שתף קטע נבחר

הצבעות האי-אמון: שרון שרד שוב, בקושי

חברי הכנסת העניקו רוב לשתי הצעות אי-אמון, מתוך שלוש שהוגשו על רקע דו"ח העוני, אך לא רוב של 61 ח"כים הנדרש להפלת הממשלה. בהצעה של ש"ס תמכו 51 חברי כנסת והתנגדו 49. בהצעה של עם אחד תמכו 50 ח"כים והתנגדו 47. ההצעה של העבודה נדחתה על חודו של קול. יו"ר ש"ס, אלי ישי, אמר: "היום החלה הקריסה של קואליציית השובע"

קואליציה מקרטעת: הממשלה הפסידה הערב (יום ב') לראשונה בתולדות הכנסת ה-16 בשתי הצבעות אי-אמון מתוך שלוש שהוגשו על דו"ח העוני. עם זאת, האופוזיציה לא השיגה רוב של 61, שנדרש להפלת הממשלה. יהדות התורה הצביעה עם האופוזיציה, למרות המיליונים שבדרך אליה, ואילו שינוי תמכה בקואליציה.

 

בפתיחת מושב החורף של הכנסת הובס אמנם שרון בהצבעה על הודעתו המדינית, כאשר 53 חברי כנסת הצביעו נגדו ו-44 תמכו בו, אך הפעם מדובר בהצבעות אי-אמון, אותן שרד שרון בקושי.

 

בהצעה של ש"ס תמכו 51 חברי כנסת והתנגדו 49. בהצעה של עם אחד תמכו 50 ח"כים והתנגדו 47. הכנסת דחתה על חודו של קול את הצעת אי-האמון של סיעת העבודה בנושא העוני והפגיעה בגימלאים. 46 חברי כנסת התנגדו להצעה ו-45 תמכו בה.  

 

זה הפסד קשה לממשלה, שאולי ישפיע גם על אופן ההצבעה על תקציב המדינה שיובא להצבעה בקריאה ראשונה ביום רביעי. יו"ר סיעת העבודה, ח"כ דליה איציק, אמרה בתום ההצבעות: "הכנסת הביעה אי-אמון בממשלה. הנושא הראוי ביותר לכך - עושק העניים אין לממשלה רוב בכנסת ואין מדיניות נתניהו רוב בציבור".

 

יו"ר ש"ס, אלי ישי, אמר: "היום החלה הקריסה של קואליציית השובע. תוצאת האי-אמון היא המסמר הראשון בארונה של ממשלת ההרעבה, שסופה קרב". ישי מקווה שהאופוזיציה לא תקבל רגליים קרות בהמשך המאבק.

 

ח"כ יולי תמיר מהעבודה אמרה כי "הרִשְעוּת והאכזריות של ביבי הם אלו המביאים את הממשלה לפי התהום. היום נקצבו ימיה של ממשלת שרון".

 

ח"כ חיים אורון מיחד הגן על סיעת יחד שבחרה להעניק לראש הממשלה רשת ביטחון ולהימנע בהצבעות האי-אמון: "יחד נמנעה בהצבעה משום שהיא רוצה לראות את ביצוע תוכנית ההתנתקות ולכן לא חברה למפלגת העבודה שניסתה להפיל ממשלה אליה היא מעונינת להצטרף. יחד תצביע נגד תקציב המדינה משום שהוא רע ומייצג תפיסת עולם מעוותת".

 

לדבריו, יחד לא תובעת דבר ואין לה עניין להיכנס לממשלה, "אך אנו ממלאים את שליחותנו כאשר אנו חותרים ליישום היציאה מעזה".

 

נמשך המשבר לקראת ההצבעה על התקציב

 

בעוד שרון ניצל בהצבעות האי-אמון, נמשך המשבר סביב ההצבעה על תקציב המדינה, הצפויה להתקיים ביום רביעי. סיעת המפד"ל הודיעה לשרון שלא תתמוך בתקציב המדינה שיובא להצבעה ביום רביעי הקרוב. זאת, הואיל והממשלה סירבה להתחייב כי במסגרת הרפורמה בחינוך לפי דו"ח דוברת, לא ייפגע מעמדו העצמאי של החינוך הממלכתי דתי.

 

ח"כ זבולון אורלב אמר ל-ynet כי המו"מ הכספי עלה יפה והדרישות סוכמו, אך בשל הסירוב, המפד"ל לא תוכל לתמוך בתקציב.

 

שרון שיגר חיצים לכיוון שינוי בישיבה של סיעת הליכוד: "לא הייתי נותן לשינוי להכתיב לנו איך להתנהג מול מפלגות אחרות. תמיד דחיתי זאת במקום ברגע שהיה ניסיון של חרמות מצד שינוי לכן דאגתי שאתמול ייחתם ההסכם עם יהדות התורה".

 

שרון הזכיר כי ביום רביעי בכוונתו להביא את תקציב המדינה לשנת 2005 לקריאה ראשונה בכנסת. "את התקציב חייבים להעביר, זה חשוב כדי להשיג את היעדים שהצבנו לעצמנו בכל התחומים".

 

ואילו לפיד אמר כי על-פי הבנתו, ראש הממשלה כנראה החליט לוותר על תוכנית ההתנתקות, "אין לי דרך אחרת להבין אלא שכנראה הוא החליט לוותר על תוכנית ההתנתקות. הוא כנראה החליט שבגלל הבעיות שיש לו, הוא מעדיף לשרוד".

 

בהכנת הידיעה השתתף אטילה שומפלבי
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ערוץ הכנסת
הכנסת הצביעה נגד שרון
צילום: ערוץ הכנסת
צילום: איי אף פי
שרון. ניצל גם הפעם
צילום: איי אף פי
צילום: גלי תיבון
סוף לממשלת השובע. ישי
צילום: גלי תיבון
מומלצים