שתף קטע נבחר

פאריז: מצבו של ערפאת לא החמיר

דובר בית החולים בפאריז אמר בערב כי מצבו של ערפאת לא הידרדר. מוקדם יותר הודיעה רשת החדשות "אל ערבייה" כי אשתו של יו"ר הרשות, סוהא, מסרבת בינתיים לנתק את בעלה מהמכשירים

בין חיים למוות: דובר בית החולים "פרסי" בצרפת אמר הערב (יום ו') בהודעה קצרה לעיתונאים כי במצבו של יו"ר הרשות הפלסטינית, יאסר ערפאת, לא חלה כל הידרדרות וכי מצבו עדיין מוגדר יציב.

  

רשת החדשות "אל ערבייה" ציטטה הערב גם מקורות צרפתיים, לפיהם סוהא, אשתו של ערפאת, דחתה את האפשרות לנתק אותו ממכונות ההנשמה אליהם הוא מחובר, משום שלא השתכנעה שמצבו הוא בלתי הפיך. 

 

במהלך היום הכחישה נציגת הרשות הפלסטינית בפאריז, לילה שאהיד, את הדיווחים לפיהם ערפאת, נמצא במצב של מוות מוחי. שאהיד הודתה כי "הראיס נמצא בין חיים ומוות". אולם לדבריה, הוא "במצב של תרדמת הפיכה".

 

גם יועצו הבכיר של ערפאת, מוחמד רשיד, אמר כי ערפאת לא נמצא במצב של מוות קליני. לדבריו, "ערפאת אינו בתרדמת וגם לא איבד את ההכרה, אפילו לא חלקית". רשיד, הנמצא במשלחת הפלסטינית שמלווה את ערפאת בבית החולים בפאריז אמר כי "אנו מקווים שמצבו ישתפר בשעות הקרובות". אמש בילו קבוצות גדולות של פלסטינים סמוך לבית החולים, מחכים לכל שביב מידע אודות מצבו של יו"ר הרשות. 

 

ולמרות התקווה הפלסטינית, מקורות רפואיים רשמיים בצרפת אישור בבוקר לעיתון "א-שרק אל-אווסט" את הידיעות הפסימיות על בריאותו של ערפאת. המקורות מסרו כי ערפאת במצב של מוות קליני וכי הוא נמצא בתרדמת בדרגה רביעית (מתוך ארבע).

 

ובתוך כך, סירב היום הנשיא ז'אק שיראק להגיב לשאלות על מצבו הרפואי של ערפאת. שיראק אמר כי הוא מקווה שיתקיים משא ומתן בין ישראל לרשות הפלסטינית ללא קשר למצבו הקשה של ערפאת.

 

כבר אתמול הודיעו רופאיו האישיים של יו"ר הרשות כי ערפאת נמצא במצב של מוות קליני ומחובר למכונות הנשמה. הרופאים, טענו מקורות פלסטינים, מתחבטים בשאלת עיתוי הניתוק מן המכונות. ראש הממשלה הפלסטיני, אבו עלא, כבר קיבל על עצמו כמה מסמכויותיו של הראיס בתחום הביטחוני והכלכלי.

 

על פי מקורות פלסטינים, רופאיו של יושב הראש עדיין מתקשים לקבוע במדויק את אופי מחלתו ואת הסיבה לקריסה במערכת החיסונית, "אשר אינה מלווה בסימפטומים הרגילים למצב זה". על רקע זה מתחזקות הספקולציות בסביבתו של ערפאת, לפיהן מדובר בהרעלה כלשהי.

  

מזכ"ל הנשיאות הפלסטינית, טייב עבד אל-רחים, אמר אחר הצהריים לעיתונאים ברמאללה כי עיקר המאמץ של הרופאים מתמקד באבחון מצבו של ערפאת על רקע ההערכה כי הורעל.

 

אל-רחים אמר עוד כי גם אם ייישאר ערפאת בתרדמת או ימות, לא צפויות באופן מיידי התפתחויות דרסטיות בהנהגה הפלסטינית והמוסדות הקיימים יפעלו במתכונתם הרגילה.

 

אתמול: דיווחים סותרים על מצב ערפאת

 

כמה כלי תקשורת בעולם הערבי הודיעו כבר אתמול אחר הצהריים כי יו"ר הרשות אינו בין החיים. אפילו ראש ממשלת לוקסמבורג מצא לנכון להודיע כי ערפאת מת. ואולם, דובר בית-החולים "פרסי" הבהיר במסיבת עיתונאים מאולתרת כי יו"ר הרשות אינו מת. לדבריו, חלה החמרה במצבו ולכן הוא הועבר לטיפול נמרץ. "בשל בקשת רעייתו לכבד את פרטיותו, לא אמסור פרטים נוספים", הוסיף. רופאו האישי של ערפאת, ד"ר אשרף אל-כורדי, אמר כי "ההצהרות הקודמות בעניין אינן אחראיות ולא יצאו מפי גורמים רפואיים מוסמכים".  

 

נשיא ארצות-הברית, ג'ורג' בוש, שלא שמע כנראה את הדיווח המעודכן מבית-החולים, אמר באותה השעה בדיוק במסיבת עיתונאים משלו בוושינגטון: "אלוהים יברך את נשמתו" - ביטוי שמיוחס למתים. לעומתו, ראש הממשלה שרון סירב להתייחס למצבו של ערפאת בכנס פעילים במצודת זאב, וציין שהנחה את שריו לשמור על שתיקה בנושא.

   

ברנרד בוט, שר החוץ של הולנד, הנשיאה התורנית של האיחוד האירופי, אמר במסיבת עיתונאים כי "אנחנו מביעים את הסולידריות שלנו עם העם הפלסטיני ואנו מקווים כי בעתיד נוכל לעבוד עם מנהיגות חדשה ולגיטימית ברשות הפלסטינית, אשר תביא אותנו לשלום במזרח התיכון".  

 

בוט אמר את הדברים בסיום פגישה של שרי החוץ של האיחוד בבריסל בה דנו על החייאת המשא ומתן בין ישראל לפלסטינים על רקע ההידרדרות במצבו של ערפאת ותכנית ההתנתקות של ראש הממשלה שרון. 

 

מלחמה על הלוויה?

  

בירושלים עוקבים בדריכות אחר ההתפתחויות בזירה הפלסטינית, בעקבות מה שמסתמן כמותו הקרוב של המנהיג שלא הותיר אחריו מחליף. ככל הנראה, בקרוב צפויה מלחמה דיפלומטית קשה על ההלוויה: עדיין לא ברור האם ישראל תתיר להשיב את גופתו של ערפאת לארץ.  

 

הפלסטינים רוצים לקבור את ערפאת, אם אכן תגיע השעה, בירושלים, קרוב ככל הניתן להר הבית, אך ראש הממשלה שרון הבהיר השבוע כי לא יתיר זאת . ישראל תסכים לקבורה רק בשטחים, ובמקביל - נערכת לאפשרות של אורחים בכירים מן העולם הערבי, שיבואו לנכוח בטקס.

 

במערכת הביטחון חוששים במקביל מאפשרות של מהומות בהר הבית היום, יום השישי האחרון של הרמדאן. בשלושת ימי השישי הקודמים לא הוגבל גיל המתפללים בהר, אך כעת החליט שר הביטחון לאפשר רק לגברים בעלי תעודת זהות כחולה ומעל גיל 50 להיכנס לתפילה. כניסת נשים תותר בלא הגבלה. כבר אתמול הסתובבו חמושים ברחבי הגדה והרצועה, נשאו תפילות וחלקם זעקו: "אם אבו עמאר ימות, המאבק עלול למות יחד איתו".  

 

גם אבו רודיינה הודה: המצב קשה  

 

בכירים ברשות ברמאללה המשיכו כל העת להכחיש בתוקף את הדיווחים על ההחמרה במצב הראיס. מזכיר הנשיאות הפלסטינית, טייב עבד אל-רחים, אמר כי מצבו של ערפאת יציב וכי הוא לא נמצא בתרדמת אלא הורדם על ידי הרופאים לאחר שהועבר לחדר טיפול נמרץ. לדבריו, "אין סיבה מיוחדת לדאגה".  

 

השר הפלסטיני סאיב עריקאת הוסיף אתמול בצהריים כי שוחח עם סוהא ערפאת ועם שגריר אש"ף באו"ם, נאסר אל-קידווה, קרובו של ערפאת שנמצא בפאריס. 

 

"שניהם אמרו לי שמצבו יציב", אמר עריקאת והוסיף: "השמועות שמשתנות אינן ראויות. פעם אחת אנו שומעים שהוא בטיפול נמרץ, פעם נוספת הוא בתרדמת, ובפעם שלישית הוא איבד הכרה. מדובר במצב עדין". הוא אמר את הדברים לרשת אל-ערביה. אך ככל שנקפו השעות, גם יועצו הקרוב של ערפאת, אבו רודיינה, נאלץ להודות: "מצבו קשה מאוד".  

 

אבל הזירה הפלסטינית געשה: הוועד הפועל של אש"ף והוועד המרכזי של הפתח התכנסו כדי לדון בהתפתחויות האחרונות. הנדון: העברת סמכויות מערפאת לבכירים פלסטינים שינהלו באופן זמני את הרשות. בעיקר אמורים הדברים לגבי שני הבכירים, אבו מאזן ואבו עלא. במקביל, כונסה ברמאללה ישיבת חירום של ראשי מנגנוני הביטחון, שאמורים למנוע הפרות סדר.  


פורסם לראשונה 05/11/2004 09:13

 

בהכנת הידיעה השתתפו יצחק בן-חורין, אפרת וייס, רועי נחמיאס, דיאנה בחור-ניר וספי הנדלר
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
סוהא ערפאת. מסרבת
צילום: רויטרס
צילום: איי פי
לילה שאהיד. "אפילו לא תרדמת?
צילום: איי פי
צילום: איי פי
נרות לערפאת בפאריז
צילום: איי פי
צילום: רויטרס
ערפאת. הוא מת?
צילום: רויטרס
צילום: אביגיל עוזי
מוחמד רשיד. "הוא בהכרה"
צילום: אביגיל עוזי
צילום: איי פי
דובר בית החולים מודיע: הוא מונשם
צילום: איי פי
צילום: איי פי
ישיבת החירום ברשות
צילום: איי פי
מומלצים