שתף קטע נבחר

עתירה: למה הציבור משלם על נסיעות ברק?

התנועה לאיכות השלטון עתרה לבג"ץ נגד המיליונים המוצאים מקופת המדינה למימון נסיעותיו העסקיות של ברק לחו"ל. התקציב שאושר לאחרונה עומד על לא פחות מ-2 מיליון שקל. "זכותו של מר ברק להתעשר, אינה כוללת בחובה את חובתה של המדינה לממן את הוצאותיו", נטען בעתירה

התנועה לאיכות השלטון עתרה היום (ד') לבג"ץ נגד מימון הוצאות אבטחת נסיעותיו העסקיות של ראש הממשלה לשעבר, אהוד ברק, מהקופה הציבורית.

 

נסיעותיו העסקיות של ברק, המשתכר מאות אלפי דולרים בשנה, ממומנות מכספי ציבור, על חשבון משלם המסים. 

 

רק לאחרונה החליטה ועדת הכספים של הכנסת לאשר את בקשת משרד האוצר להגדיל את תקציב האבטחה, הגבוה ממילא, מסכום של 1.4 מיליון שקל ל-2 מיליון שקל בשנה. בעקבות אישור זה הגישה התנועה את עתירתה.

 

"הוצאות אבטחת ברק בחו"ל שעה שהוא מצוי בנסיעות לרגל עסקיו הפרטיים, הנגזרות מהיותו ראש ממשלה לשעבר, נופלות במצב הנוכחי על הקופה הציבורית. מצב זה אינו ראוי ויש לשנותו", נטען בעתירה.

 

עוד נטען בעתירה כי נסיעותיו העסקיות של ברק לחו"ל מצמיחות לו הכנסות ניכרות, ולכן מן הראוי הוא שיממן בעצמו את הוצאות האבטחה של נסיעותיו.

 

כראש ממשלת ישראל לשעבר, נהנה ברק מיוקרה, ניסיון וקשרים רבים שצבר במהלך כהונתו, המאפשרים לו להשתכר סכומי כסף ניכרים. ברק עצמו הודה כי הוא משתכר מאות אלפי דולרים בשנה.

 

חברות המעסיקות את ברק אינן מסתירות, בלשון המעטה, את היותו ראש ממשלת ישראל לשעבר ושאר תפקידי המפתח שמילא בשירות המדינה. פרסומי החברות בהן מועסק ברק, צורפו לעתירת התנועה.

 

פנסיה, לשכה מפוארת ושאר הטבות

 

בנוסף, נהנה ברק מפנסיה מכובדת מכספי הקופה הציבורית, ואף מוענקים לו לשכה מפוארת, שירותי מזכירות, מכונית שרד ועוד.

 

"אם ביקש ברק שלא להסתפק בהכנסות נכבדות אלו, שמורה לו כמובן הזכות להשתלב בעסקים פרטיים", נכתב בעתירה, "אלא שאם קבעו גורמי הביטחון כי על נסיעותיו לחו"ל הנובעות מעסקים אלו להיות מאובטחות, על מר ברק להחליט האם ברצונו לממן אבטחה זו, מתוך הכנסותיו הנכבדות, או שמה בוחר הוא לוותר על נסיעות אלו".

 

"זכותו של מר ברק להתעשר, אינה כוללת בחובה את חובתה של המדינה לממן את הוצאותיו, אשר היו צפויות כבר בעת שהציע את עצמו כמועמד לתפקיד ראש הממשלה. יש לבחון כיצד ניתן לצמצם את העלויות המושתות על המדינה ולחלק אותן, באופן ראוי והוגן בין הנהנה מהם לבין הציבור". 

 

בסביבתו של אהוד ברק סירבו להגיב לנושא. כשנשאל ברק בעבר בעניין זה, השיב כי אבטחתו היא עניין של שירות הביטחון הכללי בלבד.

 

בהכנת הידיעה השתתף אטילה שומפלבי
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: סבסטיאן שיינר
ברק. נוסע על חשבוננו
צילום: סבסטיאן שיינר
מומלצים