שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  שליש מתלמידי י"א מקיימים יחסי מין - רובם ללא קונדום
  47% מהבנים ו-10% מהבנות בשביעית כבר מקיימים יחסי מין, לא תמיד עם בני זוג קבועים • הם מודעים היטב לכללי הזהירות ולהשלכות של מין לא מוגן – ובכל זאת, רק חצי מהם משתמשים בקונדום • עוד גילוי: בני נוער ממעמד סוציו-אקונומי נמוך נוטים יותר להסתכן מבחינה מינית

  30 אחוז מתלמידי כיתות י"א – כ-47% מהבנים וכ-10% מהבנות – מקיימים יחסי מין. כך עולה מסקר שנערך באוניברסיטת חיפה בנושא נטילת סיכונים מיניים בקרב בני נוער.

   

  הסקר נערך בקרב 1,045 תלמידים יהודים בכיתות י"א. הממצאים הוצגו בכינוס מיוחד, שיזם משרד החינוך בשיתוף עם משרד הבריאות, עם ד"ר ינון שנקר מהוועד למלחמה באיידס ועם רופאים בקהילה, במטרה לפתח במשותף תשובות רלבנטיות לבני הנוער. מממצאי הסקר עולה כי מחצית מהפעילים מינית דיווחו שהחלו לקיים יחסי מין לפני גיל 16, ושקיימו יחסי מין עם יותר מבן זוג אחד במסגרת מערכת יחסים לא קבועה (כלומר לא עם חבר או חברה קבועים).

   

  עוד התברר כי רק מחציתם משתמשים בקונדום בעת קיום יחסי מין. לעומתם, 80% מהתלמידים שציינו כי אינם מקיימים יחסי מין השיבו בסקר כי כאשר יתחילו לקיים יחסים, הם יעשו זאת רק במערכת יחסים קבועה. 73% מהם ציינו שכאשר יעשו זאת, הם ישתמשו בקונדום או בגלולה.

   

  לדברי שוש צימרמן מהשירות הפסיכולוגי-ייעוצי במשרד החינוך, הממצאים שהציגה עורכת המחקר, קרן מייקל, ומחקרים אחרים מלמדים כי התלמידים מודעים היטב לכללי הזהירות וההימנעות מהתנהגויות מסוכנות, אך בפועל רבים אינם מיישמים אותם. לדבריה, ממצא נוסף שעלה מן המחקר הוא שבנים נוטים יותר להתנהגות מינית מסוכנת ומחזיקים בעמדות שליליות כלפי קונדום. נמצא עוד כי בני נוער (גם בנים וגם בנות) ממעמד סוציו-אקונומי נמוך נוטים להתנהגות מינית מסוכנת יותר מאשר בני נוער ממעמד סוציו-אקונומי גבוה.

   

  "תוכניות המניעה וההסברה של השירות הפסיכולוגי-ייעוצי ותחום בריאות במשרד החינוך הצליחו מבחינת העברת המסרים ויצירת מודעות, אך מצאנו פער בין הידע שלהם להתנהגות", ציינה צימרמן. לדבריה, המומחים מעריכים כי ההסברים לפער הזה הם העובדה שהנוער חושב ש"לי זה לא יקרה", הטענה ש"עם קונדום זה פחות כיף" והעובדה כי למחלות מין אין סימנים חיצוניים נראים בשלב הראשוני של המחלה, ולכן קל יותר להתעלם מהן.

   

  לדבריה, התוכניות לחינוך מיני ולמניעת איידס שמקיים משרד החינוך בחטיבה העליונה נועדו לסייע לתלמידים לקבל החלטות שקולות ולא להתנהג בצורה מסוכנת. התלמידים, לדבריה, לומדים להתמודד עם לחצים חברתיים ולהגיע ליחסי מין רק בעקבות החלטה שאליה הגיעו בעצמם, ולא בשל לחץ חברתי, ולעשות זאת באופן אחראי שיגן עליהם ועל השותפים שלהם. משרד החינוך הקים ועדת היגוי שבה חברים משרד הבריאות, הוועד למלחמה באיידס ורופאים בקהילה.

   

  "האתגר שלנו כעת הוא לגבש תוכניות שיגשרו על הפער בין הידע של התלמידים בנושא איידס והתנהגות מינית אחראית לבין שינוי בהתנהגות", אמרה צימרמן. בעקבות הממצאים שהתקבלו יהוו הבנים אוכלוסיית יעד לתוכניות המניעה.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: סי די בנק
  עושים סקס, אבל בלי קונדום. צילום אילוסטרציה
  צילום: סי די בנק
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים