שתף קטע נבחר

שגריר צרפת: לישראלים יש הפרעה נפשית כלפינו

השגריר בישראל סוגר חשבון עם הישראלים: "היחסים בין ישראל לצרפת קשים מאוד, אתם פשוט שונאים אותנו. כולם יודעים שהבדרן יצפאן בחר בצרפת כמטרה קבועה, ואוהב לצחוק על חשבוננו", הוא אומר בראיון לגלי צה"ל. לדבריו, "ב-67' ישראל הרגישה נבגדת מהאמברגו הצרפתי ומאז הטראומה הזו, נשמרת הפתולוגיה - הפרעה נפשית של ישראל". פרופ' אלי בר נביא, שגריר ישראל בצרפת לשעבר: "הכל נכון. יש פרנקופוביה חמורה בארץ". משרד החוץ הגיש מחאה לצרפת על הדברים

"אתם שונאים אותנו. יש לכם, הישראלים, הפרעה נפשית - הפרעה של אנטי-צרפתיזם". כך אמר היום (ה') שגריר צרפת בישראל, ז'ראר ארו, בראיון לגלי צה"ל.

 

השגריר הצרפתי סוגר חשבון עם הישראלים, ולא נרגע גם מהבדרן אלי יצפאן. "היחסים בין ישראל לצרפת קשים מאוד, בואו נשים את הדברים על השולחן, בואו לא נטאטא אותם מתחת לשטיח. כולם יודעים שיצפאן בחר בצרפת כמטרה קבועה. הוא פשוט אוהב לצחוק על חשבוננו".

 

לדבריו, "צרפת היא פשוט מטרה נוחה כאן בשבילכם. גרפיטי אחד בפריס מקבל כותרת ראשית ב'הארץ'. אני חושב שיש מחשבה של ניורוזה אנטי-צרפתית. הישראלים משוכנעים שהצרפתים אנטי-ישראלים".

 

מלבד יצפאן, גם איש התקשורת יאיר לפיד מעורר את זעמו. לדבריו, "יאיר לפיד מייצג עבורי את הקול השפוי הממוצע ברחוב הישראלי ודווקא משום זה אני מתעצבן ממה שהוא כתב לאחרונה. הוא כתב במאמר שהוא מסכים שהדרך שבה טיפלנו בערפאת מוכיחה שהצרפתים הם חארות (במקור: the French are shit)".

 

השגריר סיפר בראיון גם על תופעה בה נתקל: "נהגי מוניות ישראלים שמגלים שהנוסע הוא צרפתי ופשוט משליכים אותו מהמונית בו במקום".

 

הוא משרטט את התפתחות הידרדרות היחסים. "ב-67' החל השבר בין ישראל לצרפת. עד אז הקשרים היו הדוקים וזה היה סיפור אהבה. ב-67' ישראל הרגישה נבגדת מהאמברגו הצרפתי ומאז הטראומה הזו, ישראל ממשיכה לבנות את התיק נגד צרפת. אפשר למצוא סיבות חדשות לשנאה אבל בעצם זו אותה פתולוגיה. אותה הפרעה נפשית של ישראל, הפרעה של אנטי-צרפתיזם".

 

שגריר ישראל בצרפת לשעבר: "הכל נכון"

 

פרופ' אלי בר נביא, שגריר ישראל בצרפת בשנים 2000-2002 וכיום מרצה באונ' ת"א, מאשר את דברי השגריר: "הכל נכון. השגריר ידיד קרוב שלי, כך שדיברנו על הרבה פעמים על היחס של ישראל וישראלים כלפי צרפת ולחלוטין אפשר להגיד שיש פרנקופוביה חמורה בארץ".

 

לדברי בר נביא, "נעשה סקר על מי מהמדינות צריכות להיות מעורבות בפתרון הסכסוך במזה"ת וצרפת יצאה בישראל אחרי אחרי ערב הסעודית. ערב הסעודית זו מדינה ששונאת את ישראל, אין אפשרות כניסה אליה והיא עויינת ויהודים וישראלים".

 

"לגבי האנטישמיות", אומר פרופ' בר נביא, "יש את אותו מספר של מקרים אנטישמיים גם באנגליה, אבל גרפיטי אנטישמי בנוטרדאם יופיע בעמוד ראשון ולא יהיה איזכור לגרפיטי זהה בלונדון. היחסים המתוחים ביו ישראל וצרפת הם לא חדשים, יש קיבעון ישראלי נגד צרפת, זהו ממש קיבעון".

 

לדברי פרופ' בר נביא, "השגריר הוא ידיד ישראל נאמן ונלחם על המינוי כאן, הוא הכיר היטב את המציאות בישראל ובכל זאת רצה מאוד לבוא לכאן. אין טעם להסתתר מאחורי מסכי הדיפלומטיה, אלה דברים קשים ונכונים מאוד ויש להתייחס אליהם בצורה מפוכחת.

 

"כשבעיתונות בישראל מופיע שיראק עם הכותרת 'פרצופה של האנטישמיות' יש בעיה. לשגריר יש תוכנית פוליטית לזעזע את המערכת ולנסות לשנות. כל ההתייחסות היא פסיכוטית ולא ראציונלית, זו הגזמה פרועה. יש לנו פרנויה מהצרפתים. יש בצרפת ביקורת כלפי ישראל אבל היא לא שונה מכל מדינות אירופה האחרות".

 

ומה ההסבר? על פי פרופ' בר נביא "ההסבר הראשוני שלי הוא שמדובר באהבה נכזבת שהתחילה מהמדיניות הפרו ערבית של דה-גול . התיחסות שלהם אלינו קשורה ליחס שלהם לאמריקנים, הם קושרים ביננו ובין ארה"ב שלא כל כך אהובה שם. מצבה של ישראל בעיתונות הצרפתית הוא הרבה יותר טוב ממצבה של צרפת כאן. בארה"ב יש אנטישמיות יותר קשה מצרפת אבל אף אחד לא יעביר עליהם ביקורת כלל".

 

ובתוך כך, מחה סמנכ"ל אירופה במשרד החוץ, רן קוריאל, בחריפות בפני שגריר צרפת בישראל על דבריו בעניין יחסי צרפת וישראל. קוריאל ציין כי הדברים הם בלתי קבילים, מהווים חריגה מהנוהל הדיפלומטי ואינם תורמים למאמצים של צרפת וישראל לשפר את המאמצים בין המדינות. "הצהרותיך רק תורמות להזנת רגשות שליליים", אמר סמנכ"ל.


פורסם לראשונה 09/12/2004 11:09

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילוןם: חן מיקא
השגריר. יוצא למתקפה
צילוןם: חן מיקא
צילום: איי אף פי
"מאז האמברגו"
צילום: איי אף פי
פאריז. "מה יש לכם מאיתנו?"
צילום: איי פי
צילום: אבי ולדמן
יצפאן ולפיד. בפאריז כועסים
צילום: אבי ולדמן
מומלצים