שתף קטע נבחר

חוק התקציב: עדיין לא ברור אם יש רוב

הדיון במליאת הכנסת על חוק פינוי-פיצוי הסתיים כבר אתמול, אולם הוחלט לאחד את ההצבעות ליום אחד. החוקים צפויים לעבור, "פינוי-פיצוי" בשל תמיכת חברי האופוזיציה תומכי ההתנתקות, וחוקי התקציב וההסדרים בשל תמיכתם של חברי הקואליציה. אמש נפגשו נתניהו ושרון על מנת לדון בתקציב

יום של הכרעות בכנסת: הכנסת אמורה להצביע היום (ד') בקריאה ראשונה על שלושה חוקים חשובים ומרכזיים - חוק פינוי-פיצוי שיאפשר למעשה את מימוש תוכנית ההתנתקות, חוק התקציב וחוק ההסדרים במשק (הצעת חוק המדיניות הכלכלית לשנת 2005).

 

לתקציב אין עדיין רוב, אבל בלשכת ראש הממשלה ושר החוץ מתכוונים לבקש דחייה במועד ההצבעה - רק במידה ויתברר סופית שלא ישיגו רוב בהצבעה היום. בשלב זה אומרים גורמים העוסקים בנושא: "המשא ומתן עם יהדות התורה עדיין נמשך, בנוסף לא ברור כיצד תצביע עדיין מפלגת העבודה (שבמידה ותימנע יהיה רוב לתקציב), כך שמוקדם מדי להחליט האם יש צורך בשלב זה בדחיית ההצבעה".


הדיון במליאת הכנסת על חוק פינוי-פיצוי (או בשמו המלא: הצעת חוק יישום תוכנית ההתנתקות) הסתיים כבר אתמול, אולם הוחלט לבסוף לאחד את שתי ההצבעות ליום אחד. הדיון על חוק ההסדרים יתקיים היום כדיון רצוף, ובסופו, בסביבות השעה 22:00, צפוייה להתקיים הצבעה.


ראש הממשלה, אריאל שרון, ייצטרך להסתמך בשלוש ההצבעות על קבוצות תמיכה מוזרות ושונות. האחת מורכבת מתומכי תוכנית ההתנתקות, ואילו השנייה, המורכבת ברובה מחברי הקואליציה, תסייע לשר האוצר, בנימין נתניהו, להעביר בקריאה ראשונה את חוק התקציב ואת חוק הההסדרים. 


ההערכה בכנסת היא כי לחוק פינוי-פיצוי יימצא רוב דומה או אף זהה לזה שהיה בשבוע שעבר לתוכנית ההתנקות. מורדי הליכוד צפויים אומנם להצביע נגדו, אולם האופוזיציה ברובה תצביע בעד, כפי שעשתה בשבוע שעבר.


באשר לחוק התקציב וחוק ההסדרים, ההערכה לפי שעה היא שגם כאן צפוי להימצא רוב, לאחר שנתניהו הצליח כנראה לשכנע את הסיעות החרדיות להמנע בתמורה להבטחות תקציביות שונות.


שר האוצר, בנימין נתניהו, נפגש עם אנשי המפד"ל, ויום קודם לכן נפגש עם נציגי ש"ס ויהדות התורה. יושב ראש סיעת המפד"ל, חבר הכנסת ניסן סלומינסקי, וקובי הבר, ראש אגף התקציבים באוצר, צפויים להפגש היום על מנת לסגור את הפרטים האחרונים שיאפשרו לארבעת חברי הקולאיציה מטעם המפד"ל להצביע בעד החוק.


שרון ונתניהו נפגשו ודנו בתקציב


ראש הממשלה, אריאל שרון, נועד אמש עם שר האוצר, בנימין נתניהו, בנוכחות הצוותים המקצועיים העוסקים בתקציב המדינה. הפגישה, שהחלה בסביבות השעה 18:30 בערב, הוגדרה באופן רשמי כדיון בעניין התקציב לקראת ההצבעה בכנסת.


גורמים במערכת הפוליטית לא שללו את האפשרות שהשניים דנו גם בנושא האולטימטום שהציב נתניהו, על-מנת להפשיר את הקרח בין האישים - אולם גורמים המקורבים לשניים דיווחו כי רק נושא התקציב עלה לדיון. 


למרות הכינויים החריפים בסביבת שרון לנתניהו, ובראשם "חתרן", בסביבת ראש הממשלה העבירו ביממה האחרונה מסר לנתניהו בעיתונות ולפיו אם הוא מעונין להתנצל ולסגת הוא מוזמן לעשות זאת. יצויין כי בין השניים שורר מתח על רקע האולטימטום שהעמיד נתניהו לשרון ולפיו אם לא יודיע על קיום משאל עם בנושא ההתנתקות, הוא יתפטר מהממשלה.


פורסם לראשונה 02/11/2004 23:59

 

בהכנת הידיעה השתתפה דיאנה בחור-ניר
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי אף פי
שתי קבוצות תמיכה. שרון
צילום: איי אף פי
צילום: אלכס קולומויסקי
נפגש עם שרון. נתניהו
צילום: אלכס קולומויסקי
מומלצים