שתף קטע נבחר

ברק למען הסטודנטים: תוקף את העבודה

אהוד ברק, שדיבר במפגש פעילים בבאר שבע, תקף בחריפות את מפלגת העבודה על שתיקתה הרועמת לנוכח מאבקם של הסטודנטים נגד העלאת שכר הלימוד: "למפלגת העבודה יש מספיק כוח לשנות את החלטת הממשלה". היום ייפגשו נציגי הסטודנטים עם שרת החינוך, לימור לבנת, ויחליטו על המשך צעדיהם

רוח גבית ממקור לא צפוי למאבק הסטודנטים: ראש הממשלה לשעבר, אהוד ברק, תקף אמש (יום ד') בחריפות את מפלגת העבודה על שתיקתה בעניין הקמת הוועדה החדשה לבחינת שכר הלימוד לסטודנטים, "למפלגת העבודה יש מספיק כוח להפעיל לחץ על הממשלה לשנות את החלטתה". 

 

ברק, שדיבר במפגש פעילים בבאר שבע, תקף בחריפות את הממשלה: "הממשלה בראשותי היא זו שהחלה ליישם את מסקנות וינוגרד, והממשלה הנוכחית עצרה את התהליך". ברק אמר בין היתר: "אנחנו ממשלה שנתנה עדיפות גדולה מאוד לחינוך. עם כל השגיאות שעשינו, אני גאה מאוד בשמה שעשינו כממשלה. צריך לעמוד זקוף, להסתכל לאנשים בעיניים ולהיות גאים במה שעשינו".

 

מקורבו של ברק, ויצמן שירי, שאירגן את המפגש בבאר שבע, סיפר ל-ynet כי ברק מתח ביקורת על כך שהעבודה אינה מתנהגת כאופוזיציה ראויה בנושאים שעל סדר היום ובעלי חשיבות לאומית.

 

ואילו יו"ר שינוי, השר יוסף (טומי) לפיד, הבהיר בפגישה עם ראשי התאחדות הסטודנטים "שינוי לא תשב בממשלה שלא מיישמת את המסקנות של ועדת וינוגרד". לפיד המליץ לסטודנטים לא להילחם בהקמת הוועדה החדשה, שכן, לדבריו, זכותה של שרת החינוך להקים כל ועדת בדיקה לפי ראות עיניה.

 

"אי אפשר למנוע הקמת ועדה. אחרי שהוועדה תסיים את עבודתה, ויהיו מסקנות שיגידו לא להפחית את שכר הסטודנטים - אז נפעל", אמר לפיד.

 

היום: לבנת תיפגש עם נציגי הסטודנטים

 

בשעה 16:00 ייפגשו נציגי הסטודנטים עם שרת החינוך, לימור לבנת, ואז יחליטו על המשך צעדיהם. יו"ר התאחדות הסטודנטים, אסף שגב, אמר ל-ynet שהסטודנטים ישמיעו בפגישה טענות כבדות משקל מדוע עצם הקמת הוועדה אינה לגיטימית, אינה מוסרית ולא התבצעה על-פי כללי מינהל תקין: "לאחר הפגישה נשקול צעדים נוספים, אם השרה לא תשתכנע בעמדתנו.

 

"אנחנו נבהיר לה שהמוני סטודנטים ידירו רגליהם מהכיתות. אם שכר הלימוד יעלה ב-30 אלף שקלים, כפי שהוועדה המכורה מראש, הן בהרכבה והן במנדט שקיבלה, מנסה להשיג. אני מאמין שכאשר השרה תשמע את טענותינו, היא תחליט לבטל את הוועדה, ולמצוא פתרונות הוגנים לסטודנטים.

 

"אנחנו מוחים גם נגד הרכב ועדת ינאי, שנועד במכוון למזער את עמדת הסטודנטים למינימום כדי שקולם לא יישמע. בוועדה הזו יהיה לסטודנטים רק נציג אחד מתשעה, ולא ארבעה כפי שהיה בוועדת וינוגרד". הסטודנטים נערכים למסע הסברה בקמפוסים ביום ראשון הקרוב. נציגי הסטודנטים ייכנסו לחוגים, לכיתות, ויסבירו את משמעות הקמת הוועדה.

 

"במקום לטפח את הסטודנטים, זורקים אותנו מהארץ. אנחנו נחשוב מה הכי חכם וצודק בשביל 250 אלף סטודנטים. בכיתות נסביר לסטודנטים איך לראות את הדברים נכונה מבעד לכל הפופוליזם של האוצר. הבלוף של האוצר זה שהוא משתמש בעניים כעלה תאנה וכתירוץ לקחת מהסטודנטים כסף".

 

יו"ר התאחדות הסטודנטים בירך על התבטאותו של יו"ר שינוי: "ההתאחדות מברכת על האמירה של טומי לפיד, ואכן נתבונן היטב, נוודא ששרי שינוי פורעים את הבטחתם לסטודנטים ועוזבים את הממשלה. שמענו הרבה אמירות מפוליטיקאים וזה יעמוד למבחן בשבועות הקרובים". 

 

אחת ממטרות הקמת הוועדה החדשה היא להפוך את שכר הלימוד לדיפרנציאלי ולא אחיד. זאת, בניגוד למסקנות ועדת וינוגרד, לפיהן יש להפחית בהדרגה את שכר הלימוד לכלל ציבור הסטודנטים ב-50%. לדברי השרה לימור לבנת, "לא בטוח ששכר לימוד צודק הוא כזה שלא מבחין בין סטודנטים שיכולים לשלם ושאינם יכולים לשלם. אני לא מאמינה בסוציאליזם בולשביקי, שהכל צריך להיות שוויוני".  


פורסם לראשונה 17/11/2004 21:47

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: סבסטיאן שיינר
אהוד ברק. יש לעבודה כוח
צילום: סבסטיאן שיינר
צילום: אביגיל עוזי
לפיד. נתנגד בעיתוי המתאים
צילום: אביגיל עוזי
צילום: משרד החינוך
לבנת. נגד שוויון בולשוויקי
צילום: משרד החינוך
הסטודנטים נגד העלאת שכר הלימוד (ארכיון)
מומלצים