שתף קטע נבחר

חשיפה: מסקנות ועדת הליכוד על משאל העם

בלי שרון זה לא יילך - זו, בשורה אחת, מסקנת הוועדה בראשות ח"כ מיכאל איתן שהוקמה בליכוד ותגיש מחר את המלצותיה בסיעה. הוועדה קובעת כי אלא אם כן ישנה ראש הממשלה שרון את עמדתו, אין סיכוי למהלך מסוג זה. כיצד יתייחסו בנימין נתניהו ואנשיו למסקנות האלו מחר?

אם ראש הממשלה שרון לא ישתכנע בנחיצותו של משאל עם - אין שום טעם בקידום המהלך. כך קובעת ועדת הליכוד בראשות יו"ר ועדת חוקה, ח"כ מיכאל איתן, שבחנה את נושא משאל העם והגישה את מסקנותיה. בוועדה חברים גם יו"ר ועדת הכנסת ח"כ רוני בראון וח"כ גלעד ארדן.

 

לידי ynet הגיע הדו"ח המסכם וההמלצות כפי שיוצגו מחר (יום ב') בסיעת הליכוד בכנסת. המסקנה העיקרית של ועדת איתן: "הוועדה סבורה כי על מנת שסיכוי כזה יתממש, ראש הממשלה עצמו חייב להשתכנע ולהוביל את המהלך. ללא תמיכתו הפעילה של ראש הממשלה אין כל סיכוי לגבש רוב למשאל עם בכנסת. הנה תקציר של קטעים מתוך הדו"ח:  

 

הוועדה קובעת כי כי סיעת הליכוד תחליט כדלקמן:

 

א. סיעת הליכוד תומכת מזה שנים בעיקרון לפיו ניתן להשתמש במכשיר משאל העם לקבלת לגיטימציה רחבה של העם בהקשר לויתור על שליטה בשטח משטחי ארץ ישראל המוחזק על ידי מדינת ישראל וכן ויתור על השליטה בשטח שחל עליו החוק השיפוט והמינהל, אולם היא מדגישה כי לממשלה, באישור הכנסת, יש סמכות חוקית מלאה לוותר על שליטה בשטחים גם ללא משאל עם.

 

ב. הסיעה מייפה את כוחה של הועדה בתאום עם יו"ר הסיעה, להביא את הצעת חוק היסוד: משאל עם להצבעה בוועדת החוקה חוק ומשפט של הכנסת, לאישור הבאתה למליאה בקריאה ראשונה.

 

עמדת מיעוט

 

ח"כ רוני בר און הודיע בישיבה המסכמת של הועדה, כי יש לו הסתייגויות מחלקים בדו"ח. נוכח אילוצי הזמן ובכדי שלא למנוע מיו"ר הועדה להניח את הדו"ח בדחיפות הנראית לו יציג את הערותיו והסתייגויותיו בישיבת הסיעה שתדון בדו"ח.

 

ח"כ איתן מוסיף וכותב: "במשך עשרים שנות חברותי בסיעת הליכוד בכנסת, לא זכור לי מקרה נוסף שבו הקימה הסיעה ועדה מיוחדת לבחינת נושא כאמצעי להרחבת דעתם של חברי הסיעה בטרם ייגשו להצבעה. כמובן שפרק הזמן הקצר שעמד לרשותנו לא איפשר הכנת מסמך מעמיק ומקיף אולם דומני כי גם מה שהצלחנו לבדוק ולהעלות על הכתב יוסיף לכל אחד מחברי הסיעה מידע חשוב לגבי החלטתו בנושא משאל העם".

 

חלק מיוחד במסמך מוקדש לתגובות הסיעות השונות בכנסת להצעה לקיים משאל עם: "סיעת העבודה והסיעות הערביות לא נענו לפנייה. יו"ר הועדה מיכאל איתן החליף דברים באורח בלתי פורמלי עם אלי ישי, יו"ר ש"ס, ועם יו"ר הסיעה יאיר פרץ שביקשו לדחות את מועד הפגישה המוצעת אולם הבהירו חד משמעית את התנגדותם והתנגדות סיעתם הן מסיבות עקרוניות והן מסיבות קוניקטורליות.

 

בפגישה עם נציגי סיעת האיחוד הלאומי, בראשות יו"ר הסיעה ח"כ צבי הנדל, העלו חברי האיחוד הלאומי דרישה כי במשאל העם תידרש תמיכה של 40% לפחות מבעלי זכות הבחירה למתן תוקף להחלטת הכנסת. חברי הועדה הבהירו לחברי האיחוד הלאומי כי אם יעמדו על דרישתם יחסלו כל סיכוי לגיבוש רוב בכנסת למשאל העם.

 

במהלך הפגישה שקיימו חברי הועדה עם נציגי סיעת שינוי בראשות יו"ר הסיעה ח"כ רשף חן, גילו חברי שינוי התנגדות נחרצת למשאל העם, אולם באותו יום הודיעו אמצעי התקשורת כי השר לפיד חזר פעם נוספת, בפגישה עם ראשי יש"ע, על עמדתו לפיה יסכים למשאל עם בשני תנאים: הראשון - אם ראש הממשלה יתמוך ברעיון, והשני - אם יקבל מנציגי מועצת יש"ע התחייבות חד משמעית לקבל את תוצאות המשאל ולנהוג על פיהן. יו"ר סיעת שינוי ח"כ רשף חן, אמר לאחר מכן לחברי הועדה כי השר לפיד נמצא במיעוט בעניין זה בסיעה וגם אם יהיה צורך להתמודד על כך במרכז שינוי הוא וחבריו יכפו את דעתם על ראש תנועתם.

 

בפגישה עם הרב ליצמן, יו"ר סיעת יהדות התורה, נאמר כי באשר להיבט העקרוני, הסיעות החרדיות אינן נוטות לקבל את עיקרון קיומו של משאל עם.

 באשר להצעה שהונחה על שולחן הועדה לפיה מדובר במקרים מאוד מצומצמים הנוגעים אך ורק לעניינים הקשורים בהעברת שליטה על שטחים וכן בהקשר לחסמים הגבוהים לקיומו של משאל עם בעניינים אלה, ציין הרב ליצמן כי סיעתו תעביר את הנושא לבדיקה משפטית".

 

ואילו יו"ר מרצ ח"כ זהבה גלאון הבהירה כי מרבית החברים בסיעת יחד תומכים בקיומו של מוסד משאל העם ובחקיקת חוק יסוד: משאל עם, אולם בהקשר לסוגייה הספציפית לדעתה תהיה התנגדות כוללת בסיעה להחיל את רעיון משאל העם על תכנית ההינתקות".

 

והוועדה מסכמת: "על פי הספירה הנוכחית קיימת התנגדות רחבה לחקיקת חוק משאל העם. ההתנגדות קשורה, כמו שקורה לעתים קרובות בחיים הפוליטיים, לא רק בסוגיות שקשורות למשאל העם עצמו אלא גם בהקשר לסוגיות קואליציוניות או בהקשר לאלטרנטיבות האפשריות כמו בחירות".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: זום 77
איתן. רק עם שרון
צילום: זום 77
צילום: אלכס קולומויסקי
בר און. הסתייג
צילום: אלכס קולומויסקי
צילום: אלכס קולומויסקי
נתניהו ושרון. ומה עכשיו?
צילום: אלכס קולומויסקי
מומלצים