שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  ערפאת על ערש דווי; ישיבת חירום ברמאללה
  בעקבות הידיעות המתרבות על החמרה במצבו של יו"ר הרשות הפלסטינית, שוררת דאגה רבה בשטחים ובקרב בכירי הרשות. עוזריו דיווחו מפאריז כי חלה הידרדרות דרמטית בשעות האחרונות וכי הוא נתון בתרדמת. אפילו אבו רודיינה אישר: "מצבו קשה מאוד". במוקטעה: ישיבת חירום של ראשי מנגנוני הביטחון. שר הביטחון מופז שמע הערכות על מצבו של ערפאת

  יו"ר הרשות הפלסטינית יאסר ערפאת קרוב למוות, זוהי התמונה המצטיירת: סוכנות הידיעות הצרפתית דיווחה כי מצבו של ערפאת "רע באופן קיצוני" וכי הוא נטול הכרה. כל ראשי מנגנוני הביטחון הפלסטינים הוזעקו לדיון חירום ברמאללה. בכמה תחנות בעולם הערבי כבר החלו להקריא פסוקי קוראן. אפילו אבו רודיינה, יועצו של ערפאת, שהקפיד להזים עד עתה את הדיווחים הפסימיים על מצבו של יו"ר הרשות, נאלץ להודות הערב (יום ה'): מצבו קשה מאוד.  

   

  קודם לכן דיווחה סוכנות רויטרס מפי עוזרים בפמליית יו"ר הרשות בבית החולים "פרסי" בפאריז, כי מצבו של ערפאת "קריטי" לאחר שהידרדר באופן פתאומי, והוא שוהה כעת במצב של תרדמת (קומה). סוכנות איי.פי. דיווחה במקביל, כי הכרתו של ערפאת באה והולכת, והרופאים מטפלים בו בחדר טיפול נמרץ. עוד דווח כי נשיא צרפת, ז'אק שיראק, ביקר אותו בבית-החולים, אחז בידו ו"חילץ ממנו חיוך".  

   

  מאות עיתונאים מכל רחבי העולם ממתינים כל שעות היום מחוץ לשערי בית החולים בפאריז להודעה על מצבו של ערפאת. ההערכות שנשמעו הן כי הוא נמצא על ערש דווי. מסיבת עיתונאים עם שגרירת אש"ף שאמורה היתה להתכנס ולעדכן אודות מצבו - בוטלה. בינתיים, הפלסטינים מנסים לשדר "עסקים כרגיל": ראש הממשלה אבו עלא הכחיש את הדיווח לפיו ערפאת לקה בתרדמת.

   

  שר הביטחון, שאול מופז, שמע בצהריים הערכות מצב מפיהם של קצינים באגף המודיעין לגבי מצבו של ערפאת. בכירים ברשות ברמאללה

  המשיכו כל העת להכחיש את הדיווחים על ההחמרה במצב הראיס. מזכיר הנשיאות הפלסטינית, טייב עבד אל-רחים, אמר כי מצבו של ערפאת יציב וכי הוא לא נמצא בתרדמת אלא הורדם על ידי הרופאים לאחר שהועבר לחדר טיפול נמרץ. לדבריו, "אין סיבה מיוחדת לדאגה".

   

  השר הפלסטיני סאיב עריקאת הוסיף כי שוחח עם סוהא ערפאת ועם שגריר אש"ף באו"ם, נאסר אל-קידווה, קרובו של ערפאת שנמצא בפאריס. "שניהם אמרו לי שמצבו יציב", אמר עריקאת והוסיף: "השמועות שמשתנות אינן ראויות. פעם אחת אנו שומעים שהוא בטיפול נמרץ, פעם נוספת הוא בתרדמת, ובפעם שלישית הוא איבד הכרה. מדובר במצב עדין". הוא אמר את הדברים לרשת אל-ערביה.

   

  אבל הזירה הפלסטינית גועשת: הוועד הפועל של אש"ף והוועד המרכזי של הפתח התכנסו בצהריים לדון בהתפתחויות האחרונות. על הפרק: העברת סמכויות מערפאת החולה לבכירים פלסטינים שינהלו באופן זמני את הרשות. בעיקר אמורים הדברים לגבי שני הבכירים, אבו מאזן ואבו עלא. בישיבה לא התקבלו החלטות אופרטיביות.

   

  מידע מעורפל זורם מפאריז

   

  המידע שהגיע עד כה לישראל ולרשות הפלסטינית מעורפל ובלתי אחיד. נראה כי ביממה האחרונה החליטו רופאיו של ערפאת על סדרת בדיקות נוספות, בעקבות הידרדרות פתאומית שחלה במצבו של הראיס. מהו המצב הזה בדיוק - עדיין לא ברור, שכן למרות ההיחלשות כתוצאה מהידרדרות המערכת החיסונית, לא עלתה טמפרטורת הגוף של הראיס וחום גופו נותר סביר, כך טענו הבוקר בשיחה ל-ynet מקורות פלסטינים.

   

  גם תחנת הטלוויזיה הקטארית "אל-ג'זירה" דיווחה כי רופאיו של ערפאת מסרו שהראיס אינו סובל מחום, למרות ההידרדרות במצבו. ברשות הפלסטינית

   אמרו הבוקר כי יש להתייחס בזהירות לדיווחים שמגיעים מיועציו ועוזריו של ערפאת הנמצאים עימו בפמליה, שכן רובם נמצאים הרחק מבית החולים וכי היחידה שנמצאת באמת בקרבתו היא שאהיד.

   

  לבלבול שנוצר בנוגע להידרדרות על מצבו תרמו הדיווחים על הגעתם לפאריז של בכירים פלסטינים, ובהם ראש הלשכה המדינית בארגון, פארוק קאדומי - אם כי הדיווחים על הגעתם עדיין לא אושרו.

   

  אמש נמשכו הפגנות התמיכה ביו"ר הרשות הפלסטינית במספר מוקדים בגדה וברצועה. ברחוב ניתן לחוש היטב באווירת החרדה, למרות ההצהרות הרשמיות. 

   

  מגזין אמריקני: אולי יש לו איידס?

   

  בינתיים, נפוצו שמועות על כך שייתכן וערפאת לקה במחלת האיידס. מקור השמועות הוא בין היתר מאמר שהתפרסם לפני מספר ימים במגזין האמריקני

   "נשיונל רוויו", פרי עטו של העיתונאי דייויד פרום. פרום תוהה לגבי הסימפטומים של ערפאת, ומציין כי הם מזכירים לו את מחלת האיידס.

   

  "אנחנו יודעים שיש לו מחלת דם שמדכאת את היכולת החיסונית, שמשקלו צנח באופן דרמטי, אולי בשליש, ויכולותיו השכליות נפגעו - כמו מה זה נשמע לכם?" שואל פרום במאמר. הוא מעלה תהייה האם הצרפתים הבטיחו "להגן על סודו" של יו"ר הרשות, ולכן נשמר המידע האמיתי אודות מחלתו בסוד.

   

  גם אתר גייז ידוע העלה את השאלה, כשהוא מסתמך על עדות ראש המודיעין הרומני, יון מיחאי פאצ'פה, שערק למערב בסוף שנות ה-70 וכתב בזיכרונותיו כי שכשערפאת נסע לרומניה, הרומנים נהגו להקליט כל תזוזה שלו והבחינו בין היתר ב"שעשועיו" עם שומרי ראשו.


  פורסם לראשונה 04/11/2004 09:28

   

  בהכנת הידיעה השתתפו דיאנה בחור-ניר וחנן גרינברג
  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: רויטרס
  ערפאת. הידרדרות
  צילום: רויטרס
  צילום: איי פי
  הישיבה היום ברמאללה. מי המחליף?
  צילום: איי פי
  צילום: איי פי
  אבו מאזן. דיונים קדחתניים
  צילום: איי פי
  צילום: איי אף פי
  הפגנות התמיכה בערפאת בשטחים
  צילום: איי אף פי
  מומלצים