שתף קטע נבחר

פרס: "לשרון יש ימים מעטים להחליט"

יו"ר מפלגת העבודה, ח"כ שמעון פרס, אמר הערב כי "לא ייתכן שמפלגת העבודה תהיה 'פסולת חיתון' בעיני הליכוד, אבל תצטרך לשלם דמי מזונות". לדבריו, בימים הקרובים יצטרך ראש הממשלה להכריע בין ממשלת אחדות לבחירות חדשות

"לשרון יש ימים מעטים להחליט על המשך דרכו", כך אמר הערב (ב') יו"ר מפלגת העבודה, ח"כ שמעון פרס, בנאום שנשא במרכז הישראלי לניהול (מי"ל) בתל-אביב. לדברי פרס, ראש הממשלה יצטרך להחליט בתוך ימים לאן מועדות פניו - לממשלת אחדות או לבחירות.

 

"את שנת 2005 יש להקדיש למשק ולמדיניות, ולא לבזבז אותה על צחצוח חרבות פוליטי. אם לראש הממשלה אין רוב בליכוד, אין ברירה אלא ללכת לבחירות. אם יש לו רוב קטן, הוא צריך להקים ממשלה חדשה שתבצע את מדיניותו. אנחנו נתנו לו בשבוע שעבר את כל מה שיכולנו, אבל אנחנו לא נשלם מחיר כבד על שום דבר", אמר פרס.

 

לדבריו, "לא ייתכן שמפלגת העבודה תהיה 'פסולת חיתון' בעיני הליכוד, אבל תצטרך לשלם דמי מזונות. אני רואה בימים הקרובים צירוף של הזדמנויות רבות ושונות. בתוך יומיים נדע מהן תוצאות הבחירות בארה"ב, בתוך ימים ספורים נדע מה עולה בגורלו של ערפאת, ובתוך ימים ספורים יצטרך ראש הממשלה להחליט מה הוא רוצה לעשות - שלושה מאורעות היסטוריים שהזדמנו עכשיו לאותו פונדק של זמן".

 

בהתייחסו למצבו הבריאותי של יאסר ערפאת, אמר פרס: "אנחנו צריכים לנהל מו"מ עם הפלסטינים כפי שהם כיום, ולא לחלום על פלסטינים אחרים, ממש כפי שהם צריכים לנהל מו"מ איתנו ולא לחלום על ישראלים אחרים. אני לא מקבל את הרעיון של לחכות להנהגה הפלסטינית הבאה. אני בכלל לא בטוח שלהנהגה החדשה יהיו עמדות שונות מזו של ערפאת. נכון שקרה דבר חשוב מאוד - הפיקוד על כוחות הביטחון הפלסטינים עבר מידי ערפאת לידי אבו-עלא. זאת נקודה חשובה שצריך לנצל".

 

"הסעודים הרוויחו, שהסעודים ישלמו" 

 

פרס קרא ללחוץ על הסעודים לספק עוד מימון לפלסטינים: "אני חש עייפות אצל הגורמים האירופים והאמריקנים שמסייעים לפלסטינים. הם ממשיכים לשלם, אבל גם האוכלוסיה והעוני הפלסטיני גדלים בקצב מבהיל. לדעתי, הסעודים צריכים לממן. סעודיה הרוויחה לאחרונה 70-80 מיליארד דולר מעליית מחירי הנפט. היא לא יכולה לתרום מיליארד דולר בשנה לשיקום הפלסטינים? אבל בשביל 'להוציא' מהסעודים את הכסף הזה צריך תהליך מדיני".

 

פרס התייחס גם לבחירות בארה"ב: "בלי קשר לשאלה מי ינצח, תהיה לסיום הבחירות השפעה רצינית על מה שקורה אצלנו. האמריקנים לא ייצאו מעיראק, גם קרי לא יעשה זאת, אבל הם יצטרכו לתת את דעתם על מה שקורה אצל שכנתה של עיראק - איראן. בוש או קרי יצטרכו לגייס תמיכה בינלאומית כדי ללחוץ על האיראנים. תמיכה בינלאומית זה אומר רוסיה ואירופה ולכך יש השלכות מרחיקות לכת על היחסים שלהן אתנו".

 

גם יו"ר ההסתדרות, ח"כ עמיר פרץ (עבודה), שנאם באותו אירוע, השמיע רמזים ברורים על רצונה של מפלגת העבודה, כולל הוא עצמו, להיכנס לממשלת אחדות. "אני מוכן ללכת לכל תוכנית כלכלית שתיעשה בשיתוף פעולה של הגורמים השונים במשק, ארגונים כלכליים והסתדרות, ואני מוכן ללכת לכל מהלך שיקדם את השיחרור מהכיבוש. אני איש של שלום לא בגלל שאני צריך להחליט אם אני יקיר נצרים או יקיר ניו-יורק, אלא בגלל שאני תושב שדרות ואני יודע את המחיר שתושבי שדרות משלמים".

 

לדברי פרץ, "אסור לתת לגורמים הקיצוניים בימין לנצל את המצב בשדרות כדי להסית ולהגביר את ההקצנה. יש הרבה מאוד אנשים שמנסים להשתמש בשדרות כדי להוכיח שאסור להמשיך את תהליך השלום, אבל כשתושבים בשדרות יעזבו בגלל האבטלה, הימניים הקיצונים יבואו ויגידו שהם עוזבים בגלל הקסאמים.

 

"הסכנה בתוכנית ההתנתקות היא להפוך את עזה תחילה לעזה סוף. אני לא מאמין שזה יקרה. אם אריק שרון יחליט ללחוץ על הסטרטר של מכונית ההתנתקות, הסטרטר ימשיך לנוע, והוא ייתן לגיטמציה גם לפינוי התנחלויות ביהודה ושומרון".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: טל כהן
פרס. כמה ימים
צילום: טל כהן
צילום: רויטרס
צריך להחליט. פרס ושרון
צילום: רויטרס
צילום: חן מיקא
פרץ. ההתנתקות כסטארטר
צילום: חן מיקא
מומלצים