שתף קטע נבחר

יהדות התורה: את הצעת האוצר אפשר להתרים בערב אחד

המגעים בעניין תקציב המדינה תקועים. ליצמן: הציעו לנו 30 מיליון - סכום שאנחנו יכולים לגייס בערב התרמה אחד. ומשה גפני נזכר בגששים

אין מוצא: במהלך כל השבוע מתקיימים דיונים מרתוניים בין ראש הממשלה אריאל שרון ושר האוצר בנימין נתניהו לבין סיעות האופוזיציה במטרה לגבש רוב דרוש לאישור תקציב המדינה. אולם נראה כי הם מגיעים למבוי סתום.

 

ח"כ ליצמן מיהדות התורה אמר הבוקר (ד') כי הפערים גדולים מאוד: "הם מוכנים לתת לנו 30 מיליון שקל והתשובה שלנו הייתה כי אנו יכולים להשיג את הסכום הזה בבית הכנסת איצקוביץ' בערב התרמה אחד".

 

ח"כ משה גפני, אף הוא מיהדות התורה, אמר: "המו"מ מזכיר לו את הגששים. בכל פתיחת דיונים הם מתחילים מחדש בציטוט: 'נו אז מה היה לנו שם?', אך אין התקדמות".

 

צוות המשא ומתן של הליכוד נמנע מלתחום את המגעים בלוח זמנים מוגדר כדי שלא יהיה נתון לסחיטה. אולם לכולם ברור כי במידה ולא תיסגר עסקה עם יהדות התורה, הדבר ישפיע גם על המגעים עם המפד"ל וש"ס וראש הממשלה עוד עשוי למצוא עצמו ללא תקציב עד ל-1 במרס, המועד האחרון להעברת תקציב, שכן אחרת תיפול ממשלתו.

 

חוסר אמון בין נתניהו לשרון

 

הצוות המורחב של הליכוד מעיד על חוסר אמון בין שרון לנתניהו. הוא מורכב ממזכיר הממשלה ישראל מימון, מנכ"ל משרד רה"מ אילן כהן וח"כ עמרי שרון. את האוצר מייצגים שר האוצר בנימין נתניהו, ראש אגף תקציבים קובי הבר ובכירים נוספים.

 

לטענת ליצמן, "הצוות המורחב יוצר בלגן גדול. הם מדברים אתנו בשני קולות, ארבע פיות ושמונה ידיים".

 

האינטרס של רה"מ ברור - עסקת חבילה הכוללת תמיכה בתקציב המדינה, תמיכה בתוכנית ההתנתקות, רשת ביטחון בהצעות אי אמון בממשלה ובימי רביעי בכנסת, בהם מובאות להצבעת המליאה הצעות חוק פרטיות של ח"כים מן האופוזיציה.

 

החרדים מסרבים להעניק לשרון רשת ביטחון כוללת ורוצים לסגור עסקה, הכוללת בשלב ראשון רק תמיכה בהצבעה על תקציב המדינה. ביהדות התורה מעידים כי נציגיו של רה"מ מביעים נכונות רבה יותר מבעבר לקבל את רוב הדרישות שמציגים החרדים, אולם פקידי האוצר ובראשם שר האוצר מטרפדים לפי שעה כל התקדמות.

 

באוצר מגיבים בביטול לטענה ומאשימים כי החרדים מנסים לעשות "הפרד ומשול" כדי לשפר עמדות במשא ומתן. "הפורום הרחב מבטא את האינטרסים של כולם ומונע מראש הממשלה לשלם יותר מסיבות פוליטיות ומהאוצר לעבור את מסגרת התקציב",  אומרים באוצר ומוסיפים, "הפערים בין הצדדים מהותיים ואנו מתרכזים כרגע בהורדת המספרים למטה".

 

סל הדרישות של החרדים כולל החזרה של הקיצוץ הסקטוריאלי - 20% קיצוץ בתלמודי תורה, ביטול הקיצוץ לישיבות ובההסעות לגני ילדים. המחלוקת העיקרית במו"מ מתמקדת בגורלם של קצבאות הילדים.

 

החרדים דורשים הקפאה מוחלטת של הקיצוץ הצפוי בתקציב 2005 ובאוצר מבהירים שנושא הקצבאות לא יובא כלל לדיון כי הקופה הציבורית מצומקת וסיעת שינוי לא תיתן יד למהלך". 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אתר הכנסת
כמו בגשש. ח"כ גפני
אתר הכנסת
צילום: רפרודוקציה
30 מיליון? אנו מגייסים בערב אחד. ליצמן
צילום: רפרודוקציה
צילום: איי אף פי
זקוק לתמיכת החרדים. שרון
צילום: איי אף פי
צילום: אלכס קולומויסקי
החרדים מנסים לעשות "הפרד ומשול"
צילום: אלכס קולומויסקי
מומלצים