטרס
צילום: איי פי
לא וכן. לנדאו
צילום: איי פי
צילום: זום 77
"נגד הגזירות הרעות". הרב אליהו
צילום: זום 77
מומלצים