שתף קטע נבחר

17 מיליון שקל לחגיגת שיפוצים בבית הנשיא

דווקא בתקופה של קיצוצים בכל המערכות, הוחלט לשפץ בסכום עתק את בית הנשיא. כ-12 מיליון שקל יוקצו ל"שדרוג מערך האבטחה", ועוד 4.5 מיליון לשיפוץ והחלפת הצנרת, המיזוג, החשמל והביוב. ומה אומרים בבית הנשיא? "כדי לחסוך בעלויות החלטנו לאחד את שני הפרויקטים"

בתקופה של קיצוצים, חגיגת שיפוצים בבית הנשיא: קרוב ל-17 מיליון שקלים תוציא המדינה על שיפוץ משכן הנשיא בירושלים. כך הודיע היום (ב') בית הנשיא. השבוע פרסם ידיעות אחרונות כי עלות השיפוץ תסתכם ב-15 מיליון, אך כעת מתברר שהעלות גבוהה יותר.

 

מפירוט סעיפי השיפוצים ועלויותיהם עולה שכשלושה רבעים מסכום זה (12.2 מיליון שקלים) מוקצים ל"שדרוג מערך האבטחה במשכן", והשאר (כ-4.5 מיליון שקלים) מוקצה לשיפוץ והחלפת תשתית הצנרת, המיזוג, החשמל והביוב במשכן.

 

לטענת בית הנשיא, "מאז נחנך המשכן בשנת 1972 לא בוצעו בו עבודות תחזוקה מהותיות, במיוחד לא בתשתית הבניין. עם כניסתו של משה קצב לתפקיד התגלו במשכן מספר בעיות במערכות התשתית המרכזיות. בין הבעיות שהתגלו היו הצפת אולם האירועים במשכן, אשר גרמה לנזקים ברצפת הפסיפס, הצפות בחצר הבית, במשרדים ובמקלט, נפילות חשמל וקצרים בתדירות גבוהה ואף שתי דליקות שפרצו בארונות החשמל ובמטבח. בנוסף, קרסה אחת ממערכות ההסקה בבניין".

 

בעקבות בעיות אלו הורה הממונה על הדיור הממשלתי, גבי שוחט, על ביצוע סקר לבחינת מצב התשתית במשכן הנשיא. לטענת בית הנשיא, "הסקר הצביע בבירור על שורה של ליקויים חמורים במערכות התשתית והבטיחות. בעקבות זאת הורה שוחט על תיקון מיידי של הליקויים".

 

גם השב"ב ביצע "סקר צרכים ביטחוניים" במשכן, אשר הגדיר את המצב במשכן כ"בלתי אפשרי" מבחינה ביטחונית. בבית הנשיא אמרו כי על מנת "לקצר תהליכים ולחסוך בעלויות" החלטנו לאחד את שני הפרויקטים.

 

"לא יוקם בונקר"

 

בחודש ספטמבר השנה החלו השיפוצים, שיסתיימו, על-פי התכנון, בסוף שנת 2005. החלק הארי של תקציב השיפוץ עוסק, כאמור, במתן מענה לצרכי האבטחה.

 

בסעיף זה יש לציין הקמתו של מרתף אבטחה שיכלול את לוחות הבקרה והצגים של מערך האבטחה הכולל. לשם הקמת המרתף, הוצא מיכל הסולר מבור הסולר שנמצא בחצר המשכן והבור הורחב באופן משמעותי, כך שהחלל שנוצר יוכל להכיל גם חדרון קטן למאבטח ומחסן טכני.

 

בניגוד לפרסומים כי מדובר ב"בונקר לנשיא", בבית הנשיא טוענים כי לא מדובר במגורים לשעת חירום או בחדר מצב או בבור קישור לגורמי צבא ושב"כ.

 

כן יכלול מערך האבטחה החדש מיגון חדש לבית הנשיא, שינוי בסדרי התנועה של כלי הרכב הנכנסים למשכן והקמת מתקן אבטחה צמוד לשער הכניסה האחורי. בנוסף לעבודות אלה מתקיימים בימים אלה דיונים על רכש ציוד אבטחה טכנולוגי נוסף, בעלות של כ-3 מיליון שקלים.

 

"זה אילוץ"

 

לדברי דובר בית הנשיא, "לא מתבצעים שיפוצים בדירת המגורים של הנשיא וגם לא במשרדי בית הנשיא. כל הפעולות הנזכרות לעיל נובעות משינויים שחלו במהלך השנים בהיקפי פעילות הנשיא, ממצבן המידרדר של התשתיות וצורכי הביטחון. העיתוי נובע מאילוץ, לא יכולנו לדחות אף פעולה בלי שנסתכן בנזק קשה או חלילה בתאונה. כל הפעולות נבחנו על-ידי גורמי האוצר והממונה על דיור הממשלתי והוכרו כ'הוצאה הכרחית לביצוע מיידי'".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: סבסטיאן שיינר
קצב. "בלי בונקר"
צילום: סבסטיאן שיינר
צילום: זום 77
בית הנשיא
צילום: זום 77
גן בית הנשיא
צילום: לע"מ
מומלצים