שתף קטע נבחר

שרון לפורז: עליתם על עץ גבוה, ולא אוריד אתכם

שיחה מתוחה התקיימה היום בין ראש הממשלה שרון לשר פורז משינוי, שביקש לדחות את ההצבעה מחר על התקציב. שרון סירב: "עליתם על עץ גבוה, ואני לא אוריד אתכם ממנו. ניסיתם לעשות תרגיל, ואני לא אהיה שותף לו". הבוקר הונח "הסכם 290 מיליון השקלים" עם יהדות התורה על שולחן הכנסת. למרות שלשרון אין על הנייר רוב לתקציב מחר, אנשיו מדברים עם כולם: עם המפד"ל כבר מדברים על פשרה של 130 מיליון שקל

יממה להצבעה על התקציב, השעות נוקפות וראש הממשלה אריאל שרון ואנשיו מדברים עם כולם - ומסרבים לדחות את ההצבעה. שיחה מתוחה במיוחד התקיימה היום (ג') בין ראש הממשלה לבין שר הפנים, עדיין, אברהם פורז משינוי, שעומד לאבד את מקומו בממשלה אם אכן תצביע סיעתו נגד התקציב בשל ההסכם של שרון עם יהדות התורה.

 

ל-ynet נודע כי בפגישה, שהתקיימה בלשכת ראש הממשלה, ניסה פורז לשכנע את שרון לדחות את ההצבעה על תקציב המדינה למועד אחר, שעד אליו ינסו להשיג פשרה.

 

"אין לך שום סיבה להביא את התקציב מחר. אין לך רוב ואין לך אופציה לממשלה חלופית", פנה פורז להיגיון של ראש הממשלה.

 

שרון הינהן בראשו ולא השיב.

 

פורז המשיך: "תניח את ההסכם עם יהדות התורה בצד, ותנסה להביא את מפלגת העבודה".

 

שרון: "אני לא יכול לצרף כרגע את מפלגת העבודה, ואין לי אפשרות לעכב את התקציב".

 

פורז: "אתה חייב להפנים: אנחנו נממש את האיום ונתפטר".

 

שרון: "אני קורא לכם לשקול שוב", והבהיר: "אני לא דוחה את ההצבעה. עליתם על עץ גבוה, ואני לא אוריד אתכם ממנו. ניסיתם לעשות תרגיל, ואני לא אהיה שותף לו". השיחה הסתיימה בתום עשרים דקות, בשינוי החלו להבין שיש סיכוי גדול שממחר הם נכנסים לאופוזיציה.

 

לראש הממשלה נשארו פחות מ-12 שעות לגיבוש כל ההסכמים הקואליציונים הקשורים לתקציב המדינה, שכן על פי החוק עליו להניחם על שולחן מליאת הכנסת 24 שעות לפני מועד ההצבעה. הבוקר הניחה הממשלה על שולחן מזכירות הכנסת את ההסכם עם יהדות התורה להעברת 290 מיליון שקל תמורת תמיכה בתקציב.

  

הערכה בכנסת היא ששרון אינו חושש מהפסד בהצבעה - והוא מתכוון להביא מחר בכל מקרה את התקציב למליאת הכנסת, גם אם לא ימצא את הרוב הדרוש, וזאת כדי לכנס את מרכז הליכוד ולבקש את אישורו להקמת קואליציה חדשה עם העבודה והחרדים - תוך ניצול החשש של מרבית חברי סיעתו מהליכה מוקדמת לבחירות.

 

המפד"ל תעלה ככל הנראה 130 מיליון שקל

 

כעת, לאחר שהסתיים המו"מ הקואליציוני עם סיעת יהדות התורה על התמיכה בתקציב (עלות: 290 מיליון שקל), מתפנה צוות המו"מ של הליכוד למפלגות המפד"ל וש"ס. למעשה, הנושא הכספי מול המפד"ל סוכם כבר אמש, אך השר לשעבר זבולון אורלב ייצר משבר של הרגע האחרון סביב דו"ח דברת.

 

יו"ר הסיעה, ח"כ ניסן סלומיאנסקי, אמר ל-ynet : "מבחינת הנושא הכספי אנחנו מסודרים. יש בעיה עם דו"ח ועדת דברת, שדרכי היישום שלו עלולים לפגוע באופן משמעותי בחינוך הממלכתי דתי, בעיקר במעמד של מנהל החינוך הדתי. בשל קוצר הזמן אין לנו את היכולת להכנס לפרטי פרטים ולכן אנחנו מבקשים הצהרה כוללנית של ראש הממשלה ושרת החינוך כי לא תהיה מגמה לפגוע בחינוך הממלכתי דתי. את הירידה לפרטים נשלים בין הקריאות של חוק התקציב".

 

כמה תעלה למשק תמיכת המפד"ל בתקציב המדינה? תלוי את מי שואלים.

 באוצר אומרים כי מדובר בסכום של 130 מיליון שקלים. ח"כ סלומיאנסקי מגיב בחצי חיוך: "לא אכחיש את נתוני האוצר, הכל תלוי מאיזה כיוון מסתכלים על המספרים. דגלנו מתנוסס ברמה, אנחנו לא יוצאים מקופחים ולא נעבעכים, אלא מעמיסים דברים רבים נוספים גם על עגלות אחרות".

 

בצהריים נפגש צוות מורחב של ש"ס, הכולל את חברי הכנסת אלי ישי, יצחק כהן וניסים דהאן עם מזכיר הממשלה ישראל מימון וראש אגף התקציבים באוצר, קובי הבר. בש"ס אמרו בתום הפגישה כי אופן הצבעת המפלגה ייקבע בסמוך למועד ההצבעה, כדי לבחון כיצד נוהגת שינוי. במידה ושינוי תצביע נגד - בכוונת ש"ס להימנע. ישי מגדיר את יציאת שינוי מהממשלה כ"נס חנוכה".

 

ש"ס הגיעה למו"מ עם רשימת דרישות המסתכמת במיליוני שקלים - כמו תיקון לסל הבריאות, משכנתאות לזוגות צעירים וקצבאות לחד הוריות ולזוגות צעירים. ל-ynet נודע כי בהתייעצות שהתקיימה בבית הרב עובדיה יוסף הוחלט כי הסיעה לכל היותר תימנע בהצבעה ולא תתנגד - ורק אם יתמלאו כל הדרישות וספר התקציב שהגיש שר האוצר נתניהו ישתנה מהקצה אל הקצה - רק אז תסכים לתמוך בממשלה בהצבעה. על פי מערך הכוחות כרגע, הימנעות של ש"ס בהצבעה לא מבטיחה לראש הממשלה את הרוב הדרוש להעביר את התקציב, ולכן במערכת הפוליטית לא נותנים סיכוי רב להצלחת המו"מ עם ש"ס.

 

גם חברי הכנסת הערבים הציגו תביעות: הח"כים טאלב א-סנע ועבד אל-מאלכ דהאמשה מחכים לתשובות לרשימת הדרישות שהציגו במו"מ מול מנכ"ל משרד ראש הממשלה, אילן כהן. חברי הכנסת הערבים הגישו רשימת דרישות, שהעיקרית שבהן - מחיקת החובות של מס רכוש, המוערכים בעשרות מיליוני שקלים. ח"כ דהאמשה אמר ל-ynet: "יבוא אלינו, יכבדו אותנו - אולי נתמוך בתקציב". ח"כ א-סנע אמר לעומת זאת: "הייתה היענות חלקית בלבד של הליכוד, ולכן יש סיכוי גבוה שנצביע נגד התקציב".


פורסם לראשונה 30/11/2004 12:30

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
שרון. בחירות או ממשלת חדשה?
צילום: רויטרס
צילום: טל כהן
פורז. אתה חייב להפנים
צילום: טל כהן
צילום: אלכס קולומויסקי
המפד"ל. 130 מיליון?
צילום: אלכס קולומויסקי
צילום: רויטרס
פרס. בדרך פנימה?
צילום: רויטרס
מומלצים