שתף קטע נבחר

בייניש: מניעת מסיק זיתים מפלסטינים - טרגדיה

השופטת אמרה בדיון בבג"ץ בעתירה שהגישה האגודה לזכויות האזרח בשם הפלסטינים כי "יש למנוע ממתנחלים המנסים להפריע למסיק מלבצע את כוונתם ואין מחלוקת על כך שעל צה"ל להקצות כוחות לשם כך"

שופטת בית המשפט העליון, דורית בייניש, הגדירה היום (ב') את אי יכולתם של החקלאים הפלסטינים לבצע את מסיק הזיתים בכפריהם כ"טרגדיה".

 

הדברים נאמרו במסגרת דיון שנערך בבג"ץ בעתירה של האגודה לזכויות האזרח ועמותת שומרי משפט, שדורשת לספק הגנה לחקלאים הפלסטינים מפני תקיפות של מתנחלים וכן לאפשר להם גישה למטעי הזיתים שלהם.

 

העתירה הוגשה בשם ראשי המועצות של שלושה כפרים בשומרון המבקשים מבג"ץ להתיר את כניסת תושבי הכפרים הללו וכן את כניסתם של תושבים פלסטינים אחרים, לאדמותיהם בכל ימות השנה ובמיוחד בעונות החריש והמסיק. בנוסף, מבקשת העתירה לחייב את צה"ל והמשטרה למנוע תקיפות והתנכלויות של מתנחלים נגד חקלאים פלסטינים.

 

בייניש אמרה כי יש למנוע ממתנחלים המנסים להפריע למסיק מלבצע את כוונתם וכי אין מחלוקת על כך שעל צה"ל להקצות כוחות לשם כך. עם זאת, הוסיפה השופטת שאין זה מתפקידו של בית המשפט לקבוע את היקף הכוחות שיאבטחו את המסיק.

 

נציגת הפרקליטות, עו"ד אורית קורן, אמרה כי באיזון הכולל של סך האילוצים נקבע שצה"ל יאבטח את המסיק ב"אזורי החיכוך" כמה ימים בכל כפר משום שאין אפשרות לפרוס כוחות שיאבטחו את המסיק בכל הכפרים במשך כל תקופת המסיק.

 

נציגת האגודה, עו"ד לימור יהודה, טענה בבית המשפט כי היישום בשטח עומד בניגוד גמור לכל הצהרות צה"ל. לדבריה, "חקלאים פלסטינים עומדים מול עצי הזית שלהם ואינם יכולים למסוק מאחר שצה"ל סגר את האזור בשל התנכלויות המתנחלים. הקצאה של ימים בודדים למסיק מגלמת את האבסורד בעמדת צה"ל". השופטת בייניש השיבה לה: "זה לא אבסורד זו טרגדיה".

 

המדינה ניסתה לטעון שהפלסטינים לא הופיעו לכמה ימי מסיק מאובטחים שנקבעו ואולם השופט, סלים ג'ובראן, אמר כי ייתכן שהחקלאים נמנעו מלהגיע למסיק בשל פחדיהם מהמתנחלים.

 

האגודה תעביר לפרקליטות עוד היום רשימת כפרים שבהם נדרשת אבטחה לביצוע המסיק תוך ניסיון למצוא פיתרון עוד בימים הקרובים לפני שתסתיים עונת המסיק. 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: שלום בר טל
בייניש. "למנוע ממתנחלים להפריע"
צילום: שלום בר טל
צילום: אלעד גרשגורן
"ייתכן שהם חששו לבוא למסיק"
צילום: אלעד גרשגורן
מומלצים