שתף קטע נבחר

בכיר חמאס: מוכן שישראל תחיה בשלום וביטחון

לקראת הבחירות ברשות הפלסטינית משגרים בכירי החמאס מסרים מתונים. שייח חסן יוסף, ששוחרר רק לפני כשבועיים מהכלא בישראל, אמר: "החמאס מקבל את זה שהצד השני יחיה בביטחון ובשלום". הוא גם הביע נכונות לקבל פתרון של מדינה פלסטינית בגדה ובעזה, כחלק מהפסקת אש. לעומת זאת, בלבנון הכחיש דובר החמאס כי ארגונו שינה את מדיניותו: "דבר לא השתנה כלפי הכיבוש, קשה לי להאמין שיוסף אמר את הדברים"

תנועת החמאס משגרת מסרים מתונים לקראת הבחירות המתקרבות ברשות: מנהיג החמאס בגדה המערבית ששוחרר מהכלא בישראל לפני כשבועיים, שייח חסן יוסף, אמר אתמול (יום ו') אחר הצהריים כי החמאס יקבל הקמת מדינה פלסטינית בשטחי הגדה וברצועת עזה כחלק "מהפסקת אש ארוכת טווח עם ישראל". הוא הביע רצון שישראל תחיה בשלום ובביטחון.

 

בעבר היתה עמדת הארגון שהקמת מדינה פלסטינית היא רק שלב בהשתלטות על ישראל. לדברי חסן יוסף, ששוחח עם סוכנות איי.פי: "הפסקת אש ארוכת טווח היא מבחינתנו כששני הצדדים חיים זה לצד זה בביטחון ובשלום. החמאס מקבל את זה שהצד השני יחיה בביטחון ובשלום".

 

לעומת זאת, בלבנון הכחיש אמש דובר החמאס, אוסאמה חמדאן, כי ארגונו שינה את מדיניותו. "אני יכול לומר שלא היו כל שינויים בעמדת התנועה ומדיניותה כלפי הכיבוש", אמר. לדבריו, "ליוסף יש את הסמכות לדבר בשם הארגון אולם קשה לי להאמין שהוא אמר את הדברים האלה".

 

דבריו של חסן יוסף נשמעו יממה בלבד לאחר פגישה מפתיעה שהתקיימה בין נציג החמאס ברצועה, ד"ר מחמוד א-זהאר ויו"ר הוועד הפועל של אש"ף, אבו מאזן. בסיום הפגישה אמר א-זאהר כי התנועה הביעה את נכונותה להפסקת אש אם ישראל תקבל זאת: "אם ישראל תפסיק את פעולותיה האגרסיביות, נוכל להגיע להסכם על הפסקת אש עם הנהגת הפתח באמצעות משא ומתן".

 

לפי שעה, למרות הדיבורים על הפסקת אש, אומרים בארגונים הפלסטינים כי הפעולות נגד חיילי צה"ל בשטחים יימשכו. בהקשר הזה ראוי לציין כי למעט הפיגוע בבאר שבע, שאותו ביצע החמאס לאחר חודשים ארוכים מבלי לבצע כל פיגוע, לא ביצעה התנועה בחודשים האחרונים כל פיגוע בתוך תחומי ישראל. נראה כי אבו מאזן ימקד את מאמציו בניסיון לרתום את גדודי חללי אל-אקצה לרגיעה.

 

שלשום, לאחר שמרבית פעילי הארגון התייצבו מאחורי בחירתו של אבו מאזן, פרסמה קבוצה באל-אקצה הודעה ולפיה היא תומכת במרואן ברגותי וכי ההתנגדות המזוינת של הפלסטינים תימשך.

 

ברשות הפלסטינית מפרשים את הדברים המתונים יחסית שנשמעים מפי בכירים בחמאס כחלק מניסיון לחדש את הדו-שיח בין הארגונים הפלסטינים והרשות הפלסטינית בימים הקרובים.

 

במרכזן של הפגישות תעמוד הפסקת האש ואיחוד הארגונים הפלסטינים תחת סוג של הנהגה משותפת. הרשות הפלסטינית עושה מאמץ ניכר להרגיע את השטח לקראת הבחירות לנשיאות הרשות ולקראת יישום תוכנית ההתנתקות של ראש הממשלה שרון.


פורסם לראשונה 03/12/2004 15:24

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
מחמוד א-זהאר. מוכן להודנה
צילום: רויטרס
צילום: רויטרס
שלום וביטחון? אנשי חמאס
צילום: רויטרס
צילום: רויטרס
לקראת הבחירות. אבו מאזן
צילום: רויטרס
מומלצים