שתף קטע נבחר

הבחירות בארה"ב: חמור ופיל, על שום מה?

הסמלים של שתי המפלגות, החמור הדמוקרטי והפיל הרפובליקני, נוצרו, למרבה הפלא, על ידי אותו קריקטוריסט, בסוף המאה ה-19. החמור התחיל כסמל לעיקשותו של הנשיא אנדרו ג'קסון, והפיל כסמל לקול הרפובליקני הנמלט מפני החמור הלבוש בתחפושת של אריה

האיבה בין תומכי המפלגות הדמוקרטית והרפובליקנית הגיעה בבחירות הצמודות השנה לשיאים חסרי תקדים. אם מישהו היה שואל אותם מה יש להם במשותף חוץ מדרכון אמריקני, ספק אם היה מקבל תשובה.

 

אז זהו, שיש להם אב משותף. יותר נכון, הסמלים של שתי המפלגות - החמור הדמוקרטי והפיל הרפובליקני – נולדו תחת ידו של הקריקטוריסט תומאס נאסט. איוריו של נאסט התפרסמו בשנות ה-70 וה-80 של המאה ה-19 בירחון הפוליטי "הרפר'ז וויקלי", אחד המובילים בתקופתו.

 

החמור הדמוקרטי

 

ה"חמור" הדמוקרטי הראשון היה המועמד לנשיאות אנדרו ג'קסון. יריביו בבחירות של שנת 1828 ניסו להצמיד לו את התואר "ג'ק-אס" (חמור גרם), בעיקר כרמז לשמו וכביקורת על סיסמת הבחירות בה התהדר: "תנו לעם לשלוט".

 

למרבה המזל, ג'קסון ניחן בכמות לא מבוטלת של הומור עצמי ובסופו של דבר אימץ לכרזות מסע הבחירות שלו את ה"חמור" שהצמידו לו יריביו. בהמשך, לאחר שנבחר לנשיאות, נשאר החמור סמל לעקשנותו הרבה בנושאים כלכליים.

 

נאסט לקח את החמור של ג'קסון והפך אותו לסמלה של המפלגה הדמוקרטית כולה. קריקטורת החמור הראשונה התפרסמה בשנת 1870, וביטאה את הפלג שהתנגד למלחמת האזרחים. הציבור הרחב התלהב מהאיור, וכבר בשנת 1880 הפך החמור לסמלה הבלתי רשמי של המפלגה.

 

הפיל הרפובליקני

 

הפיל הרפובליקני הופיע לראשונה בקריקטורה פרי עטו של נאסט, שפורסמה בשנת 1874. אז הוא צייר חמור לבוש תחפושת של אריה המבריח את כל יושבי גן החיות. בין החיות הנמלטות היה פיל שעליו הופיע הכיתוב "הקול הרפובליקני". האמריקנים לא נזקקו ליותר מזה על מנת לקשר מאז ועד היום את הפיל למפלגה הרפובליקנית.

 

מספר היסטוריונים גורסים כי נאסט שילב באיוריו שני אלמנטים שונים המתייחסים לעיתון המתחרה, ה"ניו יורק הראלד". באותה תקופה יזם ה"הראלד" מתיחה לפיה החיות ברחו מגן החיות על מנת לחפש מזון בסנטרל פארק. במקביל פרסם העיתון שורה ארוכה של מאמרי מערכת שהתנגדו לכהונת נשיאות שלישית של הנשיא הרפובליקני יוליסס ס. גרנט, אותו כינו "הקיסר".

 

החמור המחופש לאריה בקריקטורה סימל, אם כך, לא רק את המפלגה הדמוקרטית, אלא גם את ה"הראלד", שניסה להפחיד את הבוחרים במאמריו. ההיסטוריונים גורסים שנאסט השתמש במתיחה על בריחת החיות מגן החיות כדי לרמוז לקוראיו שהעיתון המתחרה, ה"הראלד", מרמה (מתחפש) ומנסה להפחיד את הציבור (הפיל). לפי השקפת עולמו של נאסט, נטשו הרפובליקנים את גרנט ונפלו למלכודת שהטמינו להם עורכי ה"הראלד" הדמוקרטים.

 

ואם כבר הוזכר ה"הראלד", זהו העיתון שאחראי לכינוי שהודבק למפלגה הרפובליקנית – GOP (Grand Old Party). אחד מכותבי העיתון קבע את המונח במאמר שפרסם ב-15 באוקטובר 1884, תחת השם "נגזר דינה של המפלגה הרפובליקנית".

 

לפי מרב ההערכות, הכינוי GOP נולד בכלל בבריטניה. הבריטים נהגו כבר בשנת 1882 לכנות את ראש ממשלתם דאז, וויליאם א. גלאדסטון, בשם GOM (Grand Old) Man. לא עבר זמן רב, והאמריקנים שמעבר לאוקיינוס למדו את השיטה, והדביקו כינוי זהה לרפובליקנים. אגב, מבחינה היסטורית הם שגו. המפלגה הרפובליקנית אינה ה"זקנה" ביותר. המפלגה הדמוקרטית הוקמה שנים רבות לפניה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הפיל הרפובליקני ברח
החמור הדמוקרטי התעקש
צילום: רויטרס
המפלגה הדמוקרטית ותיקה יותר
צילום: רויטרס
מומלצים