שתף קטע נבחר

בלייר יבקש מבוש: יוזמת שלום חדשה במזה"ת

שני המנהיגים ייפגשו השבוע בוושינגטון - פגישה רשמית ראשונה של בוש עם מנהיג זר מאז בחירתו מחדש. בלשכת בלייר מקווים לצבור נקודות פוליטיות בעזרת יוזמת שלום ישראלית-פלסטינית חדשה, שתנצל את ההזדמנויות שמספקת ההתנתקות

לחץ בריטי: ראש ממשלת בריטניה, טוני בלייר, יטוס השבוע לוושינגטון וייפגש עם נשיא ארה"ב החדש-ישן, ג'ורג' בוש. ה"אובזרבר" הבריטי דיווח הבוקר (יום א') כי בלייר מעוניין לקדם במשותף עם בוש יוזמת שלום חדשה במזרח התיכון, כדי לנצל את תוכנית ההתנתקות שיזם ראש הממשלה, אריאל שרון.

 

בכך מקווה בלייר לזכות בכמה נקודות פוליטיות מבית, שכן מצבו בסקרים הידרדר מאז פרוץ המלחמה בעיראק.

 

ביקורו של בלייר אצל הנשיא האמריקני הרפובליקני טומן בחובו סכנה פוליטית עבור ראש הממשלה הבריטי. בלייר, שסופג ירידה נוספת בפופולריות בכל פעם שבה הוא נפגש עם בוש. לכן, למשל, בלייר לא יקבל בטקס פומבי את "מדליית הכבוד" שהעניק לו הקונגרס האמריקני על נחישותו במלחמה נגד הטרור.

 

פריצת דרך בזירה הישראלית-פלסטינית עשויה לזכות את בלייר בפופולריות מחודשת בקרב תומכיו המסורתיים - חוגי השמאל בבריטניה. לכן ידונו שני המנהיגים באפשרויות של ניצול ההזדמנויות שיוצרת תוכנית ההתנתקות. "אנחנו עוסקים במומנטום", אמר גורם בכיר בדאונינג סטריט ל"אובזרבר". "עלינו לחזור במהירות לתהליך. זו תהיה הצהרת כוונות ציבורית".

 

היה בין הראשונים לברך

 

בין השאר, ידונו שני המנהיגים גם באמנות בנושא האקלים, בנושא השאיפות הגרעיניות של איראן ובבחירות הצפויות בעיראק בחודש ינואר הקרוב. יצויין כי בלייר יהיה המנהיג הראשון המבקר בוושינגטון ביקור רשמי מאז בחירתו מחדש של בוש. שני המנהיגים מיודדים ובלייר היה אחד המנהיגים האירופים הבודדים שתמך בבוש במלחמה בעיראק, ונחשב שם לבן ברית.

 

בלייר נחשב לבן ברית כה חזק של בוש, עד שלפני הבחירות ניסה להכין את הקרקע גם לכישלון אפשרי של הרפובליקנים בבחירות, ושיגר את יועצו הקרוב, לפגישה עם מנהלת מסע הבחירות של המועמד הדמוקרטי, ג'ון קרי. ההערכות בבריטניה היו כי בלייר מעוניין להפיג את הכעס שחשים כלפיו במחנה הדמוקרטי.

 

לאחר זכייתו של בוש היה בלייר בין הראשונים לברך את את הנשיא האמריקני על ניצחונו בבחירות, אז אמר כי "האתגר הפוליטי החשוב ביותר בעולם כיום הוא השכנת השלום באזור המזרח התיכון. עלינו לעבוד כדי להשיג את המטרה הזו".

 

בלייר הציע לחבר את העולם דרך השכנת השלום במזרח התיכון וציין: "בחירתו של בוש מחדש באה בזמן קריטי בעולם מפולג, שיש לחברו יחד. כדי להילחם בטרור עלינו להבין כי הוא לא ינוצח רק על ידי כוח צבאי, אלא גם על ידי ערכים משותפים. ע"י הבאת חופש לעיראק כמו שהבאנו לאפגניסטן ובאותה אנרגיה נפעל גם במזרח התיכון".

 

לאחר פרסום דבריו של בלייר, ניסו גורמים בבית הלבן לצנן את האווירה במעט וציינו כי למרות שנוצרה תקווה חדשה למזרח התיכון, הנשיא בוש לא אימץ לחלוטין את עמדתו של בלייר. בוש עצמו אמר במסיבת עיתונאים "אני מסכים עם בלייר כי נושא המזרח התיכון הוא נושא בעל חשיבות רבה עבור שלום העולם".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
שני המנהיגים בצילום משותף
צילום: רויטרס
צילום: CNN
מקווה לפריצת דרך במזה"ת. בלייר
צילום: CNN
צילום: רויטרס
בלייר יגיע. הבית הלבן
צילום: רויטרס
מומלצים