שתף קטע נבחר

מהפכה במשטרה: החקירות והמודיעין יאוחדו

אגף החקירות שבראשו עמד ניצב משה מזרחי ייעלם למעשה, יחד עם אגף המודיעין. שני האגפים יאוחדו לאגף חדש: "האגף ללחימה בפשיעה", שבראשו יעמוד ניצב דודי כהן, מפקד מחוז דרום במשטרה. רבים במשטרה ומחוצה לה סבורים כי מדובר בהחלטה ראויה, כמו המפכ"ל לשעבר חפץ, שהפיצול נעשה בתקופתו

מהפכה במשטרה: השר לביטחון פנים, גדעון עזרא, ומפכ"ל המשטרה, רב ניצב משה קראדי, הודיעו היום (ה') על הקמתו של אגף חדש במשטרה שייקרא "האגף ללחימה בפשיעה" ובראשו יעמוד ניצב דודי כהן. לתפקיד מפקד מחוז דרום, אותו מילא כהן, ימונה מי שהיה ראש אגף המודיעין במשטרה, ניצב אורי בר-לב.

 

השר והמפכ"ל החליטו למעשה בכך להאיץ את ביצוע התוכנית לאיחודם מחדש של אגפי המודיעין והחקירות של המשטרה, תוכנית עליה הכריז המפכ"ל עם כניסתו לתפקיד. עם ביצוע האיחוד, אישר השר עזרא את המלצת המפכ"ל למנות את ניצב כהן כראש האגף החדש למלחמה בפשיעה.

 

מאז שפוצלו, היו אגף המודיעין ואגף החקירות נפרדים, והדבר הביא לדעת רבים במשטרה לשורה של בעיות חקירתיות וניהוליות. בראש אגף

 המודיעין עמד ניצב בר-לב - ובראש אגף החקירות עמד ניצב משה מזרחי. לאחרונה הורה השר לביטחון פנים, גדעון עזרא להדיח את ניצב מזרחי מתפקידו בעקבות פרשת האזנות הסתר לפוליטיקאים.

 

על רקע העיתוי שבו הועבר מזרחי מתפקידו, ערב מרכז הליכוד, הביעו גורמים במשטרה חשש כי הדבר נעשה ממניעים פוליטיים וישפיע על מינוי מחליפו לתפקיד ראש אגף החקירות. החשש הזה התבדה היום בעקבות איחוד האגפים.

 

גורם בכיר במשטרה אמר כי ניצב כהן, שיעמוד בראש האגף החדש, היה שותף בהקמתו. "הוא איש שטח ואיש חקירות, שמבין את התפקיד שלו", הבהיר. במקביל, אומרים במשטרה כי מדובר בחיסכון תקציבי משמעותי. החילופים יכנסו לתוקף בתקופה הקרובה.

 

ניצב דודי כהן, בן 49, נשוי ואב לשניים, מתגורר בגבעתיים. הוא בוגר תואר ראשון במדעי המדינה ותואר שני בחינוך. שירת בצה"ל בצנחנים, משרת במשטרה משנת 1977. מילא שורה של תפקידי פיקוד, ובהם מפקד תחנת הרצליה, מפקד קורס קצינים של המשטרה, מפקד היחידה המרכזית במחוז תל אביב, מפקד מרחב נגב, סגן ראש אגף המודיעין של המשטרה וראש אגף המבצעים של משטרת ישראל.

 

"לפתור את חוסר שיתוף הפעולה"

 

"הפיצול לשני האגפים היה בתקופתי", מספר ל-ynet המפכ"ל לשעבר, אסף חפץ (בשנים 1994-97). "בזמנו הוחלט לפצל את שני האגפים כדי לחזק את המודיעין, יש לו חשיבות עצומה בעבודת המשטרה ועד אז הוא היה במצב פחות טוב. כיום מצבו טוב יותר".

 

ומה לגבי האיחוד? "כל זמן ששומרים על ההישגים והמקוריות וגמישות הפעולה של המודיעין אני לא רואה מגרעות לאיחוד מחדש. ברגע ששני האגפים תחת קורת גג אחד ומפקד אחד - פותרים למעשה את נקודת התורפה המרכזית של הפיצול - חוסר שיתוף הפעולה. במידה והמודיעין ייפגע כתוצאה מהאיחוד - הגמישות שלו, חופש הפעולה, היכולות - לא ייצא שום דבר".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: סבסטיאן שיינר
קראדי. מהפכה
צילום: סבסטיאן שיינר
צילום: אלכס קולומויסקי
דודי כהן. המינוי החדש
צילום: אלכס קולומויסקי
צילום: דן בלילטי
מזרחי. סוף אגף החקירות
צילום: דן בלילטי
חפץ. אני פיצלתי
מומלצים