שתף קטע נבחר

תחקיר צה"ל: הפלסטיני לא אולץ לנגן בכינור

מתחקיר שערך מפקד חטיבת שומרון עולה כי הפלסטיני התבקש לפתוח את נרתיק הכינור למטרת חיפוש, אך החל לנגן מיוזמתו ולא נתבקש לעשות זאת על ידי החיילים. אלוף פיקוד המרכז קבע: "לא היתה כל כוונה לזלזול בפלסטיני". התחקיר מנוגד לעדותו של הפלסטיני

הפלסטיני שנראה מנגן בכינור במחסום בית איבא לא התבקש לנגן על-ידי החיילים, כך עולה מתחקיר שנמסר הערב (יום ג') לידי אלוף פיקוד המרכז, משה קפלינסקי.

 

בשבוע שעבר פורסם כי ויסאם תיים, תושב השטחים, הגיע למחסום בית איבא הסמוך לשכם. הטענה היתה כי החיילים חייבו את הפלסטיני לנגן בכינור.

 

בעקבות הפרסומים החל מח"ט שומרון, אלוף-משנה יובל, בתחקיר האירוע. בתחקיר התברר שכאשר הגיע הפלסטיני למחסום הוא נתבקש לפתוח את הנרתיק של כלי הנגינה, על מנת לבדוק בכליו, אך איש לא ביקש מהפלסטיני לנגן - כך לפי התחקיר. לאחר שפתח את נרתיק הכינור, הוא הוציא את כלי הנגינה והחל לנגן. מספר דקות לאחר מכן הגיע למקום קצין ממפקדת התיאום והקישור והורה לפלסטיני להפסיק לנגן.

 

אלוף פיקוד המרכז קיבל את ממצאי התחקיר וקבע: "לא הייתה כל כוונה לחוסר כבוד וזלזול בפלסטינים". בתחקיר מופיעות גם עדויות של שתי נשות "מחסום ווטש", המבקרות דרך קבע במחסומי צה"ל. "הנשים אישרו בעדותן כי הפלסטיני לא התבקש לנגן. גם קלטת של האירוע תמכה בממצאים", נכתב בתחקיר.

 

עם זאת, בראיון שערך רוני שקד, כתב "ידיעות אחרונות" עם תיים, אמר לו הצעיר, כי החיילים הם שדרשו ממנו לנגן בכינור, לאחר ששיקר כשנשאל לגילו, והם אף איימו להכות אותו.

 

מפקד חטיבת שומרון: המציאות במחסומים מורכבת

 

מפקד חטיבת שומרון, אלוף-משנה יובל, אמר ל-ynet: "תיחקרנו את כל המעורבים במחסום, חיילים, קצין מפקדת התיאום והקישור, מפקד המחסום, שוטרת משטרה צבאית שהיתה במקום, ונשות ווטש. התברר בסופו של דבר כי הפלסטיני התבקש להוציא את הכינור, לא לנגן בו. הוא ניגן מיוזמתו.

 

"קצין מפקדת התיאום והקישור שהיה במקום הפסיק אותו ואמר לו להחזיר את הכינור בחזרה לתיק. אלוף-משנה יובל ציין כי מהרגע שהחל הפלסטיני לנגן, ועד שקצין המת"ק קלט מה קורה, חלפו כ-10 שניות". עוד הוסיף אלוף-משנה יובל: "המפתח לכל העניין היה נשות מחסום ווטש, שצילמו את מה שקרה, ולא דיווחו על האירוע כדבר חריג. הן גם העידו כי לא נאמר לפלסטיני לנגן".

 

לדברי אלוף-משנה יובל: "המציאות במחסומים היא פעילות מורכבת. מחד, פעילות הכרחית, ומאידך היא יוצרת דילמות, אך הביטחון הוא זה שמכריע".

 

במחסום ווטש הגיבו לתחקיר הצבא: "כולנו למדנו לעת זאת לפקפק בתחקירים הצבאיים. נשות מחסום ווטש לא תיעדו את השיחה אלא את הסיטואציה שבה גבר פלסטיני שלא יכול לעבור בגלל גילו (15-35) במחסומים הפנימיים בלב הגדה, יעשה כל דבר על מנת לעבור. במחסומים מתרחשת מדי יום-ביומו פגיעה קשה ביותר בזכויותיהם הבסיסיות של בני אדם. מניעת ניידות, השפלות ועלבונות מסוגים שונים, פגיעה בגוף ובנפש - כולם קשים לאין-ערוך מאפיזודת האיש עם הכינור.

 

"הזוועה בסיפור איננה בשאלה האם דרש זאת החייל, אלא העובדה שהפלסטינים אותם אנו פוגשות במחסומים, מוכנים, ביאושם, לספוג כל השפלה, ובתנאי שיוכלו לממש את זכותם הבסיסית לחיים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: הורית פלד
תקרית הכינור במחסום
צילום: הורית פלד
מומלצים