שתף קטע נבחר

שרון: הפיגוע מוכיח שאין שינוי בהנהגת הרשות

רה"מ בישיבת סיעת הליכוד: "מדינת ישראל לא תפסיק את מלחמתה בטרור הרצחני אם לא יהיה שינוי במדיניות. עד שלא ינקטו הצעדים המשמעותיים בצד הפלסטיני ומיגור הטרור וביצוע הרפורמות, ישראל תמשיך במדיניותה". ח"כ אלדד: חוק פינוי פיצוי מעודד את הטרור. השר נוה: "בין אם יחיה או ימות, רוח הטרור של ערפאת עדיין פה". ח"כ טיבי: שוב יאשימו את ערפאת? ראש השב"כ נשא בזמן הפיגוע נאום על הירידה בטרור

פיגוע ביום של "פינוי-פיצוי": הפיגוע הקשה בשוק הכרמל היום (ב') אירע בשעה שהמערכת הפוליטית עסקה ב"חוק פינוי פיצוי" שהובא היום לכנסת, כחלק מתוכנית ההתנתקות. המתנגדים, בימין ובין "מורדי" הליכוד, מיהרו למצוא בכך סימן לסיכונים שטומנת בחובה התוכנית.

 

ראש הממשלה, אריאל שרון, אמר בישיבת הסיעת הליכוד כי פיגוע ההתאבדות מוכיח שאין שום שינוי בהנהגה הפלסטינית. לדבריו, "מדינת ישראל לא תפסיק את מלחמתה בטרור הרצחני אם לא יהיה שינוי במדיניות, עד שלא ינקטו הצעדים המשמעותיים בצד הפלסטיני ומיגור הטרור וביצוע הרפורמות, ישראל תמשיך במדיניותה. לא נסתפק בדיבורים, הבטחות וגינוי מצידם".

 

לאחר הפיגוע קיבל שרון עדכון ממזכירו הצבאי, תא"ל יואב גלנט, וזאת זמן קצר בלבד לאחר שהגיע לכנסת ולאחר

פגישה עם ראש ממשלת ספרד לשעבר, חוזה מריה אסנאר.

 

אגב, ראש ממשלת ספרד לשעבר אסנאר אמר אמש בביקורו בישראל דברים חריפים נגד הטרור, לאחר שהודח במערכת הבחירות בארצו בעקבות הפיגוע הגדול בתחנת הרכבת בספרד 3 ימים לפני הבחירות. 

 

"רכבת שמתפוצצת במדריד בשבילי זה כמו אוטובוס שמתפוצץ בירושלים", הבהיר, "צריך לקרוא לטרוריסטים בשמם. אינני מסכים לכך שקוראים להם לוחמי חירות. הביטוי מיליטנטים או לוחמי חירות ודאי מרגיז גם אתכם. מה שנחוץ כדי לגבור על הטרור הוא מנהיגות אמיתית. אינני מאמין במנהיגות דיאט".

 

בכנסת סערו היום הרוחות. ח"כ אריה אלדד, איש האיחוד הלאומי, אמר: "בשעה שהערבים מבצעים מעשה הרג המוני בשוק הכרמל עומד פקיד ההוצאה לפועל, השר מאיר שטרית, מעל דוכן הכנסת ומפרט את סעיפי חוק הגירוש. מעולם לא חוקקה המדינה חוק שעודד את הטרור כפי שעושה חוק זה".

 

והיו מי שהזכירו את יאסר ערפאת, המתאושש בצרפת. יו"ר ועדת החוץ והביטחון, ח"כ יובל שטייניץ מהליכוד, הגיב: "אין חדש תחת השמש. ערפאת יצר מציאות של טרור וגם כשהוא נעדר מכאן. לפי חוק האינרציה, למציאות יש המשכיות משלה על כן יהיה קשה לשנות אותה גם לאחר עידן ערפאת".

 

שר הבריאות, דני נווה, אמר בעת ביקור הפצועים בבית החולים איכילוב בתל אביב: "בימים האחרונים עסקנו בשאלה האם ערפאת יחיה או ימות, אבל אנחנו רואים שבין אם יחיה או ימות, רוח הטרור שלו עדיין פה".

 

ח"כ אהוד יתום מהליכוד, מאנשי "המורדים", הגיב: "הפיגוע בשוק הכרמל הוא ביטוי לאסטרטגיה של ערפאת, שעדיין שרירה וקיימת. ככל שתתקדם תוכנית ההתנתקות הפיגועים יהיו כואבים יותר זאת על מנת לדחוק אותנו ממקומות נוספים".

 

ח"כ יחיאל חזן מהליכוד הוסיף: "הפיגוע מוכיח שוב כי הפלסטינים ממשיכים בתוכניתם צמאת הדם לגרש אותנו מהמדינה ולזנב בנו, כשהם נעזרים ברוחה הגבית של תוכנית ההתנתקות המסוכנת".

 

ואילו ח"כ אחמד טיבי טען מנגד: "יש להבטיח ביטחון אישי לפלסטינים בעזה ובג'נין על מנת שיובטח ביטחון אישי בתל אביב ובשדרות. פגיעה באזרחים ישראלים או פלסטינים היא דבר שיש לדחותו, מוסרית ופוליטית". טיבי תהה האם שרי הממשלה יאשימו גם הפעם את ערפאת באחריות לפיגוע.

 

חבר הכנסת רן כהן אמר כי "מטרתן של מפלצות הרוצחות חפים מפשע היא לטרפד את תוכנית ההתנתקות וכי יש להמשיך ולהילחם בטרור ולזרז ההתנתקות והיציאה מהשטחים". גם ח"כ איתן כבל אמר כי ההרג יסתיים רק לאחר משא ומתן בין הצדדים. "הפיגוע מוכיח שהשקט ששרר עד עתה היה מדומה ומתחת לפני השטח נמשכים הניסיונות לפגע ולהרוג בנו".

 

ראש השב"כ בזמן הפיגוע: יש ירידה בפיגועים

 

באותן דקות שבהן אירע הפיגוע, נשיא ראש השב"כ, אבי דיכטר, נאום בכנס של המרכז הישראלי לניהול (המי"ל) בתל אביב, שבו הבהיר: "מאז תחילת שנת 2004 חלה ירידה דרסטית בהיקף הפיגועים. איש לא היה רוצה לחזור להיקף הפיגועים או להיזכר בהיקף הפיגועים ממרץ 2002 התקופה שבה החלה פעילות של כוחות הביטחון בעומק השטחים והחלה בניית גדר ההפרדה".

 

דיכטר ציין כי עד כה (לפני הפיגוע הבוקר) נהרגו מתחילת השנה 52 בני אדם בפיגועים ואמר "בשנת 2003 הצלחנו לסכל 62% מהפיגועים ונכשלנו ב- 38% ואילו בשנת 2004 הצלחנו לסכל 74% מהפיגועים ונכשלנו רק ב-26%".

 

הוא הוסיף: "אף אחד אינו יכול להגיד על 52 הרוגים או על הרוגים בכלל שהם מחיר קל שניתן לזלזל בו כיוון שכל מחיר בחיי אדם הוא כבד".


פורסם לראשונה 01/11/2004 12:12

 

בהכנת הידיעה השתתף תני גולדשטיין
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי פי
רה"מ מקבל את הידיעה על הפיגוע במליאה
צילום: איי פי
צילום: אלכס קולומוייסקי
דיכטר. ירידה בטרור?
צילום: אלכס קולומוייסקי
צילום: איי פי
אסנאר. לקרוא לטרור בשמו
צילום: איי פי
צילום: אלכס קולומויסקי
שטייניץ. ערפאת אשם, גם עכשיו
צילום: אלכס קולומויסקי
צילום: אתר הכנסת
אלדד. הרג המוני
צילום: אתר הכנסת
מומלצים