שתף קטע נבחר

"הלכה מאיתנו אשה ענקית שהטביעה חותם ענק"

ראש עיריית חיפה, יונה יהב, הביע צער רב בעקבות מות ידידתו הוותיקה, השרה לשעבר יהודית נאות. מצנע: אני ויהודית היינו מאותו הכפר. ראש הממשלה שרון: "היא הצליחה להעמיד את נושא איכות הסביבה במקום מרכזי בסדר היום. נחישותה באה לידי ביטוי גם במאבק במחלה". יו"ר שינוי, לפיד: "היא היתה אחת הדמויות הרציניות בחיי הציבור בישראל". הארגונים הירוקים הביעו את צערם ושיבחו את פועלה

"הלכה מאיתנו אשה ענקית, אשה שטביעות אצבעותיה השאירו חותם עמוק במדינת ישראל בכלל, ובעיר חיפה בפרט". כך הגיב אמש (יום ה') ראש עיריית חיפה, יונה יהב, עם קבלת הבשורה המרה על מותה של השרה לשעבר, יהודית נאות, שהייתה ידידתו עוד מימיהם בתנועת הצופים. הוא ביקש להביע את תנחומיו למשפחתה של נאות.

 

ראש הממשלה שרון פרסם הודעת אבל מיוחדת: "מאז הקמת הממשלה זכיתי לעמוד מקרוב על אישיותה המיוחדת של פרופ' נאות. מצאתי בה שילוב של יושר אישי, עמידה על עקרונות, מקצועיות ומסירות, שבאו לידי ביטוי בתפקידה כשרה לאיכות הסביבה, והצלחתה להעמיד את הנושא במקום המרכזי בסדר היום הציבורי.

 בשנה האחרונה עמדנו נפעמים כולנו אל מול מאבקה האמיץ של יהודית במחלת הסרטן. גם כאן התגלתה אישיותה במלוא עוצמתה, והיא נלחמה באומץ, בעיקשות ובאופטימיות חסרת לאות. אני שולח את תנחומיי לאורי ולמשפחה כולה".

 

יו"ר מפלגת שינוי, יוסף (טומי) לפיד, אמר: "נזכור אותה כאחת הדמויות היותר רציניות שהיו אי פעם בחיי הציבור בישראל".

 

"אנו חבריה בשינוי כואבים כאב עמוק את לכתה של חברתנו הטובה שליווינו אותה בחרדה במשך זמן מחלתה הקשה בשנה האחרונה", אמר לפיד והוסיף, "אנו משתתפים בצער רב באבלם של בעלה אורי וילדיה".

 

אברהם פורז אמר: "נפטרה לי חברה שהייתה שותפה לדרך מאז 1977, עבדנו יחד תוך שיתוף פעולה וידידות גדולה. יהודית הייתה אשה עם מסירות יוצאת דופן, יושר אישי שלא פוגשים הרבה וחברת אמת. היא תחסר לי מאוד".

 

"סיעת שינוי קיבלה בתדהמה ובצער את הידיעה על פטירתה של פרופ' יהודית נאות", כך אמר יו"ר סיעת שינוי, ח"כ רשף חן. "נאות היתה מעמודי התווך של מפלגת וסיעת שינוי ופטירתה היא אובדן קשה וכואב. הסיעה משתתפת באבל הכבד של המשפחה".

 

גם ח"כ אתי ליבני משינוי ביקשה לשבח את נחישותה: "מותה של נאות הנו אבידה גדולה לכל מי שהכיר אותה, למפלגת שינוי ולמדינה. נאות לחמה באומץ ובגבורה במחלת הסרטן ולא הפסיקה להילחם באותה הנחישות ולטפל בענייני המשרד עליו הייתה ממונה".

 

מצנע: גם כשהייתה חולה המשיכה להילחם

 

נאות הייתה סגניתו של ח"כ עמרם מצנע, בין השנים 93-96, כאשר כיהן כראש עיריית חיפה. אולם ההיכרות ביניהם החלה עוד כבני נוער, בקריית חיים.

 

"אני ויהודית היינו 'מאותו הכפר'. שנינו מקרית חיים היינו חברים באותה תנועה. ההיכרות שלי איתה החלה שם. בהמשך נפרדו דרכינו, כאשר התגייסתי לצבא, ושוב נפגשנו כאשר דרכינו הפוליטיות הצטלבו", סיפר מצנע.

 

מצנע כיהן כראש עירייה במשך עשר שנים, ארבע מתוכן שימשה נאות כסגניתו, ובמקביל החזיקה בתיק החינוך. "נאות התאפיינה כל חייה כלוחמת צדק, למען צדק סביבתי, מוניציפאלי וחברתי. כשהגעתי לעיריית חיפה, בשנת 93 היא כבר הייתה שנים ארוכות חברת מועצה, שיצרה הרבה תקדימים וניהלה מאבקים מוניציפאליים בתחומים שהיוו אז פריצת דרך.

 

"היא הייתה אישה קשה שירדה לפרטים ולא ויתרה בשום נושא, גם לא לעצמה. גם כשהיא הייתה חולה היא המשיכה להילחם, לא ויתרה על יום עבודה אחד. קודם כל הייתה לה ידענות ובקיאות בנושא, ורק אחר כך היא הביע את דעתה, וניהלה מאבקים מאוד מרים. מבחינה זו, תמיד העדפתי שהיא תהיה לצדי ולא נגדי".

 

מצנע הוסיף כי נאות עמדה לפרוש מהחיים הציבוריים, כאשר הצליחה להיבחר לכנסת ברשימת שינוי. לאחר קדנציה אחת כחברת כנסת, נבחרה נאות לתפקיד השרה לאיכות הסביבה. "זה היה תפקיד בתחום שהיא כל כך אהבה, כל כך שאפה להגיע אליו. אולם הטרגדיה קטעה את העבודה ממש בראשיתה".

 

יו"ר סיעת הליכוד, ח"כ גדעון סער, שיבח את יושרה: "יהודית נאות היתה אשת ציבור ערכית וישרת דרך והיא תחסר בנוף הפוליטי בישראל. ח"כ נאות היוותה דוגמה אישית באומץ הלב שבו

התמודדה עם מחלתה הקשה".

 

ח"כ אחמד טיבי ביקש להדגיש את אישיותה המיוחדת ואמר: "היא היתה אישה הגונה, ישרה ומוכשרת, בעלת ערכים הומניים, שהצטיינה באומץ לב ציבורי ונאבקה באצילות נפש במחלתה הקשה. צר לי מאוד על לכתה".

 

ארגוני איכות הסביבה מרכינים ראש 

 

ארגונים הפועלים למען איכות הסביבה ביקשו אף הם להביע צער על מותה של נאות, שהיתה שרה לאיכות הסביבה לפני שפרשה מהממשלה.

 

"פעילי גרינפיס מרכינים ראש עם לכתה בטרם עת של השרה לשעבר לאיכות הסביבה", נאמר בהודעה שפרסם הארגון בעקבות מותה. "פרופ' נאות היוותה סמל ומופת למסירות לסביבה לדורות הבאים לא רק כשרה אלא כאדם. כשרה היתה מהראשונים שהעזו לא להיכנע לקשר הקבוע בין הון לשלטון. מורשתה לדורות הבאים היא מורשת של שגשוג ותקווה".

 

עו"ד יריב אברמוביץ', מנכ"ל עמותת צלול, אמר: "נאות שבחרה בתיק איכות הסביבה סימלה את המאבק חסר הפשרות למען איכות הסביבה בישראל".

 

"עמותת צלול מרכינה ראש על מותה של פרופ' יהודית נאות, לוחמת אמיצה למען איכות הסביבה. מורשתה של נאות, דמות ציבורית ייחודית בפוליטיקה הישראלית, תשמש אור בדרכם של כל העוסקים בהגנה על הסביבה", הוסיף.

 

יו"ר איגוד ערים דן לאיכות הסביבה ולביוב אמר בתגובה למותה: "יהודית נאות הותירה במותה חלל גדול. המנהיגות שלה בתחום הסביבתי היוותה אבן דרך במהפך בגישה לחשיבותה של איכות הסביבה. אנחנו מקווים שלנעליה הגדולות ייכנס שר בשיעור קומה דומה".

 

ליאורה אהרון, תושבת הגליל העומדת בראש ארגון "אזרחים למען סביבה בגליל", התקשתה הערב להסתיר את כאבה לנוכח פטירתה של נאות. השתיים שיתפו פעולה בנושאים הקשורים לאיכות הסביבה בגליל, תוך מאבקים במפעלים מזהמים ובשאיפה לסביבה ירוקה ונקייה יותר.

 

"היא הייתה אדם מאוד מאוד מיוחד בציבוריות הישראלית, ובטח בפוליטיקה הישראלית. כל כך נקייה וישרה. כשביקשה את תיק איכות הסביבה היא הייתה האדם הנכון במקום הנכון. כולנו כאבנו מאוד כשהמחלה הכריעה אותה", אמרה אהרון.

 

כאשר פרשה נאות מהמשרד לאיכות הסביבה, עקב מחלתה, כתבה לה אהרון: "הידיעה על עזיבתך את המשרד משרה עצב בקרב שוחרי איכות הסביבה, ביודענו מה גודל הסבל הנגרם כתוצאה מהמחלה, הכאב והסבל האישי, שלך ושל קרובייך.

 

"התנועה הסביבתית התעודדה מאוד בשנה וחצי האחרונות כשהנושא הסביבתי זכה להתעניינות ומודעות גדולה של הכנסת ושל המשרד. התעניינות זו נזקפת גם לזכותך. לראשונה במדינת ישראל, דרשת לאחר הבחירות את תיק המשרד לאיכות הסביבה והיום את נאלצת להעבירו. הדרישה שלך נבעה מניסיונך והיכרותך המעמיקה עם הנושאים הסביבתיים ומסירותך להם. "חבל לנו ועצוב לנו, שהמחלה הכריעה אותך כך".  

 

נאות הלכה לעולמה בגיל 60 בתום מאבק ממושך במחלת הסרטן לאחר שבאוגוסט 2003 אובחן גידול סרטני בגרונה. היא נפטרה בביתה שבחיפה. מחליפתה בשינוי תהיה אראלה גולן.

 

גולן בת 58, תושבת בצרה, אדריכלית ואם לשניים. חברה בשינוי כבר 20 שנה ובמועצת התנועה כבר 12 שנה.

 

בהכנת הידיעה השתתף דוד הכהן
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלכס קולומויסקי
היינו "מאותו הכפר". נאות ומצנע
צילום: אלכס קולומויסקי
צילום: תומריקו
ידידות עוד מתנועת הצופים. יונה יהב
צילום: תומריקו
צילום: אלכס קולומויסקי
חברי שינוי כואבים את מותה. לפיד
צילום: אלכס קולומויסקי
צילום: צביקה טישלר
נאות היתה מעמודי התווך של שינוי. ח"כ רשף חן
צילום: צביקה טישלר
מומלצים