שתף קטע נבחר

שבדיה: הושחתה תערוכה שהציגה קורבנות טרור ישראלים

אלמונים נכנסו לאולם בו הוצגה תערוכה על סבלם של קורבנות הטרור הישראלים והשחיתו את כל המוצגים - תמונות של ישראלים שנפגעו באינתיפאדה ושל אוטובוסים שהתפוצצו בפיגועים. הם אמרו לספרנית: "אל תתערבי - תערוכה כזאת לא צריכה להיות פה", ונמלטו לפני שהמשטרה הגיעה למקום

תערוכה בעיר גטבורג בשבדיה, שהציגה את סבלם של קורבנות הטרור הישראלים, הושחתה כליל על ידי שלושה אלמונים, כך נודע אמש (שישי) ל-ynet.

 

האירוע התרחש שלשום בצהריים בספריה המרכזית של גטבורג. על פי הדיווח שנמסר למארגני התערוכה, בחור שוודי נכנס לאולם התערוכה וכשהבחין שבמקום נמצאים רק ספרנית וקהל בלי כל שמירה, יצא החוצה וחזר עם שני צעירים נוספים, אחד מהם רעול פנים.

 

השלושה ניגשו לספרנית, אמרו לה "אל תתערבי - תערוכה כזאת לא צריכה להיות פה", ותוך 10 דקות הצליחו לקרוע ולשבור את כל המוצגים - כרזות עם פניהם של ישראלים שנפגעו באינתיפאדה ותמונות של אוטובוסים שהתפוצצו בפיגועים.

 

כשסיימו השלושה את מעשיהם עזבו את המקום. המשטרה שהוזעקה לזירת האירוע, הגיעה רק כעבור שעה. לפי שעה לא ידוע דבר על זהות השלושה מלבד העובדה שהם דיברו שבדית רהוטה, וככל הנראה לא היו מהגרים.

 

המארגנים: נקים את התערוכה מחדש

 

התערוכה הוצגה ביוזמת גוף ששמו "שלום במזרח התיכון", שבו חברים ישראלים שחיים בשבדיה ונוצרים אוהדי ישראל. מדובר בתערוכת תגובה לתערוכה שהוצגה קודם לכן באותו אולם, ונושאה היה הסבל הפלסטיני. התערוכה הפלסטינית הציגה בין היתר פלסטינים שנפגעו מאש צה"ל בשטחים. הרשויות בגטבורג אישרו את קיום "תערוכת התגובה" בנימוק של "דיאלוג תרבותי".

 

עודד מאירי, יו"ר ארגון "שלום במזרח התיכון", אמר ל-ynet: "אני חי פה הרבה שנים, אף פעם לא האמנתי שיפעלו נגדנו באופן פיזי. היום הייתי בבית הכנסת, ואנשים אמרו לי אותו דבר. חשבנו שרק כותבים בעיתונים, אבל כעת רואים שגם מתקיפים. אנו מתכוונים להקים את התערוכה מחדש במקום אחר. אנחנו חוששים שספריות אחרות יסרבו להכניס אותו מחשש שהאירוע הזה יחזור".

 

גורמים ישראלים אמרו בתגובה לאירוע: "זה חמור מאוד. אין שום סיבה שאנשים שיש להם מה לומר מנקודת המבט הישראלית, יצטרכו לפחד בעוד שגופים פלסטינים או שמאלנים לא חולמים שיציגו פה תערוכה ומשהוא יהרוס להם אותה.

 

"חמור מאוד שאנשים יפחדו לגנות טרור במקום כמו שוודיה. מדובר בסך הכל בתערוכה שביקשה, במקום בו מציגים קורבנות פלסטיניים, להזכיר מה עושים פלסטינים קיצונים. מה שקרה הוא ודאי לא מתכון לדיאלוג".

 

האירוע הנוכחי מתרחש כשנה לאחר תקרית במסגרתה חיבל שגריר ישראל בשבדיה לשעבר, צבי מזאל, בתערוכה של אמן ישראלי-שוודי שהציגה מחבלת פלסטינית בתוך בריכת "דם" של קורבנותיה.

 

היום בשטוקהולם גם הוענק פרס נובל בכימיה לשני מדענים ישראלים, פרופ' אברהם הרשקו ופרופ' אהרון צ'חנובר. זכייתם של השנים בפרס, הראשון בו זוכה ישראל בקטגוריה מדעית, זכתה לכיסוי תקשורתי נרחב בשבדיה.


פורסם לראשונה 10/12/2004 21:56

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי אף פי
הושחתו כרזות של נפגעי טרור. הפיגוע בגבעה הצרפתית בספטמבר (ארכיון)
צילום: איי אף פי
צילום: איי אף פי
התערוכה בה חיבל השגריר מזאל
צילום: איי אף פי
צילום: רויטרס
העימות בין השגריר לאמן דרור פיילר
צילום: רויטרס
מומלצים